Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kecskeméti Törvényszék Bf.33/2021/11. számú határozata vesztegetés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 51. § (3) bek.] Bírók: Bihari Ádám, Horváthné dr. Endrényi Mónika, Szörényi Mariann

Kapcsolódó határozatok:

Kiskunfélegyházi Járásbíróság B.90/2018/52., *Kecskeméti Törvényszék Bf.33/2021/11.*, Kúria Bfv.1365/2021/17. (BH 2023.5.118), 3286/2023. (VI. 15.) AB végzés

***********

A KECSKEMÉTI TÖRVÉNYSZÉK

mint másodfokú bíróság a Kecskeméten, 2021. június 22. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A másodfokú bíróság a vesztegetés bűntette miatt vádlott ellen indult büntetőügyben

a Kiskunfélegyházi Járásbíróság 2020. október 30. napján 1.B.90/2018/52. szám alatt hozott ítéletét helybenhagyja.

A másodfokú bíróság végzése ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] Az elsőfokú bíróság a rendelkező részben írt ítéletével vádlott vádlottat vesztegetés bűntette [Btk. 290. § (1) és (2) bekezdés] miatt 300 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, a pénzbüntetés egynapi tételének összegét 1.500 forintban állapította meg. Úgy rendelkezett, hogy ha a vádlott a pénzbüntetést nem fizeti meg, a pénzbüntetést vagy annak meg nem fizetett részét fogházban végrehajtandó szabadságvesztésre kell átváltoztatni oly módon, hogy egynapi tétel helyébe egynapi szabadságvesztés lép. Kötelezte a vádlottat az elsőfokú eljárás során felmerült 1.605 forint bűnügyi költség megfizetésére.

[2] Az elsőfokú ítélet ellen vádlott vádlott és védője felmentésért jelentett be fellebbezést.

[3] A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség a Bfel.B.986/2018/6. számú - Bfel.B.986/2018/13. szám alatt kiegészített - átiratában indítványozta, hogy a másodfokú bíróság hagyja helyben az elsőfokú ítéletet, és tekintse alaptalannak a vádlott és védője által bejelentett fellebbezéseket.

[4] A másodfokú bíróság a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (Be.) 590. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak szerint, teljes terjedelmében bírálta felül az elsőfokú ítéletet és az azt megelőzően lefolytatott eljárást, a vádlott terhére bejelentett ügyészi fellebbezés hiányában a Be. 595. § (1) bekezdésében írt súlyosítási tilalom korlátai között.

[5] A felülbírálat eredményeként a másodfokú bíróság megállapította, hogy a járásbíróság a bizonyítási eljárást az érdemi elbíráláshoz szükséges körben lefolytatta, a bizonyítékokat egyenként és összességükben, megfelelően értékelte, indokolási kötelezettségének eleget tett, eljárási szabálysértést nem valósított meg.

[6] A megalapozott elsőfokú ítélet tényállását a másodfokú bíróság a Be. 593. § (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásával, az iratok tartalma alapján az alábbiak szerint helyesbítette, illetve kiegészítette:

[7] 2012. szeptember 1. napját - a szolgáltató-állatorvos fogalmának törvényi bevezetését megelőzően - tanú1 még más elnevezés alatt, magán-állatorvosként nyújtott állategészségügyi szolgáltatást a termelő számára.

[8] A másodfokú bíróság mellőzi a tényállásból az elsőfokú ítélet [24] bekezdésében foglaltakat. E bekezdés helyére az alábbiak lépnek:

[9] Az élő baromfi - lúd - továbbtartás céljából történő belföldi szállításával összefüggésben az állományt kezelő állatorvos kötelezettségeit 2012. augusztus 27. napjára vonatkozóan az Állat-egészségügyi Szabályzat kiadásáról szóló 41/1997. (V. 28.) FM rendelet szabályozta. E rendelet 71. § (4) bekezdése szerint a hatósági állatorvos köteles ellenőrizni az állatok azonosítását, a marhalevél érvényességét, valamint az állatoknak a 36. § (2) bekezdése szerinti egyedi jelölését. A rendelet 71. § (4) bekezdés a) pontja alapján megfelelőség esetén a hatósági állatorvos szamár, öszvér, juh, kecske, húsnyúl, baromfi és prémesállat szállításakor a kezelő állatorvos igazolása alapján a 8/b. számú függelék szerinti állatorvosi bizonyítványt állít ki arról, hogy a szállítmány rendeltetési helyre történő szállításának állat-egészségügyi akadálya nincs. A kezelő állatorvosi igazolás a 8/a. számú függelék szerinti állatorvosi bizonyítvány II. részét képezte, annak az alábbi adattartalommal kellett bírnia:

"Alulírott kezelő állatorvos igazolom, hogy a fent megnevezett fajú állatot (állatcsoportot) a vonatkozó állat-egészségügyi rendelkezéseknek megfelelően megvizsgáltam, egészségesnek és szállításra alkalmasnak találtam (rendszeres állat-egészségügyi eseti vizsgálatok, oltások, gyógykezelések, vemhességi vizsgálat stb.). Igazolom továbbá, hogy a fenti állat/ok az alábbi immunizálásban részesültek:

A vágóhídra történő szállítás esetén az állat/ok (csoport) természetes vagy mesterséges ösztrogén, illetve tireosztatikus anyaggal egyáltalán nem, gyógyszerrel vagy hozamnövelő szerrel az előírt élelmezés-egészségügyi várakozási időn belül nem kezeltem és az állattartó nyilatkozata szerint az állomány ilyen kezelésben nem részesült. A nőivarú állatokat megvizsgáltam és vemhesnek - nem vemhesnek találtam.

Az állatokat a szállítást megelőző huszonnégy órán belül megvizsgáltam és továbbtartásra, illetve levágásra alkalmasnak találtam.

Az állatorvosi igazolás a kiállítástól számított huszonnégy óráig érvényes.

Kelt: ...................................................................".

[10] A kezelő állatorvosi igazolást a fenti, rendeletben rögzítettek szerinti adattartalommal, három példányban kellett elkészíteni, a tőpéldányon kívül egy példányt a szállítmányt kísérő dokumentumokhoz csatoltak, míg a harmadik példányt a hatósági állatorvos kapta meg.

[11] Az így helyesbített és kiegészített tényállás már minden tekintetben megalapozott, és a Be. 593. § (3) bekezdése értelmében irányadó volt a felülbírálat során.

[12] vádlott vádlott és védője a felmentésre irányuló fellebbezéseikben a tényállás megalapozottságát a bizonyítékok mérlegelésének a helyessége oldaláról támadták, azt sérelmezték, hogy az elsőfokú bíróság nem fogadta el a vádlott védekezését.

[13] A másodfokú bíróság megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a bizonyítékokat egyenként és egymással való összefüggéseiben is részletesen értékelte, a logika szabályait betartva, helytállóan mérlegelte.

[14] Helytálló indokát adta annak, hogy miért nem fogadta el a vádlott védekezését, azt mely bizonyítékok alapján és miért vetette el, továbbá, hogy a vádlott védekezésével szemben mely bizonyítékok alapján milyen tényeket állapított meg.

[15] Az elsőfokú bíróság helyesen járt el, amikor a tényállást a vádlott tagadásával szemben tanú1 tanú következetes vallomására, az azt alátámasztó, tanú2, tanú3 és tanú5 tanúk által tett, közvetett tudomásokon alapuló vallomásokra alapította. Helytállóan értékelte e személyi bizonyítékokat akként, hogy azok egymást erősítették, egybehangzóak, következetesek voltak, és az okirati bizonyítékokkal együtt a vádlott tagadásból álló védekezését megcáfolták.

[16] Az elsőfokú bíróság értékelte azt a tényt is, hogy tanú3 és a cég1 között peres eljárás indult, és helytálló indokát adta, hogy ilyen körülmények között is miért tekintette tanú3, tanú2 és tanú5 tanúkat szavahihetőnek, érdektelennek, miért nem észlelt olyan körülményt, amely alapján a vád tárgyává tett cselekmény kapcsán az érdekeltségükre lehetett volna következtetni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!