Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20850/2012/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 206. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 345. §] Bírók: Csóka István, Lente Sándor, Molnár Ambrus

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.21724/2008/50., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20850/2012/4.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.20.850/2012/4.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Duda Attila ügyvéd által képviselt felperesnek, a dr. Kiss Ferenc Kálmán ügyvéd által képviselt MABISZ alperes ellen, kártérítés megfizetése iránt indított perében, a Fővárosi Törvényszék 2012. január 10. napján meghozott, 33.P.21.724/2008/50. számú közbenső ítélete ellen, a felperes részéről 53. és 54. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán, meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét részben megváltoztatja és az alperesnek a 2004. október 22-én bekövetkezett balesettel összefüggő felelőssége arányát 60 %-ban határozza meg.

A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperest 2004. október 22-én elütötte egy kötelező gépjármű felelősségbiztosítással nem rendelkező személygépkocsi. A felperes a balesetben koponyacsont-törést, agyzúzódást, lapockatörést, medence-, térd- és egyéb zúzódásokat szenvedett. A felperes kárigényt jelentett be az alperesnek. Az alperes 94.037 forintot fizetett meg a felperesnek.

A felperes a balesettel okozati összefüggésben keletkezett kárainak a megtérítése iránt terjesztett elő keresetet. Állította, hogy őt álló helyzetben, az úttest szélén állva ütötte el a gépkocsi. Álláspontja szerint a balesetet kizárólag a gépkocsi vezetője okozta, emiatt az alperes teljes kártérítési felelősséggel tartozik.

Az alperes az ellenkérelmében előadta, hogy a felperes figyelmetlenül lépett az úttestre, és így haladt neki a balról érkező gépkocsinak. Érvelése szerint a felperes közlekedési szabályt sértett, és ezzel a magatartásával felróhatóan közrehatott a kárainak a bekövetkezésében. Erre figyelemmel a felperesre terhesebb 60-40 % arányú kármegosztás alkalmazását indítványozta.

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletet hozott, amiben megállapította, hogy az alperes 40 % arányban felel a felperest 2004. október 22. napján ért közlekedési balesettel összefüggő károkért. Közbenső ítéletének indokolásában megállapította, hogy az alperes a Ptk. 345. § (1) bekezdése és a 190/2004. (VI. 08.) Korm. rendelet alapján köteles megtéríteni a felperes kárait. A perben beszerzett orvosszakértői vélemény, a baleset miatt indult szabálysértési eljárásban beszerzett orvosi és műszaki szakvélemények, valamint a szabálysértési eljárásban kihallgatott tanú vallomása alapján tényként állapította meg, hogy a felperes féktávolságon belül a közeledő gépjármű oldalának haladt, amelyik őt elsodorta. Álláspontja szerint a felperes kórházból való elbocsátását követően kiadott háziorvosi lelet nem volt alkalmas a szakértői vélemények megállapításainak a megcáfolására. Mindezekből azt a jogi következtetést vonta le, hogy a felperes felróhatóan közrehatott a kárainak a bekövetkezésében, az alperes pedig a Ptk. 345. § (2) bekezdése alapján nem köteles megtéríteni azt a kárt, ami a felperes felróható magatartásából származott. A felperes közrehatásának az arányát 60 %-ban, az alperes felelősségének a mértékét pedig 40 %-ban határozta meg. Kifejtette, hogy újabb tényadatok hiányában a szakértők szóbeli meghallgatásától vagy új szakértő kirendelésétől további eredmény nem volt várható, ezért a felperes által indítványozott további bizonyítást mellőzte.

A közbenső ítélet ellen, elsődlegesen annak hatályon kívül helyezése, másodlagosan a közbenső ítélet részbeni megváltoztatása és az alperes teljes kártérítési felelősségének a megállapítása érdekében a felperes terjesztett elő fellebbezést. Hivatkozott arra, hogy az elsőfokú bíróság közbenső ítéletének indokolása iratellenes. Kifogásolta, hogy a szabálysértési eljárásban kirendelt orvosszakértő szakvéleményét az elsőfokú bíróság annak ellenére fogadta el döntése alapjául, hogy a szakértő a kompetenciájába nem tartozó műszaki szakkérdésben foglalt állást. Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság nem tárta fel kellő alapossággal a baleset mechanizmusát, és nem oldotta fel a szakvélemények közötti ellentmondásokat a szakértők meghallgatásával, a szakvélemények kiegészítésével vagy új szakértő kirendelésével. Hangsúlyozta, hogy a szakvélemény csak egy a bizonyítékok közül, amit az egyéb bizonyítékokkal egybevetve kell értékelni. Kifejtette, hogy a tanú vallomása nem volt alkalmas a baleset közvetlen előzményeinek a tisztázására. Előadta, hogy a háziorvos által kiadott lelet és a szabálysértési eljárásban beszerzett szakvélemény is rögzítették a baloldali sérüléseit. Okfejtése szerint ezek a sérülések cáfolják azt, hogy mozgásban volt az ütközéskor, és hogy közrehatott a baleset bekövetkezésében.

Az alperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyására irányult.

A Fővárosi Ítélőtábla megállapította, hogy a fellebbezés részben megalapozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!