Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.32268/2017/15. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2003. évi XCII. törvény (Art.) 92. §, 97. §, 2007. évi CXVII. törvény (Fnyt.) 89. §] Bíró: Bőke Katalin Erzsébet

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.32268/2017/15.*, Kúria Kfv.35523/2018/5.

***********

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

28.K.32.268/2017/15.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a dr. Tordai Nándor ügyvéd (...) által képviselt felperes (...) , a ... jogtanácsos által képviselt Nemzeti Adó- és Vámhivatsal Fellebbviteli Igazgatóság (...) alperes ellen adóügyben hozott közigazgatási határozat (2188041685) bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í t é l e t e t:

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 100.000,- Ft (százezer forint) perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg az államnak 1.500.000,- Ft (egymillió-ötszázezer forint) eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes (alapításkori neve: ...) 2003-ban kezdte meg tevékenységét egyéb nem bolti, piaci kiskereskedelem főtevékenységgel. Ügyvezetői személy 1 és személy 2, akik a cég tulajdonosai is egyben.

A felperes a cég 1 nevű ... társaság részére ..., ..., ..., ..., ..., ..., ..., ... termékek értékesítéséről 2009. október-december időszakban négy számlát, míg 2010. október-december időszakban három számlát (2010. október 15-ei teljesítési idővel 34.740.000,- Ft összegű, 2010. november 08-ai teljesítési idővel 36.744.000,- Ft összegű, 2010. december 2-ai teljesítési idővel 35.568.000,- Ft összegű számlát) bocsátott ki.

A felperes kapcsolattartója személy 2 ügyvezető volt, aki elmondása szerint személy 3nal mint a cég 1 képviselőjével tartotta a kapcsolatot és személyesen vele bonyolította az üzletet. személy 2 közös ismerősön keresztül került kapcsolatba személy 3nal. A személyes ismeretségre tekintettel személy 2 megbízott személy 3ban, aki személyes garanciát vállalt az üzletek lebonyolításáért. Az üzletkötések írásba foglalására nem került sor. Az értékesítendő árut személy 3 minden alkalommal megtekintette, amennyiben megfelelt az áru, intézkedett elszállításáról. Az ellenértéket személy 3 személyesen készpénzben fizette meg a felperesnek. A számlákat a szállítás előtt vagy a szállításkor állította ki a felperes, CMR-ek is készültek.

A felperes ügyvezetői a cég 1 ügyvezetőjével személy 4val soha nem találkoztak, őt személyesen nem ismerték. A cég 1 létezéséről felperesi ügyvezető meggyőződött, de személy 3 képviseleti jogosultságáról semmilyen módon nem győződött meg, a ... cég ügyvezetőjével a kapcsolatot nem vette fel. Nem győződött meg arról sem, hogy a CMR-eken szállítóként feltüntetett cég 2 cég szállította-e el ténylegesen az árut. személy 2 ügyvezető elmondása és a kibocsátott számlák szerint a felperes és a cég 1 2009. és 2010. évben is üzleti kapcsolatban állt. A cég 1 ügyvezetője személy 4 nyilatkozata szerint nem állt a felperessel gazdasági kapcsolatban a ... cég, annak képviseletére személy 3nak meghatalmazást nem adott.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-budapesti Adó- és Vámigazgatóság (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) 2016. október 3-án kelt, 2003696544 számú határozatában - a felperesnél a 2009., 2010. és 2011. évekre vonatkozóan általános forgalmi adó és társasági adó adónemekre kiterjedő bevallások utólagos ellenőrzése alapján - Áfa adónemben 25.710.000,- Ft adókülönbözetet, 1.053.000,- Ft következő időszakra átvihető követelés különbözetet állapított meg és kötelezte 25.710.000,- Ft Áfa megfizetésére, valamint 12.855.000,- Ft adóbírságot és 8.597.000,- Ft késedelmi pótlékot szabott ki. Az adókülönbözet és jogkövetkezményei megállapítására felperes 2010. október-december időszakban a cég 1-val folytatott közösségen belüli termékértékesítése kapcsán került sor. A bizonyítási eljárás során az adóhatóság nemzetközi megkereséssel élt a ... adóhatósághoz. A válasz szerint a cég 1 semmilyen gazdasági tevékenységet nem végez, Áfa regisztrációját 2011. augusztus 31-én hivatalból törölték, 2012. június 19-án a céget is törölték. A ... adóhatóság a kapcsolatot nem tudta felvenni cég 1 képviselőjével személy 4val, iratokat nem szolgáltatott. A cég 1 más tagállamból történő termékbeszerzést 2010. október időszaki bevallásában nem vallott, 2010. november-december időszaki bevallásában 100.000,- Ft alatti összeget tüntetett fel. személy 4 a magyar adóhatóság számára írásban nyilatkozott és azt a tájékoztatást adta, hogy az felperes-vel nincs kapcsolata, nem is hallott a cégről. Úgyszintén nem ismeri a szállító cég 2 társaságot sem. A cég 1 alkalmazottakat nem foglalkoztatott, a társaság ügyeit meghatalmazottak intézték ...ban és Magyarországon is. személy 2 ügyvezető 2013. március 6-ai nyilatkozatában említést tett a cég 1 felé történt termékértékesítésről, de annak részleteire nem emlékezett. Az adóhatóság felhívására (2016. március 31.) akként nyilatkozott, hogy személy 3 közvetítésével kerültek kapcsolatba a cég 1 társasággal. személy 3t nevezte meg az üzleti kapcsolat kezdeményezőjeként, kapcsolattartójaként, az üzlet bonyolítójaként. személy 3 elérhetőségét azonban nem tudta megjelölni. Az ügyletre vonatkozó nyilatkozatát 2016-ban egészítette ki személy 2 azzal is, hogy 2010. október-decemberi időszaki közösségen belüli termékértékesítésnek az volt az indoka, hogy az italautomaták üzemeltetését a cég meg kívánta szüntetni, ezért a raktárkészletet értékesíteni akarták. Ekkor nyilatkozott arról is, hogy a 2010. október-december időszakban végzett értékesítés ellenértékét a vevő nem fizette meg, nem is tudták utolérni.

A CMR-ek szerint a szállítást végző cég 2 ... társaság egy ... rendszámú járművel bonyolította le a szállítást. Az adóhatósági nyilvántartás alapján a társaság 2011. február 7-étől megszűnt jogalany, utolsó Áfa bevallását 2010. decemberre nyújtotta be. A hivatkozott gépjármű rendszáma a gépjármű bevallásában nem szerepelt. Ezen adatok alapján a cég 2 általi szállítás nem igazolódott.

A jegyzőkönyvre a felperes észrevételt tett, amely alapján kiegészítő ellenőrzést rendelt el az elsőfokú adóhatóság. Megállapította, hogy a NAV Dél-dunántúli Regionális Bűnügyi Igazgatósága határozata és jegyzőkönyve szerint ...ügyletetek kapcsán történt a házkutatás a felperesnél, de arra vonatkozóan semmilyen iratanyagot nem találtak. A határozat nem tartalmaz olyan információt, hogy a nyomozás során hogyan került a hatóság látókörébe a felperes, ezért észrevételét következtetésnek elfogadta az adóhatóság, de bizonyítékként értékelni nem tudta.

A rendelkezésre álló bizonyítékok összességében történő értékelése alapján arra a következtetésre jutott (személy 4 nyilatkozata, ... adóhatóság válasza cég 1 és a cég 2 vonatkozásában, CMR okmányok adatai, stb.) hogy az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 89. § (1) bekezdése szerinti adómentes közösségen belüli termékértékesítés feltételei nem állnak fenn. Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 99. § (2) bekezdése értelmében, ha az adózót adómentesség illeti meg, ezt okirattal vagy más megfelelő módon köteles bizonyítani. A felperesnek tehát hitelt érdemlő módon kellett igazolnia a számla szerinti termék másik tagállamba történő fuvarozását, ami nem történt meg, mivel a bemutatott bizonylatok nem felelnek meg a hitelt érdemlőség követelményeinek. A felperes által benyújtott bizonyítékok hitelt érdemlően nem támasztották alá a közösségen belüli termékértékesítés megtörténtét, ezért a felperes értékesítését belföldi értékesítésnek fogadta el, és ennek megfelelően az Áfa megfizetésére kötelezte. E döntését a már hivatkozott rendelkezéseken felül az Áfa tv. 2. § a) pontjára, 55. § (1) bekezdésére, 56. §-ára, valamint 138. §-ára alapította. Az adókülönbözet, az adóbírság és késedelmi pótlék megállapítására az Art. 128. § (1) bekezdésén, 170. § (2) bekezdésén, 171. § (1) bekezdésén, valamint a 165. § (1)-(4) bekezdésén alapul.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!