Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

GKT 92/1973. szám

Az építési-szerelési munka teljesítésének egyes joghatásai - formális átadás-átvétel hiányában - a megrendelő által történt tényleges birtokbavétel, illetőleg használatbavétel alapján is megállapíthatók.[1]

A Ptk. 405. §-ának (1) bekezdése és a 7/1978. (II. 1.) MT rendelet 52. §-a az építési szerződés teljesítésének esetére előírja az átadás-átvételi eljárás lefolytatását. Ebből azonban nem lehet arra következtetni, hogy ha a felek között az előírt vagy a megállapodásszerű módon átadás-átvétel nem történt, a tényleges birtokbavételhez joghatás nem fűződik. Vannak olyan tények, amelyekhez még abban az esetben is jogi konzekvenciákat kell fűzni, ha azok nem állanak összhangban a jogszabály előírásaival, illetőleg a szabályozásnál szem előtt tartott típusos tényállással. Nem lehet tehát arra az álláspontra helyezkedni, hogy hosszú idővel a tényleges birtokbavétel után a helyzet ugyanaz, mint ha a vállalkozó a helyszínen dolgozna és a megrendelő nem vette volna birtokába az épületet. Erre engednek következtetni a Ptk. 277., 299. és 305. §-aiban, valamint a 7/1978. (II. 1.) MT rendelet 19. és 42. §-aiban foglalt rendelkezések, amelyekből nyilvánvaló, hogy a vállalkozó felelős a megrendelővel szemben a kikötött határidőben és előírt minőségben való teljesítésért. Ilyen értelemben azt is figyelembe lehet venni, hogy a vállalkozó a Ptk. 298. §-ának a) pontja szerint akkor esik késedelembe, ha átadási kötelezettségének határidőben nem tesz eleget, vagyis ha a teljesítési idő eredménytelenül telt el. Kötelezettsége és felelőssége tehát lényegében nem elsősorban az átadási eljárásra mint formális mozzanatra irányul, hanem a vállalt kötelezettség szerződésszerű véghezvitelére, és arra, hogy ezzel a megrendelőnek mint jogosultnak a szerződéshez fűződő érdekét kielégítse.

Hasonlóképpen alakul a megrendelő kötelezettsége és felelőssége is. A jogszabály vele szemben azt rendeli, hogy köteles az építőipari munkát haladéktalanul átvenni. Ez a kötelezettség természetesen csak a szerződésszerűen felajánlott szolgáltatásra áll fenn. Nyilvánvaló tehát, hogy átvételi késedelemről csak akkor lehet szó, ha a megrendelő a felajánlás ellenére az átadás-átvételi eljáráson nem jelenik meg, vagy annak lefolytatását megakadályozza, illetőleg az átvételt kellő alap nélkül megtagadja. A jogszabály és a gyakorlat ilyen összefüggésben is az átvételre mint reálaktusra helyezi a hangsúlyt. Ez kitűnik abból is, hogy az átvételi késedelem ideje alatt a vállalkozó az építési-szerelési munkát őrizni köteles. Ha tehát a megrendelő a munkát az előírt eljárás nélkül ténylegesen használatba veszi, ezzel mint átvételi késedelmi helyzettel a jogszabály nem is számol.

Ebből kiindulva kell a bíróságnak a tényeket az előírt átadás-átvételhez viszonyítani. A jogszabály az átadás-átvételre komplex eljárást ír elő, amely a vállalkozónak az átadás-átvétel időpontjáról való értesítésével kezdődik, ezen eljárás megtartásával folytatódik, melynek során a megrendelőnek nyilatkoznia kell az átvétel vagy át nem vétel kérdésében, a minőségi hibákról, az általa érvényesíteni kívánt szavatossági igényekről stb., s mindezekkel kapcsolatban a vállalkozó is megteszi észrevételeit. Ha erre a komplex cselekménysorozatra nem kerül sor, a felek nem hajtották végre együttesen azt, amit a jogszabály előírt.

Ha a vállalkozó a munkát valóban elvégezve az építményt "készre jelentette" és a helyszínről elvonult, az átadás-átvételi eljárás hiányában is azt kell megállapítani, hogy vállalt kötelezettségét teljesítette, illetőleg a megrendelőnek lehetővé tette, hogy a létesítményt fizikailag átvegye. Ha ehhez az is hozzájárul, hogy a megrendelő - bár nem az előírt komplex eljárás keretében, de később és egyoldalúan - az épületet birtokba vette, a helyzetet az ő oldaláról értékelve is azt a következtetést lehet levonni, hogy teljesítés történt és a szavatossági idő kezdőpontja a "készrejelentés", illetve az építmény átvételre való felajánlása.

Ha azonban a vállalkozó az épületnek csak egyes részeit fejezi be és csak azokról vonul el, de más részei tekintetében a munkát a helyszínen tovább folytatja, már nem lehet arra következtetni, hogy "átadás-átvétel" történt. Az építési-szerelési munka oszthatatlansága ugyanis a nem önálló részek tekintetében ezt kizárja. Természetesen más a helyzet, ha a felek a Ptk. 403. §-ának (2) bekezdése és 407. §-ának (2) bekezdése alapján az építési-szerelési munka egyes részeinek átadás-átvételében állapodnak meg. Ha a tényleges befejezés és elvonulás ilyen - részteljesítésként átadható - épületekre vonatkozik, sor kerülhet arra, hogy a bíróság ezekre vonatkozólag is külön megállapítsa a nem szabályszerű átadás, illetőleg teljesítés tényét

A fentiek alapján tehát megállapítható, hogy az építési-szerelési munkák tekintetében hallgatólagos átadás-átvételnek általában nincs helye. Ha mégis a vállalkozó az átadás-átvétel mellőzésével elvonul, a megrendelő pedig a létesítményt birtokba veszi, azt kell vizsgálni, hogy az átadás elemei (befejezés, szerződésszerű felajánlás, elvonulás, birtokbavétel) megvannak-e és mindezekből - kivételesen - lehet-e a tényleges átadás-átvétel megtörténtére, illetőleg a teljesítésre következtetni.

(A GKT 3/1978. sz. állásfoglalással módosított szöveg.)

Lábjegyzetek:

[1] Az új Ptk.-ba beépültnek tekintette és ezért annak alkalmazása körében nem tartotta irányadónak a Polgári Kollégium. Ld. 1/2014. Polgári jogegységi határozat V.1. pontja.