Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20278/2016/3. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. Bírók: Hercsik Zita, Kizmanné dr. Oszkó Marianne, Szabó Csilla

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.278/2016/3/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Dr. ... Ügyvédi Iroda (címe; ügyintéző: dr. ... ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, a Dr. Kiss Imre László Ügyvédi Iroda (címe; ügyintéző: dr. Kiss Imre László ügyvéd) által képviselt I.rendű alperes neve (I.rendű alperes címe) I. rendű és a Biczi és Turi Ügyvédi Iroda (címe; ügyintéző: dr. Turi György ügyvéd) által képviselt II.rendű alperes neve (II.rendű alperes címe) II. rendű alperesek ellen személyiségi jogsértés miatt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2016. január 27. napján kelt 19.P.21.591/2015/7. számú ítélete ellen a felperes részéről 8. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. és II. rendű alperesnek személyenként 10.000-10.000 (tízezer-tízezer) forint + áfa másodfokú perköltséget, valamint a Magyar Államnak külön felhívásra 48.000 (negyvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Keresetében a felperes annak megállapítását kérte, hogy az alperesek a ...-ei "..." címmel kiadott közleményükben annak közlésével, hogy "a provokáció mögött ... "a szocialisták adóbűnözője (...) áll", megsértették a jóhírnevét. Kérte annak megállapítását, hogy az I., II. rendű alperes a fenti közleményben azzal, hogy valótlanul adóbűnözőnek nevezte, megsértette a becsületét. Kérte az alperesek eltiltását mindkét jogsértéstől.

Az I., II. rendű alperes a kereset elutasítását kérte. Hivatkoztak arra, hogy az a kijelentés, mely szerint a provokáció mögött a felperes áll, nem tekinthető valótlannak, azt pedig a felperes maga is elismerte, hogy 2003-ban adócsalás bűncselekmény elkövetése miatt elítélték, így az adóbűnöző közlés sértőnek nem tekinthető.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, hogy személyenként fizessen meg az I., II. rendű alperes részére bruttó 30.000 forint perköltséget, míg a Magy ar Államnak külön felhívásra 36.000 forint eljárási illetéket.

Határozatának indokolásában ismertette az Alaptörvény I. cikk (1)-(4) bekezdésében, a II. cikkében, a VI. cikk (1) bekezdésében, a IX. cikk (1), (4) bekezdésében, XXIV. cikk (1) bekezdésében, a XXVIII. cikkben írt rendelkezéseket, az új Ptk. 2:42. § (1)-(3) bekezdésének, a 2:43. §-ának, a 2:44. §-ának, a 2:45. § (1), (2) bekezdésének, a 2:51. § (1) bekezdésének szabályozását, a személyiségi jogi perekben is alkalmazandó PK 12. számú állásfoglalás rendelkezéseit. A szabad véleménynyilvánítási jog tartalmával, terjedelmével és jogi védelmével kapcsolatosan az Alkotmánybíróság 30/1992. (V. 26.) AB határozatának, a 36/1994. (VI. 24.) AB határozatának, a 7/2014. (III. 7.) AB határozatának, a 3/2014. (IV. 18.) AB határozatának megállapításait részletezte.

"A provokáció mögött ... állt" közlést nem találta jóhírnévsértő nyilatkozatnak. Elfogadta azt az alperesi érvelést, mely szerint a "provokáció" szó olyan értékítélet, melynek tényalapja a helyszíni rendezvény megzavarása. A véleménynyilvánítási szabadság lehetőséget biztosít arra, hogy a tárgybeli, vagy hasonló eseményekkel kapcsolatosan a nyilatkozó a provokáció szót jogsértés nélkül használja. Annak eldöntése, hogy konkrétan mi minősül provokációnak, vita tárgyát képezheti, azonban ennek a vitának az eldöntése nem lehet a bíróság feladata. Kiemelte azt, hogy nyomatékosan kell figyelembe venni azon körülményt, hogy a sérelmezett közlés kampányidőszakban hangzott el, amikor is köztudottan markáns vélemények fogalmazódnak meg, melyekkel szemben a politikai élet résztvevői fokozott tűrési kötelezettséget kell, hogy tanúsítsanak. Mindemellett megjegyezte, hogy a provokáció megjelölés nem a felperes személyére vonatkozott. Ezt követően vizsgálta, hogy az alperesek valótlanul állították-e azt, hogy a felperes állt az események mögött. Kifejtette, hogy a szavak általában elfogadott jelentéséből kiindulva az átlagolvasó nem értelmezheti úgy a közleményt, hogy a felperes szervezte az ellentüntetést, azt pedig a felperes maga adta elő, hogy felkérték a kampányrendezvényen való részvételre a miniszterelnök beszéde alatti történések felügyelete, ellenőrzése céljával. Így a levont következtetés nem ellentétes a valósággal és az nem sérti a felperes jóhírnevét, annak sértő tartalma nincs.

"A szocialisták adóbűnözője" közlés tekintetében hangsúlyozta azt is, hogy a felperes az üggyel kapcsolatosan a választási kampány tekintetében közszereplőnek minősül. Az a tény, hogy az országgyűlési képviselőválasztási kampányban tevékenyen részt vállalt, olyan közszereplés, amivel kapcsolatosan fokozottan köteles elviselni a vele szemben megfogalmazott negatív véleményt. Valós tényként rögzítette, hogy a felperest 2003. évben adócsalás miatt jogerősen elítélték, azóta a büntetéshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól mentesült. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy az elítéléséről ne lehetne véleményt megfogalmazni, különös tekintettel arra, hogy a politikai élet szereplője és a közlés kampányidőszakban történt. Kifejtette továbbá azt, hogy a felperes politikai tevékenysége, ügyvédi hivatása, valamint az a tény, hogy ... képviseletében járt el, együttesen alapozza meg a közszereplői mivoltát. Nincs olyan olvasata a közölteknek, hogy a bűncselekmény elkövetése miatt a felperes már nem folytat ügyvédi tevékenységet.

A perköltségviselés tárgyában a Pp. 78. §-a szerint határozott.

Az elsőfokú bíróság ítéletével szemben a felperes terjesztett elő fellebbezést, amelyben az első fokú határozat megváltoztatását és a keresetének helyt adó döntés meghozatalát kérte.

Álláspontja szerint a jogvitában bizonyította azt, hogy nem ő állt a provokáció mögött, azt nem ő szervezte. Hangsúlyozta, hogy a kampányeseményen nem politikusként, hanem jogászként volt jelen, ott beszédet nem mondott, egyetlenegy embert nem hívott oda, saját pártja nem is vett részt az eseményen. Mindebből kifolyólag, pusztán abból a tényből következően, hogy megjelent az eseményen, nem lehet levonni a sérelmezett következtetést, melynek tényleges tartalma az, hogy személye állt a provokáció mögött, azt ő szervezte. Az alperesek a provokáció, ellentüntetés jogszerűtlen voltát állították valótlanul a tartalom középpontjába és közleményükben ezt írták körül. Azért is utaltak alaptalanul és indokolatlanul személyére bűnözőként, hogy alátámasszák a közlemény tartalmi mondanivalóját.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!