Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.252/2007/4. számú határozata vesztegetés bűntette (HIVATALOS SZEMÉLY által elkövetett vesztegetés bűntette) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 2. §, 47. §, 90. §, 250. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 371. §, 542. §] Bírók: Lassó Gábor, Révész Tamásné, Szigeti Ágnes

Fővárosi Ítélőtábla

2.Bf.252/2007/4. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2008. év március hó 18. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntette miatt a vádlott ellen indított büntető ügyben a Fővárosi Bíróság 20.B.668/2007/3. számú ítéletét helybenhagyja.

A végzés ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

A Fővárosi Bíróság a 2007. szeptember 20. napján megtartott nyilvános ülés alapján, a 20.B.668/2007/3. számú ítélettel a vádlott bűnösségét vezető beosztású hivatalos személy által folytatólagosan és üzletszerűen elkövetett vesztegetés bűntettében állapította meg. Ezért őt 2 év börtönbüntetésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható. Kötelezte 4.430.000 Ft vagyoni előny megfizetésére. Döntött a lefoglalt bankszámlakivonatok kiadásáról és a vádlottat kötelezte a bűnügyi költség viselésére.

Az elsőfokú ítéletet az ügyész tudomásul vette, ellene a vádlott és védője a minősítés megváltoztatása és enyhítés érdekében jelentettek be fellebbezést.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a BF.694/2007/1-I. számú átiratában a tényállást megalapozottnak, a cselekmény minősítését törvényesnek találta. A büntetés kiszabása körében az enyhítő körülmények közül a büntetlen előéletet a hivatalos személyi minőség előfeltétele miatt, a vádlotti beismerést pedig a tárgyalásról lemondás előfeltétele okán kérte mellőzni. Ilyen módosítás mellett az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

A nyilvános ülésen a védő vitatta a cselekmény minősítését, nevezetesen az üzletszerűen és folytatólagosan elkövetést, továbbá kötelességszegés helyett az egyéb módon visszaél fordulat megállapítását kérte. Álláspontja szerint a vádlott egy megállapodást kötött, csupán annak megvalósulása történt több részletben. Jelen esetben ugyanis egy vesztegetési magatartásról és egy jól meghatározható előnyről van szó, s ennek realizálása történt meg az öt társasház felújításával kapcsolatos szerződések megkötésével és az ellenérték beszedésével. Így a vádlotti magatartás nem folytatólagosan és üzletszerűen elkövetett. Az elsőfokú bíróság az ezzel ellentétes álláspontját nem indokolta meg. Indítványozta elsődlegesen a minősítésnek az érvei szerinti megváltoztatását, a büntetés lényeges enyhítését és a szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztését.

Nem vitatta, hogy a tárgyalásról lemondásra az elkövetéskori anyagi szabályok szerint volt lehetőség, és ez kedvezőbb a védencére, mint a jelenleg hatályos szabályok. Az üzletszerűség megállapításának mellőzésével azonban lehetőség van a börtönbüntetés felfüggesztésének alkalmazására.

Másodlagos indítványa az ítélet hatályon kívül helyezése a törvényes előfeltételek hiánya miatt, ennek mibenlétét azonban nem részletezte.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség képviselője a nyilvános ülésen az írásbeli átiratukkal egyezően szólalt fel.

A vádlott a nyilvános ülésen nem vett részt, védője útján úgy nyilatkozott, hogy beteg, de nem is kíván megjelenni.

A Fővárosi Ítélőtábla védelmi fellebbezések folytán, a Be.542.§ (1) bekezdésében meghatározott körben bírálta felül az elsőfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző eljárását.

Ennek során megállapította, hogy a Fővárosi Bíróság a Be. XXVI. Fejezetnek megfelelően a tárgyalásról lemondás szabályai alapján, a perrendi szabályoknak megfelelően folytatta le az eljárását.

A vádlott 2007. március 27. napján foganatosított gyanúsítottkénti kihallgatása során, majd a Budapesti Nyomozó Ügyészség Nyom.758/2005. számú jegyzőkönyvében 2007. március 27. napján a védője jelenlétében lemondott a tárgyalásról. Kérelmezte, hogy ügyét a bíróság nyilvános ülésen bírálja el. Az ügyész a vádiratban indítványozta a nyilvános ülés kitűzését.

A nyilvános ülésen az elsőfokú bíróság felhívta a vádlottat, hogy nyilatkozzék, lemond-e a tárgyalásról, részletesen kioktatta az első- és másodfokú eljárás szabályairól, egyben lehetővé tette, hogy a védőjével tanácskozzék. A vádlott ezt követően a védővel egybehangzóan úgy nyilatkozott, hogy fenntartják a tárgyalásról lemondás iránti szándékukat. A vádlott a vádirati tényállásnak mindenben megfelelő teljes beismerő vallomást tett, és magatartásának minősítését az ügyészi pontosítással együtt elfogadta.

A nyilvános ülés eredményeként az elsőfokú bíróság a vádirattal egyező tényállásra alapozta a vádlott bűnösségét. A cselekmény minősítése körében az ítélet 8. oldal 3. bekezdése szerint az ügyész a vádat módosította. Ez azonban valójában csak a cselekmény megnevezésének pontosítása volt. A vádirati minősítés és a nyilvános ülésen elhangzott vád szerinti minősítés egyaránt a Btk.250.§ (1) bekezdésébe ütköző és figyelemmel a (2) bekezdés a./ pontjára, a (3) bekezdés II. fordulata szerinti bűncselekményt jelöli meg. A cselekmény megnevezésénél azonban a vádiratban nem tüntette fel a folytatólagos és üzletszerű elkövetést, holott 5 alkalommal magvalósult vesztegetési magatartásokat tartalmaz a tényállás. Ezért nem a vád módosítása, hanem a megnevezés pontosítása hangzott el a nyilvános ülésen.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!