Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2024.9.210 I. A választottbíróság eljárhat fogyasztói szerződésből eredő jogvitában a 2018. január 1. előtt kötött választottbírósági szerződés alapján [2017. évi LX. törvény (Vbt.) 1. § (3) bek., 66. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.40603/2023/16., Kúria Gfv.30352/2023/7. (*BH 2024.9.210*)

***********

II. A választottbírósági ítélet érvénytelenítésére intézményesített pertípus jogi sajátossága - a kereset jogvesztő perindítási határideje - kizárja, hogy a bíróság érdemben vizsgálja a Vbt. 47. § (3) bekezdésében meghatározott hatvannapos határidő elteltét követően előadott eltérő vagy további jogállítást.

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felek 2017. december 12-én írták alá a "Kivitelezői szerződés lakóház generálkivitelezésére" megnevezésű szerződésüket. Ebben meghatározták a szerződő feleket, a szerződés tárgyát (1. pont), a vállalkozó alperes kötelezettségeit (2. pont), a vállalkozói díjat és annak teljesítését (3. pont), a kivitelezési határidőt (4. pont), a teljesítések ellenőrzését, a felek feladatait (5. pont), az átadás-átvételi eljárást (6. pont), szavatosságot, kötbért (7. pont). Az egyéb rendelkezések között a 8.6. pont tartalmazta a felek megállapodását abban is, hogy minden esetleges vitás ügyeiket peren kívül, békés megegyezéssel rendezik, amennyiben ez eredményre nem vezet, úgy kölcsönösen kikötik és elismerik a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Állandó Választottbíróság illetékességét.

[2] A kivitelezés során a felperesek fizetési késedelmével kapcsolatban a felek között vita alakult ki, az alperes a szolgáltatás teljesítését felfüggesztette, majd megrendelői intézkedés után az már nem is volt teljesíthető.

[3] A felperesek nem fizettek további vállalkozói díjat, szakértőt kértek fel a vitás szakkérdések megválaszolására.

[4] Az alperes kérelmére kibocsátott fizetési meghagyással szemben a felperesek ellentmondása folytán perré alakult eljárásban a járásbíróság 11. számú végzésével az eljárást megszüntette. A végzés indokolása szerint a felperesek kérték az eljárás megszüntetését a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) 240. § (1) bekezdés a) pontja, valamint a választottbíráskodásról szóló 2017. évi LX. törvény (a továbbiakban: Vbt.) 9. § (1) bekezdése alapján arra hivatkozva, hogy a felek választottbíróság eljárását kötötték ki a közöttük létrejött szerződésben. A bíróság ezért az eljárást - tekintettel arra is, hogy a Vbt. 1. § (3) bekezdése szerinti kizáró rendelkezést a Vbt. 66. §-a értelmében a 2018. január 1. napját követően megkötött választottbírósági szerződésre kell alkalmazni - a Vbt. 9. § (2) bekezdése alapján megszüntette.

[5] Az alperes ezt követően 2020. május 21-én fordult a választottbírósághoz. Keresetében a felperesek egyetemleges kötelezését kérte 9 828 355 forint vállalkozói díj és ennek kamatai, továbbá 1 501 582 forint kártérítés és kamatai megfizetésére. A felperesek viszontkeresettel kérték az alperest kötelezni 2 171 654 forint túlfizetés és kamatai, valamint 11 070 533 forint kártérítés és kamatai megfizetésére.

[6] A választottbíróság a felek által érdemben részletesen kifejtett jogi álláspontokat tartalmazó beadványok, az azokra adott válaszok és viszontválaszok után hozott ítéletében az alperes keresetének helyt adott, a felperesek viszontkeresetét pedig elutasította. Kötelezte a felpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg az alperesnek 9 828 355 forintot és ennek kamatait, valamint 1 501 582 forintot és kamatait, továbbá rendelkezett az eljárás költségeinek a viseléséről.

[7] Az ítélet indokolása szerint a választottbíróság a jogvita elbírálására hatáskörrel és illetékességgel azért rendelkezik, mert a felek a 2017. december 12-én létrejött vállalkozási szerződés 8.6. pontjában a jogviták eldöntésére kikötötték a választottbíróság illetékességét. Értékelte azt is, hogy a 2020. augusztus 27-én tartott előkészítő ülésen a felek kijelentették, a választottbíróság hatásköre, illetve a választottbírósági tanács összetétele ellen kifogásuk nincs.

[8] Az ítélet [258] pontja szerint a felek által nem volt vitatott, hogy közöttük 2017. december 12-én létrejött a kivitelezői szerződés, abban tért el az álláspontjuk, hogy a kivitelezés tényleges műszaki és pénzügyi tartalmát mi határozta meg. A felperesek szerint a szerződés mellékleteként szereplő "Vállalkozói költségvetés" az irányadó dokumentum, míg az alperes szerint ez a banki hitelfelvételhez volt szükséges, és annak tartalmát 2018. februárban véglegesítették.

[9] A választottbíróság hivatkozott a Kivitelezői szerződés 8.3. pontjára, mely szerint a felek a szerződést annak lejárta előtt közösen írásban módosíthatják. A felperesek szerint érvényes írásbeli módosítás nem történt, az alperes szerint volt ilyen. A választottbíróság érvényesnek ismerte el a felek elektronikus levelezésével történt módosítást írásbeli módosításnak, és megállapította, a felek között két esetben is megerősítésre került a szerződésmódosítás 2018. február 27. napjára visszamenőleges hatállyal.

A felperesek keresete és az alperes ellenkérelme

[10] A felperesek keresetükben a választottbíróság ítéletének érvénytelenítését kérték elsődlegesen a Vbt. 47. § (2) bekezdés b) pontjának ba) alpontja, másodlagosan a Vbt. 47. § (2) bekezdés a) pontjának ab) alpontja alapján.

[11] Az alperes a kereset elutasítását kérte.

[12] A Fővárosi Törvényszék 15/I. számú ítéletét, amellyel a keresetnek az elsődlegesen megjelölt jogcím szerint helyt adott, a Kúria a Gfv.VI.30.044/2022/6. számú végzésével hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot a másodlagos kereset tekintetében új eljárásra és új határozat hozatalára utasította; egyúttal elutasította a felperesek által az Alkotmánybíróság jogszabály alaptörvény-ellenességének megállapítására irányuló eljárásának kezdeményezése és emiatt az eljárás felfüggesztése iránt előterjesztett kérelmet is.

Az elsőfokú határozat

[13] Az elsőfokú bíróság a Kúria végzése alapján megismételt eljárásban hozott ítéletével a keresetnek ismét helyt adott, és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Állandó Választottbíróság Vb/20025 számú ítéletét érvénytelenítette.

[14] Határozatának indokolása szerint a bíróság az érvénytelenítési keresetet az elsődleges kereseti jogállítás vizsgálatával találta ismét alaposnak; egyben rögzítette, a másodlagos kereseti jogállítás megalapozatlan volt.

[15] Leszögezte, hogy a Kúria Gfv.VI.30.044/2022/6. számú végzése - amelyben megállapította, hogy a választottbírósági szerződés a felek között 2017. december 12-én létrejött - a Vbt. 1. § (3) bekezdése a választottbíróság eljárását nem zárta ki, a 2018. január 1. előtt kötött választottbírósági szerződések alapján a választottbíróság fogyasztói szerződésből eredő jogvitában is eljárhatott - nem ítélet hatályú határozat. A törvényszék a Kúria utasításától eltérő jogi tényekre és új jogi érvelésre alapítottan meghozhatta az elsődleges kereseti jogállítást újra elbíráló határozatát.

[16] Az elsőfokú bíróság jelezte: részben kiegészítette a korábbi, de hatályon kívül helyezett ítélete indokolását. Egyfelől az érvénytelenítési kereset másodlagos jogállítására kiterjedően - noha a látszólagos keresethalmazat jelentése, hogy egyetlen jogállítás elbírálásával is megítélt a kereset, amennyiben az elsődleges kereseti állítás vezet az érvénytelenítéshez -, és kiegészítette az indokolást az elsődleges keresettel állított jogi tényt illetően is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!