A Pécsi Törvényszék P.21278/2009/11. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 182. §, 213. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 318. §, 339. §, 348. §, 355. §, 474. §, 1992. évi XXXVIII. törvény (Áht.) 90. §, 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 77. §, 136. §, 244. §] Bíró: Gelencsér Zoltán
A Baranya Megyei Bíróság
11.P.21.278/2009/11.szám
Magyar Köztársaság nevében!
A Baranya Megyei Bíróság a dr. Martin Zoltán ügyvéd által képviselt I.rendű felperes neve (címe) I. rendű II.rendű felperes neve (címe) II. rendű és a III.rendű felperes neve (címe) III. rendű felpereseknek -, a dr. Zala László ügyvéd által képviselt I.rendű alperes neve (címe) alperes - amelynek pernyertessége érdekében a dr.Magyar Tivadar ügyvéd által képviselt I.rendű beavatkozott neve (címe) I. rendű és a dr. Hadházi Éva ügyvéd által képviselt II.rendű beavatkozott neve (címe) II. rendű beavatkozott - ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében meghozta az alábbi
k ö z b e n s ő í t é l e t e t :
A megyei bíróság megállapítja, hogy az alperes kártérítő felelősséggel tartozik a felperesek édesapjának, néhai (név) 2007. február 07-től 2007. február 22-ig az alperesnél történt, a decubitusok, valamint a vércukor nem megfelelő gyógykezelésével, és ezen keresztül a bal alsó végtag amputációjával összefüggésben a felperesek jogelődjének okozott károkért, amelyek a felpereseket egymás között egyenlő arányban illetik.
A közbenső ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt a Pécsi Ítélőtáblához címzett, de a Baranya Megyei Bíróságnál írásban, három példányban - jogi képviselő közreműködésével - előterjesztett fellebbezésnek van helye.
A bíróság tájékoztatja a peres feleket, hogy a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.
A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költségek megfizetésére vonatkozik, illetve csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul.
Ha a felek a tárgyalás megtartását kérik, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson bírálja el.
I n d o k o l á s
A megyei bíróság a per eddigi adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg.
A felperesek 1996. óta ismert gyógyszerrel kezelt cukorbetegségű édesapja, néhai (név) 2007. január 15-én agyi infarktus miatt került be a (helységnév) Városi Kórházba, ahol 2007. január 19-én bal alsó pareticus végtagján a külbokáját megütötte, ezen a helyen felfekvés, decubitus kezdődött. 2007. január 22-én a néhait átszállították a (helységnév) Tudományegyetem Általános Orvostudományai Kar Neurológiai Klinikájára a nyaki erek vizsgálása céljából azért, hogy ezen erek esetleges elzáródása kideríthető, illetve megelőzhető legyen. Itt megállapították, hogy a nyaki verőér teljesen elzáródott, azonban a bal oldali ér, valamint az agy többi ere tudott alkalmazkodni a helyzethez, az elzáródott eret helyettesítették és ilyen módon az agyi infarktusából olyan módon javult a beteg állapota, hogy bal oldali bénult (pareticus) végtagjait tornáztatták, folyosón járókerettel rövidebb távokat már meg tudott tenni. A néhai vércukorértékei alapján diabeteses gyógyszerelését kiegészítették, erre 3x1/2 Merckformin 850, és Glurenorm tablettát 2x1 szedését írtak fel és állították be a beteget.
A (helységnév) klinikáról 2007. február 6-án szállították el (név) azzal, hogy megbeszélték, miszerint a (helységnév) Városi Kórházban folytatják a néhai rehabilitációját, ide 2007. február 07-én vették fel a Neurorehabilitációs Osztályra.
(Helységnév)-on a néhai felvételekor a státuszában rögzítették, miszerint a bal oldalon a külboka felett 40 mm-es átmérőjű necrotikus terület, széli részen hámhiányos decubitus látható, környéke 20 mm-es sávban hyperaemias dermatitis jeleivel. Ugyancsak rögzítették a több éve ismert cukorbetegséget, az erre (helységnév) alkalmazott gyógyszert. Rendelkezésre állt továbbá a pécsi klinikai zárójelentés, a (helységnév) kórházi zárójelentés is. Az ápolási dokumentációban az orvosi felvételi diagnózisban szerepeltették még, hogy az elhunyt diétára szorul, bal bokáján a bőr decubitusos, 4x4 cm területen necroticus, táplálkozni, üríteni, mozogni és öltözni csak segítséggel tud.
Minden decubitushoz külön decubitus ápolási lapot kell vezetni. 2007. február 07-i dátummal két decubitus ápolási lap nyomtatvány lelhető fel a (helységnév) orvosi iratok között. Az egyiken a "decubitussal érkezett" megjegyzésre az "igen" rubrikát ikszelték be, megjelölték ennek helyéül a bal külbokát. Ezen a decubitus lapon a bővített Norton skála (BNS) szerint az összes pontszám 2007. február 11-én és február 17-én is 17 pont, bekarikázták továbbá a lap alján azt a megjegyzést, hogy "magas rizikókategória - 20 pont alatt nagy a veszélye a decubitus kialakulásának". A decubitus lapon egyéb, a decubitus kezelésére, megelőzésére február 16-ig bejegyzés nincs.
A másik decubitus ápolási lapon, nyomtatványon a decubitus helyeként a bal sarkat megjelölték, ezen a "decubitussal érkezett" kérdésre a "nem" választ jelölték meg, ennek hátoldalára fénymásolták a fizioterápiás vezető diagnózist, amely fél oldali spacticus bénulás. Szerepel még itt az izomerő vizsgálatként az érintett oldalánál 1-2-es fokozott izomtónus, a segédeszközként kerekesszék, terápiás célként pedig izomerősítés, a mozgások javítása, önállóság fokozása, alkalmazott terápiaként 2007. február 07-én egyéni gyógytorna, "Bobath", állítókorlát, járás előkészítő gyakorlatok, transferek indítása, izomerősítés. Mindezeket február 09-én, 12-től 16-ig, valamint 19-től 22-ig is bejegyezték.
A néhai lábát úgynevezett rotációs vályúba helyezték 2007. február 9-én annak érdekében, hogy a bal alsó végtag kissé kifelé fordult és térdben felhúzott állapotban történt bénulása miatt a rehabilitációt elősegítse, mert a fenti lábtartás gátja a rehabilitációnak. A rotációs vályú alkalmazása szakmai szabályoknak megfelel, de alkalmazása fokozott gondosságot igényel. A csontok kiugró pontjainál külső rögzítés esetében védőpárnát kell elhelyezni, illetve a nyomási pontokat szabadon kell hagyni.
A decubitus - azaz nyomási fekély - a bőr és a bőr alatti szövet lokális sérülése, amelyet nyomás, nyíróerő, súrlódás, vagy ezek kombinációja okoz, a felfekvés a bőr és a bőr alatti szövetek egy részének elhalása következtében kialakuló fekély. A szövetelhalást a helyi keringés megszűnése okozza, amit a fent említett nyomás, nyíróerő, súrlódás vagy ezek kombinációja okoz. Kialakulásához a helyi mechanikai jellegű tényezők mellett a keringés egyéb okból kialakult romlása, valamint sérülés is hozzájárulhat. A keringés romlását okozó tényezők közül leggyakoribb az érkeményedés következtében kialakuló érszűkület, az arteriosclerosis obliterans, cukorbetegség miatt kialakuló érbetegség, a microangiophatia diabetica, és egyéb betegségek például rák, egyéb okból létrejövő fogyás nyomán kialakuló vérszegénység, a keringő vérmennyiség csökkenése.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!