A Budapest Környéki Törvényszék Bf.13/2007/20. számú határozata rablás bűntette (CSOPORTOSAN elkövetett rablás bűntette) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 20. §, 47. §, 64. §, 87. §, 137. §, 321. §, 323. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 4. §, 348. §, 351. §, 352. §, 370. §, 371. §, 372. §, 373. §, 376. §]
Kapcsolódó határozatok:
Budaörsi Járásbíróság B.597/2003/61., *Budapest Környéki Törvényszék Bf.13/2007/20.*, Kúria Bfv.978/2007/6.
***********
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Megyei Bíróság mint másodfokú bíróság a számú ügyben, 2007. év szeptember hó 18. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő
ítéletet:
A fegyveresen és csoportosan elkövetett rablás bűntette és más bűncselekmények miatt I.r. vádlott és társai ellen indított bűnügyben a Városi Bíróság 2006. év október hó 26. napján kihirdetett számú ítéletét III.r. vádlottra minősítő, I.r., II.r. és III.r. vádlottra büntetést kiszabó részében megváltoztatja.
III.r. vádlott tekintetében a fegyveresen elkövetett minősítést mellőzi.
I.r. vádlott fegyházbüntetését 3 (három) év 10 (tíz) hónapra, közügyektől eltiltás mellékbüntetését 4 (négy) évre,
II.r. vádlott fegyházbüntetését 3 (három) év 6 (hat) hónapra, közügyektől eltiltás mellékbüntetését 4 (négy) évre,
III.r. vádlott fegyházbüntetését 3 (három) évre, közügyektől eltiltás mellékbüntetését 3 (három) évre enyhíti.
Az elsőfokú bíróság ítéletének egyéb rendelkezéseit I.r., II.r. és III.r. vádlottra helybenhagyja.
Indokolás:
Az elsőfokú bíróság ítéletében
I.r. vádlottat fegyveresen és csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt - mint társtettest - és súlyos testi sértés bűntette miatt halmazati büntetésül 6 év 6 hó fegyházbüntetésre, mellékbüntetésül 7 év közügyektől eltiltásra,
II.r. vádlottat fegyveresen és csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt - mint társtettest - 6 év fegyházbüntetésre, mellékbüntetésül 6 év közügyektől eltiltásra,
III.r. vádlottat fegyveresen és csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt - mint társtettest - 5 év 6 hónap fegyházbüntetésre, mellékbüntetésül 6 év közügyektől eltiltásra ítélte.
I.r. vádlottat az ellene emelt bódult állapotban elkövetett járművezetés vétsége,
II.r. vádlottat az ellene emelt bűnsegédként elkövetett súlyos testi sértés bűntette vádja alól felmentette.
Rendelkezett továbbá az előzetes fogvatartás beszámításáról, a bűnjelekről és a bűnügyi költség viseléséről is.
Az ítélet ellen
az ügyész valamennyi vádlott terhére fellebbezést jelentett be. Ebben sérelmezte I.r. és II.r. vádlottakkal szemben hozott felmentő rendelkezést bűnösségük megállapítása érdekében és mindhárom vádlott tekintetében a Btk. 64.§ (1) bekezdés a./ pontjára hivatkozással pénzmellékbüntetésre tett indítványt.
I.r. vádlott és védője részben felmentésért és enyhítésért,
II.r. és III.r. vádlott és védőjük felmentésért fellebbeztek.
A megyei főügyész átiratában indítványozta a tényállás 2. pontja tekintetében helyes ténybeli következtetéssel annak megállapítását, hogy I. r. vádlott a vádbeli időben az elfogyasztott marihuána befolyása alatt állt. Az első fokú ügyészi fellebbezést - helyes jogi indokai alapján - fenntartotta.
A másodfokú bíróság nyilvános ülésén az ügyész II.r. vádlott tekintetében a bűnsegédként elkövetett súlyos testi sértés bűntettében bűnösség megállapítására irányuló fellebbezését visszavonta, egyebekben az írásbelivel azonos tartalommal tartotta fenn.
Vádlottak védője fellebbezését írásban - majd a nyilvános ülésen szóban is - igen részletesen megindokolta, egyes tények alátámasztására igazolást csatolt.
E szerint indokolt a tényállás kiegészítése az I.r. vádlottról készült igazságügyi elmeorvos-szakértői véleményben írt megállapításokkal és mindhárom vádlott személyi körülményeire vonatkozó adatokkal - jövedelem, munkahely, családi körülmények- is.
A történeti tényállás egyes megállapításait a vonatkozó vallomásokat idézve a vitatta. A rablást illetően rámutatott, hogy a pénz és a kábítószer elvétele rendőri intézkedés látszatával történt, annak során erőszakra nem került sor. A dulakodást és a tettlegességet a sértettek kezdeményezték a kulcs visszaszerzése érdekében.
Megítélése szerint nem zárható ki, hogy I. sértett 8 napon túl gyógyuló sérülését az ajtó kirántása során szerezte és nem a vádlottak okozták.
Iratellenesnek találta azt a megállapítást, hogy II. sértettet I.r. vádlott a földre lökte és megfenyegette valamint, hogy II.r. vádlott a forgópisztolyt II. sértettre fogta. E tekintetben a bizonyítékok mérlegelését vitatta.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!