Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BK 68. szám

Nincs helye elkobzásnak, ha a vámbűncselekmény elkövetése után a bűncselekmény tárgyául szolgáló árut a tulajdonos úgy szerzi meg, hogy még vámszabálysértést sem követ el. Ilyenkor az elkövetőt az elkobzás alá eső érték megfizetésére kell kötelezni [Btk. 77. §].

A Btk.-nak az elkobzásra vonatkozó rendelkezéseinél alapelv, hogy azt a dolgot lehet elkobozni, amely az elkövető tulajdona [Btk. 77. § (1) bek. a) pont, 314. § (1) bek.].

Ez alól az általános szabály alól a Btk. kivételeket állapít meg, többek között a vámbűncselekmények esetében is [Btk. 314. § (3) bek.]. E szerint: "Csempészet és vámorgazdaság esetén el kell kobozni azt az árut, amelyre a bűncselekményt elkövetik, kivéve ha állami szerv vagy szövetkezet tulajdona".

A Btk. 312. §-ának és 314. §-a (3) bekezdésének egybevetése alapján megállapítható: el kell kobozni azt az árut, amelyet a vámellenőrzés alól elvontak, ínég akkor is, ha az nem az elkövető tulajdona.

A tv. nem tesz különbséget abból a szempontból, hogy ebben az esetben a tulajdonos jóhiszemű vagy rosszhiszemű. A rendelkezés egyértelmű, a csempészett árut el kell kobozni. Kivétel az az eset, ha az áru állami szerv vagy szövetkezet tulajdonában van, avagy az áru a tulajdonos sérelmeire elkövetett vagyon elleni bűncselekménnyel került az elkövetőhöz.

Más a helyzet a vámorgazdaság esetében. A tv rendelkezése szerint itt a csempészett vámárut kell elkobozni, amelyet valaki vámorgazdaság útján szerez meg. Az elkobzási rendelkezés kifejezetten csak a vámorgazdaság útján megszerzett csempészett árura vonatkozik. Ebből arra kell következtetni, hogy ha valaki az ilyen árut úgy szerzi meg, hogy vámszabálysértést sem követ el, attól a vámárut nem lehet elkobozni. Mivel ez esetben az elkobzásnak akadálya van, a Btk. 77. §-ának (4) bekezdése értelmében az elkövetőt az elkobzás alá eső érték megfizetésére kell kötelezni.

A tv ilyen értelmezésének a helyességét támasztja alá a szabálysértésekről szóló 1968. évi I. tv. 114. §-ának (3) bekezdésében, illetőleg 115. §-ának (3) bekezdésében foglalt az a rendelkezés, amely szerint a csempészet és vámorgazdaság szabálysértési eseteiben az említett árut el lehet kobozni. Míg a vámbűncselekmények esetében a fent kifejtettek szerint a vámárut el kell kobozni, addig a vámszabálysértés eseteiben - amelynek tényállásai a vámbűncselekménnyel lényegében egyezők, csupán kisebb értékekről vagy gondatlan elkövetésről van szó - az elkobzás nem kötelező, hanem csak lehetséges. Ebből is következik, hogy olyan személytől, aki a vámáru vonatkozásában még szabálysértést sem követett el, elkobzásnak helye nem lehet.

Erre kell következtetni a Btk. 314. §-ának (5) bekezdésében foglalt rendelkezésből is. E törvényhely lehetővé teszi az elkobzás, illetve az elkobzás alá eső érték megfizetésére kötelezés mellőzését akkor, ha az az elkövetőre méltánytalan hátrányt jelentene. Abból, hogy a tv még az elkövetővel szemben is lehetővé teszi a méltányosság elvének érvényesülését, következik, hogy nem lehet az elkobzás szankciójával sújtani olyan személyt, aki sem vámbűncselekményt, sem vámszabálysértést nem követett el.

De ezeken túlmenően a kereskedelmi élet biztonságával és a jóhiszeműen szerzett tulajdon törvényi védelmének elvével kerülne szembe az olyan értelmezés, amely szerint a csempészet útján forgalomba került árut a jóhiszemű harmadik személytől is el lehetne kobozni.