Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.428/2013/14. számú határozata testi sértés bűntette (ÉLETVESZÉLYT okozó testi sértés bűntette) tárgyában. Bírók: Fatalin Judit, Lassó Gábor, Ujvári Ákos

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.1639/2013/2., *Fővárosi Ítélőtábla Bf.428/2013/14.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság

2.Bf.428/2013/14. szám

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2014. év április hó 24. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta az alábbi

végzést:

Az életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérlete és más bűncselekmények miatt a vádlott ellen indult büntetőügyben a Fővárosi Törvényszék 2013. év augusztus hó 15. napján kelt 12.B.1639/2013/2. számú ítéletét helybenhagyja azzal, hogy a vádlott súlyosabb élet, testi épség és egészség elleni bűncselekményének jogszabályi megjelölését a Btk.164.§ (1) bekezdés, (8) bekezdés I. fordulatára, míg a hivatalos személy elleni bűncselekményét a Btk. 310. § (1) bekezdés c.) pont, (2) bekezdés III. fordulatára pontosítja.

A vádlott által az elsőfokú bíróság ítéletének kihirdetésétől a mai napig előzetes letartóztatásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztés büntetésbe beszámítja.

A végzés ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

A Fővárosi Törvényszék a 2013. augusztus hó 15. napján kihirdetett 12.B.1639/2013/2. számú ítéletével bíróság elé állítás keretében a vádlottat bűnösnek mondta ki testi sértés bűntettének kísérletében (Btk.164.§ (1) és (8) bekezdés), hivatalos személy elleni erőszak bűntettében (Btk.310.§ (1) bekezdés c./ pont, (2) bekezdés), valamint testi sértés bűntettében kísérletében (Btk.164.§ (1) és (3) bekezdés), ezért halmazati büntetésül 3 év 6 hónap börtönbüntetésre, 4 év közügyektől eltiltásra és 4 év a Magyar Labdarugó Szövetség versenyrendszerében szervezett sportrendezvény látogatásától eltiltásra ítélte. Megállapította, hogy a vádlott feltételes szabadságra bocsátásának legkorábbi időpontja a szabadságvesztés büntetés 2/3 részének kitöltését követő nap. A vádlott által előzetes fogvatartásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámítani rendelte, rendelkezett a lefoglalt bűnjelekről és a bűnügyi költség viseléséről.

Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére súlyosításért, a vádlott és védője enyhítésért jelentettek be fellebbezést.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség BF.1042/2013/1. számú átiratával az ügyészi fellebbezést fenntartotta, a védelmi fellebbezéseket nem tartotta alaposnak. Álláspontja szerint a törvényszék a bíróság elé állítás során a perrendi szabályokat megtartotta. A megállapított tényállás részben megalapozatlan, mert hiányos, az iratok tartalma alapján a részleges megalapozatlanság azonban a másodfokú eljárásban orvosolható. A tényállást kiegészítendőnek tartotta azzal, hogy a vádlott 180-190 cm magas, kisportolt testalkatú személy, aki a csatornafedelet olyan erővel dobta el, hogy az nagy erővel érte a sértett-1et, aki ennek hatására összeroskadt és térdre esett, majd a sértett-2 bal karját a csatornafedél kis- közepes erővel érte. Az ügyészi álláspont szerint a korrigált tényállás a másodfokú felülbírálat során irányadónak tekintendő. Az eljáró bíróság indokolási kötelezettségének is eleget tett, okszerűen következtetett a vádlott bűnösségére, cselekményeit törvényesen minősítette. Tévedett azonban a büntetés kiszabásakor, mert a helyesen feltárt bűnösségi körülményeket nem a tényleges súlyuknak megfelelően értékelte és nem tulajdonított jelentőséget annak sem, hogy a vádlottat milyen jellegű bűncselekmények miatt ítélték korábban el, illetve folyik ellene jelenleg is büntető eljárás. A vádlottnak mindkét korábbi elítélése személy elleni erőszakos bűncselekmények elkövetése miatt is történt, a jelen eljárás tárgyát képező többszörös halmazatot alkotó bűncselekményeit közfeladatot ellátó személy elleni erőszak miatt indult büntetőeljárás hatálya alatt követte el. A nagyobb számú és nyomatékú súlyosító körülményre, valamint a halmazati büntetési tételkeretre figyelemmel az alsó határt alig meghaladó tartamú szabadságvesztés büntetés kiszabása, és az ahhoz igazodó tartamú joghátrányok nem szolgálják kellően a büntetési célokat, azok jelentős súlyosítása indokolt. Indítványozta, hogy az ítélőtábla a vádlottal szemben kiszabott szabadságvesztés tartamát a középmértékből kiindulóan emelje fel és ehhez igazodóan állapítsa meg a közügyektől, továbbá a sportrendezvények látogatásától eltiltás időtartamát, egyebekben az elsőfokú ítéletet hagyja helyben.

A vádlott védője írásbeli fellebbezés indokolásában az ügyészi fellebbezést nem tartotta megalapozottnak, álláspontja szerint ugyanakkor az elsőfokú bíróság sem tulajdonított kellő jelentőséget a büntetés kiszabása során annak, hogy a vádlott bűnösségére is kiterjedően beismerő vallomást tett, a sértettektől bocsánatot kért, őszintén megbánta cselekményét. A sértettek a bocsánatkérését elfogadták, melyet az elsőfokú bíróság helytelenül értékelt úgy, hogy nem volt őszinte. A vádlott cselekményét annak tudatában követte el, hogy a sértetteknek nem okozhat komolyabb sérülést, mert azok megerősített, vérttel ellátott protektoros rohamruhában, bukósisakban kellően védve vannak a sérülésektől. A testi épség elleni cselekmények kísérleti szakban maradtak, a vádlott ténylegesen 8 napon belül gyógyuló sérüléseket okozott. Felhívta a figyelmet arra, hogy a vádlott folyamatos kezelést igénylő szívbetegségen szenved. A 23 éves fiatal vádlott személyiségében rejlő társadalomra veszélyesség nem indokolja az ítéletben meghatározott mértékű szabadságvesztés kiszabását. Annak elérése érdekében, hogy a fiatal vádlottat a bíróság visszatartsa a további bűncselekmények elkövetésétől, a kiszabottnál enyhébb büntetés is elégséges. Jelen ügyben az elsőfokú bíróság a generális prevenció szempontját tartotta előtérben, amikor a súlyos büntetést kiszabta, melynek jelentős enyhítésére van lehetőség, hogy a vádlott vissza tudjon illeszkedni a társadalomba és annak hasznos tagjává válhasson.

A fellebbviteli főügyészség képviselője az írásbeli indítványt kiegészítéssel tartotta fenn. Felvetette, hogy a a sértett-1 sérelmére elkövetett cselekménynél a vádlottnak legalább eshetőlegesen számolnia kellett azzal, hogy akár a halálát is okozhatta volna. Álláspontja szerint a cselekmény az életveszélyt okozó testi sértés és az emberölés kísérlete közötti határeset.

A vádlott védője az írásbeli beadványában foglaltakat fenntartotta, álláspontja szerint a protektoros ruhában, bukósisakban lévő sértettek vonatkozásában az emberölés bűntettének kísérlete fel sem vetődhet.

A vádlott az utolsó szó jogán megbánásának adott hangot.

A másodfokú bíróság a bejelentett fellebbezésekre tekintettel az elsőfokú bíróság ítéletét a Be.348.§ (1) bekezdése alapján teljes terjedelmében felülbírálta.

Ennek során megállapította, hogy a törvényszék az eljárást a perrendi szabályok maradéktalan betartásával folytatta le, a bíróság elé állítás Be. 517.§-ban foglalt feltételei teljesültek. A vád tárgyává tett bűncselekmények elbírálásához szükséges lehetséges bizonyítékokat az elsőfokú bíróság feltárta, azokat okszerűen mérlegelte, a személyi rész kivételével megalapozott tényállást állapított meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!