A Kúria Pfv.20791/2015/18. számú precedensképes határozata házasság felbontása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 1952. évi IV. törvény (Csjt.) 92. §]
A határozat elvi tartalma:
A más államban élő szülő számára a lakóhelyén való kapcsolattartás csak kivételesen indokolt esetben mellőzhető.
Kapcsolódó határozatok:
Pesti Központi Kerületi Bíróság P.102782/2012/55., Fővárosi Törvényszék Pf.635995/2014/7., *Kúria Pfv.20791/2015/18.*
***********
Pfv.II.20.791/2015/18.
A Kúria a felperesnek az alperes ellen házasság felbontása iránt a Pesti Központi Kerületi Bíróságon 16.P.102.782/2012. számon indult és a Fővárosi Törvényszék 54.Pf.635.995/2014/7. számú jogerős ítélete ellen a felperes részéről 80. és Pfv. 11. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem, valamint az alperes részéről Pfv. 8. sorszám alatt előterjesztett csatlakozó felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon meghozta a következő
í t é l e t e t :
A Kúria a jogerős ítéletnek a felülvizsgálattal támadott, a kapcsolattartásra vonatkozó rendelkezéseit részben hatályon kívül helyezi.
Mellőzi a tavaszi, az őszi és a téli iskolai szünet időtartamára a kapcsolattartást.
A nyári iskolai szünetben a kapcsolattartást a következők szerint módosítja. Az alperest minden év július 1. napjától július 31. napjáig terjedő 4 hét egybefüggő kapcsolattartás illeti meg. Ebből a július 1. napjától július 7. napjáig terjedő időszakban az alperes kapcsolattartási jogát Magyarország területére korlátozza.
A felperes a gyermek átadására július 1. napján reggel 700 órakor az alperes a gyermek visszaadására minden év július 31. napján 1400 órakor, a felperes lakóhelyén köteles.
Mellőzi a nyári kapcsolattartás pótlására vonatkozó rendelkezést.
A 2016. évi négy hetes nyári kapcsolattartást Magyarország területére korlátozza.
A kapcsolattartással felmerülő költségek az alperest terhelik.
Az alperest a folyamatos kapcsolattartás keretében, a felperest pedig a nyári kapcsolattartás keretében feljogosítja, hogy a gyermekkel minden héten szerdán és vasárnap 1900 órától 1930 óráig magyar mobiltelefonon vagy skype-on a kapcsolatot felvegye.
A jogerős ítélet egyéb rendelkezéseit hatályában fenntartja.
A felek a felülvizsgálati eljárásban felmerült költségeiket maguk viselik.
A le nem rótt 105.000 (százötezer) forint felülvizsgálati és csatlakozó felülvizsgálati eljárási illetékből a felek személyenként 52.500 (ötvenkétezer-ötszáz) forint megfizetésére kötelesek az állam javára, külön felhívásra.
Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
I n d o k o l á s
A felek házasságából 2008. április 19-én T. utónevű gyermekük született. Ekkor az alperes életvitelszerűen az Egyesült Királyságban, a felperes Magyarországon élt a gyermekkel. A gyermek fél éves korától a felperes és a gyermek felváltva Angliában, illetőleg Magyarországon tartózkodtak. A felek utolsó házastársi közös lakása egy angliai bérelt ingatlan volt. Az életközösség megszűnése után a házastársak közötti kommunikáció fokozatosan elnehezült, majd elmérgesedett, a bizalom megrendült, az alperesnél 2012 novemberében súlyos szorongást és depressziót állapítottak meg. Betegsége miatt gyógyszeres terápiában részesül és rendszeresen tanácsadásra jár. Az alperes saját kedélyállapotának instabilitása miatt 2013 novembere óta a gyermekkel rendszeres kapcsolatot nem tart.
A bontóperben mindkét fél kérte a házasság felbontását és a gyermeket jogerős egyezséggel a felperesnél helyezték el. Az elsőfokú bíróság ítéletével a házasságot felbontotta, rendelkezett az alperes tartásdíj fizetési kötelezettségéről és szabályozta a kapcsolattartást. A gyermek 12 éves koráig az alperest feljogosította minden év 14., 40. és 48. hetében egy hét időtartamban hétfőtől vasárnapig a gyermek elvitelére az adott hét első három napján napközben reggel 7 órától este 18 óráig, a negyedik naptól folyamatosan reggel 7 órától vasárnap 18 óráig. A felperes pénteken és szombaton 19-19.30 közötti időszakban jogosult arra, hogy telefonon kapcsolatba lépjen a gyermekkel. Az alperes ünnepi kapcsolattartásként az ünnepek másnapján 10 órától 18 óráig elvitellel gyakorolhatja a kapcsolattartást. Az elsőfokú bíróság a nyári időszakos kapcsolattartásként minden év július 1. napjától 15 napot biztosított az alperes számára. Az első három napon 10 órától 18 óráig, a negyedik nap 10 órától július 15-én 18 órájáig jogosult a gyermek elvitelére.
A gyermek 12 éves korától e szabályozást annyiban módosította, hogy a gyermek a kapcsolattartás teljes időszaka alatt folyamatosan az alperesnél tartózkodhat. A kapcsolattartás helyszíneként általános jelleggel Magyarországot, az átadás-átvétel helyeként a felperes mindenkori lakóhelyét határozta meg.
Az elsőfokú bíróság döntésénél mérlegelte a felek között kialakult súlyos konfliktusokat, a földrajzi távolságot, az alperes és a gyermek kapcsolatának megszakadását, a gyámhivatali eljárás adatait, továbbá az alperes nyilatkozatát, mely szerint a gyermek sír, ha meglátja az apját. Értékelte a felperes és a gyermek vizsgálatán alapuló szakvélemény megállapítását: a gyermek mindkét félhez érzelmileg erősen kötődik, de az anya nyújt számára nagyobb biztonságot.
Az alperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletnek a kapcsolattartásra vonatkozó rendelkezéseit megváltoztatta.
- Az alperest feljogosította a tavaszi iskolai szünet teljes időtartamában a kezdő nap 10 órától a záró nap 12 óráig, a nyári iskolai szünetben pedig három hét összefüggő kapcsolattartásra. A felek ennek időpontját minden év május 31-ig határozzák meg, megállapodásuk hiányában a kapcsolattartás július 1-től 21-ig tart, a kezdő nap 10 órától a záró nap 16 órájáig. A felperes és a gyermek oldalán felmerült okból elmaradt nyári kapcsolattartás pótlására augusztus 1. és 21. napja között kerül sor.
- Az alperes az őszi iskolai szünet teljes időtartamában a kezdő nap 10 órájától a záró nap 12 órájáig, a téli iskolai szünetben december 26. napján 10 órától január 1. napján 12 óráig jogosult kapcsolatot tartani a gyermekkel.
További rendelkezése szerint a 2015. évi tavaszi iskolai szünetben a kapcsolattartás helyszíne Magyarország, az ezt követő kapcsolattartási időpontokra a másodfokú bíróság a helyszín magyarországi korlátozására vonatkozó rendelkezést mellőzte azzal, hogy az alperes a kapcsolattartás kijelölt időpontja előtt 10 nappal hitelt érdemlően köteles tájékoztatni a felperest a kapcsolattartás Magyarországon kívüli helyszínéről. A felperes pedig köteles átadni az alperesnek a gyermekkel együtt a gyermek úti okmányait. A felperest minden alkalommal megilleti a gyermek elvitelének joga ott alvással. A gyermek átadásának és átvételének helye a felperes lakóhelye.
A gyermeknek az alperes angliai lakóhelyére történő nyári egyszeri oda- visszautazásának költségét a felperes viseli, ezt meghaladóan a kapcsolattartással összefüggésben felmerülő költségek az alperest terhelik. A kapcsolattartás akadályáról a felek a kapcsolattartási időpont előtt legalább 48 órával kötelesek egymást hitelt érdemlő módon tájékoztatni.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!