Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Nyíregyházi Törvényszék B.943/2011/11. számú határozata közveszélyokozás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 43. §, 77. §, 99. §, 166. §, 259. §, 324. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 335. §, 338. §] Bírók: Ecsedy Lászlóné, Szabóné Sipos Gabriella, Toma Attila

Nyíregyházi Törvényszék

Nyíregyháza

6.B.943/2011/11. szám

A Nyíregyházi Törvényszék Nyíregyházán, 2012. január hó 5. és 10. napjaira kitűzött folytatólagos tárgyalás, január hó 27. illetve február hó 28. napjára kitűzött nyilvános tárgyalásán meghozta az alábbi

Í T É L E T E T

A 2011. június hó 28. napjától őrizetben, 2011. június hó 30. napjától előzetes letartóztatásban lévő

L. M. vádlott aki:

b ű n ö s

közveszély okozás bűntettében (Btk. 259. § (1) bekezdés)

rongálás bűntettében (Btk. 324. § (1) bekezdés, (3) bekezdés a.) pont)

és rongálás vétségében (Btk. 324. § (1) bekezdés (2) bekezdés a.) pont).

Ezért a bíróság halmazati büntetésül 2 (kettő) év börtön főbüntetésre és 3 (három) év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre í t é l i.

Tartamába a 2011. június 28. napjától a mai napig előzetes fogvatartásban töltött időt beszámítja.

Az eljárás során lefoglalt és a bűnjelnaplóban 37/2011. szám alatt kezelt 1 db öngyújtót

e l k o b o z z a.

A vádlott köteles megfizetni az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül a K. Város Önkormányzat magánfélnek 258.860 (kettőszázötvennyolcezer-nyolcszázhatvan) forint kártérítést, az államnak 1.500 (ezerötszáz) forint illetéket, Nagy A. magánfélnek 50.000 ft (azaz ötvenezer) kártérítést, az államnak 1.500 ft (azaz egyezer-ötszáz) illetéket.

Nagy A. ezt meghaladó polgári jogi igényét a törvény egyéb útjára utasítja.

A vádlott köteles megfizetni 266.475 (kettőszázhatvanhatezer-négyszázhetvenöt) forint bűnügyi költséget az államnak a Nyíregyházi Törvényszék Gazdasági Hivatalának felhívásától számított 15 napon belül

I N D O K O L Á S

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség B.2398/2011/29. számú vádiratával L. M. vádlottat 1 rb. a Btk. 166. § 81) bekezdésébe ütköző, de a (2) bekezdés a.), d.), f.) és g.) pontjai szerint minősülő és büntetendő előre kitervelten, különös kegyetlenséggel, több emberen, sok ember életét veszélyeztetve elkövetett emberölés bűntettének a kísérletével, 1 rb. a Btk. 324. § (1) bekezdésében meghatározott, de a (2) bekezdés a.) pontja szerint minősülő és büntetendő kisebb kárt okozó rongálás vétségével és 1 rb. a Btk. 324. § (1) bekezdésében meghatározott, de a (3) bekezdés a.) pontja szerint minősülő és büntetendő nagyobb kárt okozó rongálás bűntettének az elkövetésével vádolta.

A lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként a bíróság az alábbi tényállást állapította meg.

L. M. vádlott családi állapota hajadon. Élettársi kapcsolatban él L. I-val. Gyermekük nincs. Egy nagykorú eltartásáról gondoskodik, ugyanis a vádlott a nagykorú testvérének a gyámja. Szakképzettséggel nem rendelkezik, legmagasabb iskolai végzettsége 8 általános iskola. Havi 28 ezer forintos szociális ellátásban részesül, munkahelye nincs. Vagyona, tartozása nincs.

L. M. vádlott az érzelmi élet kisebb zavaraival jellemezhető egyén, akinél differenciálatlan féltékenységi túlértékelések is feltárhatók (nem betegség szintű személyiségzavar), aki a cselekmény időszakában mérsékelt fokú szokványos italhatás alatt állt. Cselekményének motívumai jól feltárhatók, azzal összefüggésben elmekóros tünet nem mutatkozik, a kóros ittasság is kizárható. Összességében megállapítható, hogy a vádlott elmeállapota miatt nem volt korlátozva a cselekmény következményeinek a felismerésében és a felismerésnek megfelelő magatartás kialakításában.

Büntetve nem volt.

L. M. vádlott hosszabb ideje - több, mint 10 évet- élt élettársi kapcsolatban L. I. sértettel, ám közöttük a viszony megromlott, így 2011. március 4. napján a reggeli órákban, amikor L. I. sértett összetalálkozott régi szerelmével N. A. sértettel, már nem ment vissza az élettársához, a vádlotthoz, hanem N. A. K., V. út szám ajtó alatti lakására távozott, ahol az egész napot, és az azt követő éjszakát is ott töltötte.

A vádlott már 2011. március 4. napján napközben tudomást szerzett ismerőseitől arról, hogy L. I. N. A-val találkozott és az ő lakására távozott, ezért a vádlott L. I. sértett ruhaneműiből 2 db nylon szatyorba összepakolt és azt, 2011. március 4-én az esti órákban N. A. sértett lakásának bejárati ajtaja elé, a lépcsőházban elhelyezte. A lakás ajtajánál hallgatózott, és meggyőződött arról, hogy a lakásban a sértettek mindketten bent tartózkodnak. Be is csengetett, de a sértettek nem nyitottak ajtót, a ruhákat csak másnap reggel találták meg és vitték be a lakásba.

L. I. másnap, tehát 2011. március 5-én sem ment vissza a vádlotthoz, ezért a vádlott ezen a napon 16 óra körüli időben ismét megjelent N. A. sértett lakása előtt, ahol lakás ajtaja előtt egy nylon táskában újabb ruhaneműket helyezett el. A szatyorban volt L. I. sértett egy öltönye, egy bakancsa, három pólója. A szatyor elhelyezése után a vádlott saját lakására távozott.

17 óra körüli időben a vádlott visszament N. A. sértett lakása elé és azért, hogy élettársára ráijesszen, a nála lévő öngyújtóval 18 óra előtt rövid idővel, a Nagy A. sértett társasházi lakása műanyag bejárati ajtaja előtt, a lépcsőházban elhelyezett ruhaneműket meggyújtotta és a helyszínről a lakására távozott.

A vádlott fenti magatartásával belenyugodott abba, hogy a tűz továbbterjedésével N. A.sértett lakásának meggyulladásával, illetve a K., V. utca számú társasingatlan meggyulladásával közvetlen veszélyhelyzetet idéz elő.

A ruhaneműkről a tűz, a lakás bejárati ajtajára átterjedt, a lakásban tartózkodó L. I. ablakot nyitott, ő sérülést nem szenvedett.

A tűzet N. A. sértett szomszédja, B. F. T. észlelte, aki 18 óra 5 perckor értesítette a tűzoltóságot. A házban lakók megpróbálták a tüzet eloltani, azonban végül azt csak a Z-i Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóság tudta megfékezni, ők menekítették ki lakásából N- A. sértettet is, és gondoskodtak a 3 emeletes társasház 12 lakásának kiürítéséről.

N. A. sértett 8 napon belül gyógyuló füstmérgezést szenvedett, aminek tényleges gyógyulási ideje 5-6 nap volt.

A tűzeset miatt a mérgező füstgázok következtében N. A. és L. I. sértettek közvetlen életveszélyben voltak, míg a társasház 2. és 3. emeletén lakók a tűzeset idejében ténylegesen otthon tartózkodó, mintegy 9 ember közvetett életveszélyben voltak, hiszen a 2. és 3. emelet lépcsőháza jelentősen telítődött mérgező füstgázzal, a tűz azonban a lakásokra nem terjedt át.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!