Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2018.6.185 Tulajdonostársat mint szerződéses vevőt megilleti a Földforgalmi törvény 18. § (3) bekezdése szerinti elővásárlási jog [2013. évi CXXII. tv. (Fftv.) 13. § (3) bek.,18. § (3) bek., 2013. évi V. tv. (Ptk.) 5:81. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2015. február 3-án adásvételi szerződést kötött a perben nem álló tulajdonostársával mint eladóval a Sz. ... hrsz. alatt nyilvántartott 12 ha 8399 m2 területű erdő művelési ágú ingatlanból az eladót megillető 300/4494-ed részilletőségre. A vevő szerződésbe foglalt nyilatkozata szerint társtulajdonos földművesnek minősül. A szerződés rendezte az ingatlanon fennállt haszonélvezeti jog törlését is.

[2] A szerződést kifüggesztették az illetékes önkormányzat hirdetőtáblájára, mely kifüggesztésre egy adásvételt elfogadó nyilatkozat érkezett a beavatkozó részéről. A beavatkozó nyilatkozott arra vonatkozóan is, hogy nyilvántartásba vett helyben lakó földműves, így jogosult a termőföld megszerzésére. Az elővásárlási jogra tekintettel az alperes megküldte a szükséges okiratokat az illetékes agrárkamarának állásfoglalás kiadása céljából. Az agrárkamara úgy döntött, hogy az adásvételi szerződést kizárólag az eladó és a beavatkozó között támogatja. A felperes jogorvoslati kérelme folytán az önkormányzat képviselő-testülete határozatot hozott, ami szerint támogatta mind a felperes, mind a beavatkozó tulajdonszerzését.

[3] Az alperes a 2016. január 6-án kelt határozatában az eladó és a beavatkozó között hagyta jóvá az adásvételi szerződést. Határozata szerint a felperes nem rendelkezik elővásárlási joggal, míg a beavatkozó a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Fftv.) 18. § (1) bekezdés d) pontja alapján elővásárlásra jogosult. Erre tekintettel az Fftv. 30. § (1) bekezdésére hivatkozással csak a beavatkozó és az eladó vonatkozásában találta jóváhagyhatónak az adásvételi szerződést.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[4] A határozat felülvizsgálata iránt a felperes nyújtott be keresetet, melyben kérte annak hatályon kívül helyezését, és az alperes új eljárásra kötelezését. Keresetében előadta, hogy az alperes tévesen értelmezte az Fftv. 18. §-ában rögzített elővásárlási rangsort, különösen annak (3) bekezdését, e rendelkezés ugyanis a társtulajdonosnak ad elővásárlási jogot, a kívülről érkező vételi ajánlattal szemben. Ebből következően a beavatkozó 18. § (1) bekezdés d) pont szerinti elővásárlási joga hátrébb áll a felperes elővásárlási jogánál a törvényi rangsorban.

Az elsőfokú ítélet

[5] A Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság elsőfokú ítéletében a keresetet elutasította. Indokolása szerint a felperes az Fftv. 18. § (3) bekezdésében foglaltakra figyelemmel elővásárlási joggal nem rendelkezik, mert nem a tulajdonostárs tulajdoni hányadának harmadik személy javára történő eladása valósult meg, azaz nem az eladó és a beavatkozó között került megkötésre a szerződés, mint harmadik személy között, hanem maga a felperes volt tulajdonostársként vevő, így a felperest ezen a ranghelyen nem illette meg az elővásárlási jog. Ezzel szemben a beavatkozó elővásárlási joga az Fftv. 18. § (1) bekezdés d) pontja alapján egyértelműen megállapítható, ezért az alperesi határozat jogszerűen hagyta jóvá a szerződést a beavatkozó és az eladó között.

[6] A felperes fellebbezése nyomán eljárt Balassagyarmati Törvényszék jogerős ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[7] A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a keresetnek megfelelő döntés hozatalát kérte. Jogszabálysértésként elsősorban az Alaptörvény B) cikk (1) bekezdésére és az Fftv. 18. §-ra hivatkozott. Előadta, hogy ha egy társtulajdonosnak a kívülről jövő vevővel szemben elővásárlási jogot biztosít a törvény, akkor jogszabálysértő és visszaélésszerű joggyakorlás tilalmába ütköző lenne, ha ugyanezt a jogosultságot nem biztosítanák a társtulajdonosnak mint szerződés szerinti vevőnek a kívülről érkező elővásárlásra joggyakorlóval szemben.

[8] Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.

A Kúria döntése és jogi indokai

[9] A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

[10] A Kúriának jelen ügyben abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a társtulajdonost mint szerződéses vevőt megilleti-e az Fftv. 18. § (3) bekezdése szerinti elővásárlási jog.

[11] Az Fftv. 18. § (3) bekezdése alapján a közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának harmadik személy javára történő eladása esetében az (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi a földműves tulajdonostárs.

[12] A Kúria a Kfv.III.37.673/2016/4. számú eseti döntésében hasonló tényállás mellett már foglalkozott az Fftv. 18. § (3) bekezdésének értelmezésével. Ebben az ítéletben akként foglalt állást, hogy "tulajdonostársnak tulajdonostárssal szemben nincs elővásárlási joga, de mindenki mással (kivéve a magyar államot) szemben igen. A tulajdonostárs vevőként hivatkozhat a Földforgalmi tv. 18. § (3) bekezdésében rögzített elővásárlási jogára, mely szerint ő a 18. § (1), (2) bekezdéseiben felsorolt nem tulajdonostárs jogosultakat megelőzi. A Földforgalmi tv. 18. § (3) bekezdésének idézett rendelkezése azt rögzíti, hogy az elővásárlásra jogosult akkor hivatkozhat az elővásárlási jogára, ha a vételi ajánlat nem egy tulajdonostárstól, hanem harmadik személytől érkezik. Ezen értelmezés összhangban áll a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 5:81. § (1) bekezdésével és megfelel a Földforgalmi tv. e rendelkezéseihez fűzött indokolásnak is".

[13] A Kúria jelen ügyben is irányadónak fogadta el a fenti értelmezést. Az Fftv. 18. § (3) bekezdésében foglalt szabály csak akként értelmezhető a Ptk. 5:81. § (1) bekezdésével és az Alaptörvény B) cikk (1) bekezdésével összhangban, hogy a közös tulajdonban álló földek esetén a tulajdonostárs elővásárlási joga - akár vevői, akár elővásárlásra jogosulti pozícióban - megelőzi a Fftv. 18. § (1), (2) bekezdéseiben felsorolt elővásárlásra jogosultakat. Minden egyéb értelmezés mellett sérülne a közös tulajdonból eredő egyik alapvető tulajdonostársi jogosultság, ráadásul a bíróságok által elfogadott értelmezés a szabályozás megkerülésére ösztönözné a közös tulajdonban álló termőföldek tulajdonosait. Ezt az értelmezést erősíti, hogy a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény (a továbbiakban: Fétv.) 13. § (3) bekezdése alapján a vevő elővásárlási jogosultságát is rögzíteni kell az adásvételi szerződésben, hiszen ha a társtulajdonos vevőként nem hivatkozhatna a Fftv. 18. § (3) bekezdésére, akkor e rendelkezés értelmét vesztené.

[14] Mindezek alapján a Kúria a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 275. § (4) bekezdése és a 339. § (1) bekezdése alapján a rendelkező részben foglaltak szerint határozott. Az alperes az új eljárás során köteles a fentiek alapján figyelembe venni a felperes Fftv. 18. § (3) bekezdésben foglalt elővásárlási jogát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!