BH 2009.8.246 Ügyészi fogyasztóvédelmi kereset elbírálása során a fogyasztóvédelmi jogszabálysértés jogszabályban meghatározott tárgyi súlyának és a miatta alkalmazandó szankció szükségességének megítélése [1997. évi CLV. tv. 39. § és 51. §].
Kapcsolódó határozatok:
Kőszegi Járásbíróság P.20229/2007/3., Szombathelyi Törvényszék Pf.20029/2008/2., Kúria Pfv.21007/2008/6. (*BH 2009.8.246*)
***********
A fogyasztóvédelmi hatóság 50 000 forint minőségvédelmi bírsággal sújtotta az alperest, mert az általa üzemeltetett Cs., R. utcai üzletben a 2007. január 31. napján tartott fogyasztóvédelmi ellenőrzés során 6 db, összesen 2058 forint értékű lejárt minőségmegőrzési idejű Mackó sajtot talált.
Az alperes B., P. utcai üzletében 2007. május 9-én tartott próbavásárlás során a vásárolt húskészítmény tömegébe a csomagoló anyagot 47 forint értékben belemérték, nem tüntették fel két hústermék árát, további hústermékek esetében az árfeltüntetés nehezen volt beazonosítható. Ez alkalommal a hatóság az alperest 150 000 forint fogyasztóvédelmi bírság megfizetésére kötelezte.
Az alperes a hiányosságok feltárását követően boltvezetői értekezletet tartott, felhívta a munkatársak figyelmét a szabályok betartására. A B., P. utcai üzletben az árakat jól beazonosítható módon, úgynevezett ársínre helyezték ki.
A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes jogszabálysértést követett el a lejárt minőségellenőrzési idejű termékek forgalomba hozatalával és a csomagolás felszámolásával. Kérte, hogy a bíróság tiltsa el az alperest e jogszabálysértő magatartástól és jogosítsa fel az ügyészt, hogy az ítéletet országos napilapban közzétegye; az alperest kötelezze a közzététel költségeinek a viselésére.
Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította.
Az ítélet jogi indokai között az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az ügyészi keresetindításnak a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Fgytv.) 39. § (1) bekezdésében meghatározott okai nem álltak fenn. A megállapított jogszabálysértés nem érintette ugyanis a fogyasztók széles körét, illetve nem okozott jelentős nagyságú hátrányt. Adott esetben kisebb jelentőségű, szűkebb kört érintő jogszabálysértés történt, ezért a fogyasztók védelme érdekében elegendő volt a fogyasztóvédelmi hatóság által alkalmazott szankció.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!