Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Törvényszék K.27610/2006/3. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (GYÁMHATÓSÁGI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet (Gyer.) 64. §] Bíró: Takács Lajos

Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság

10.K.27.610/2006/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A megyei bíróság dr. Zsirai Krisztina ügyvéd által képviselt felperesnek, Győr-Moson-Sopron megyei Gyámhivatal, törvényes jogutódja a Nyugat-Dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal Szociális és Gyámhivatala (9022 Győr, Árpád u. 32.) alperes ellen - gyámhivatali ügyben - közigazgatási határozat felülvizsgálata iránti perében meghozta az alábbi

Í t é l e t é t :

A megyei bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy fizessen meg a Magyar Állam javára az Illetékhatóság felhívására és módon 16.500,- / tizenhatezer-ötszáz/ Ft feljegyzett kereseti illetéket, továbbá alperes részére 15 napon belül 5.000,- / ötezer / Ft perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s :

A megyei bíróság a keresetlevél, az alperes ellenkérelme, a becsatolt közigazgatási iratok, és a felek tárgyaláson tett nyilatkozata alapján, a perrel összefüggésben az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes, 2006. május 8-án Sopron Megyei Jogú Város Gyámhatóságának hivatali helyiségében jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozatában két kérelmet terjesztett elő: egyfelől kérelmezte, hogy a gyámhatóság vizsgálja meg a kiskorú családi jogállásának rendezése érdekében az eseti gondnok hivatalból történő kirendelésének lehetőségét, másfelől a nevezett kiskorú veszélyeztetettségének kivizsgálását kezdeményezte (ez utóbbi nem tárgya jelen közigazgatási pernek).

A felperes kérelmeinek alátámasztásául előadta, hogy a fent nevezett kiskorú az ő vér szerinti gyermeke. Közölte a gyámhatósággal, hogy vele ezt a tényt a gyermek édesanyja, 2005. október 10. napján, két nappal azután közölte, hogy tájékoztatta erről a férjét. A felperes tájékoztatta a gyámhatóságot arról is, hogy a gyermek édesanyja azt mondta neki, férjével úgy döntöttek, hogy a jövőben a felperes nevelje a nevezett kiskorút - mely feladatot a felperes szívesen vállalna.

A felperes kérelmeinek jogalapjául a 149/1997. (IX.10.) Korm. Rendelet 64.§. (1) bekezdését és az Alkotmány 54.§. (1) bekezdését jelölte meg.

A kijelölt Fertőd Városi Gyámhivatal - a felperesi nyilatkozat alapján -, 2006. július 13. napján a nevezett kiskorú családi jogállása rendezettsége felderítésének érdekében meghallgatást tartott a felperes, az anyakönyvi bejegyzés szerinti apa, valamint anya részvételével. A meghallgatáson mind a kiskorú anyja, mind a gyermek apja, akként nyilatkozott, hogy a kiskorú házastársi kapcsolatuk gyümölcse. Ugyancsak egybehangzóan kérte a házaspár, hogy a Gyámhivatal utasítsa el a felperes apaság vélelmének megdöntése iránti kérelmét.

A Fertőd Városi Gyámhivatal 1689-3/2006. számú, 2006. július 18. napján kelt határozatával a felperes eseti gondnok kirendelése iránti kérelmét elutasította. Megállapította, hogy a nevezett kiskorú, az apa és az anya házastársi kapcsolatából született. Az eljáró Gyámhivatal által beszerzett soproni, születési anyakönyvi kivonat szerint a gyermek apjaként az anya férje került bejegyzésre. Indoklásában kifejtette, hogy a gyermek családi jogállása rendezett és nem áll érdekében az apaság vélelmének megdöntése iránti per megindítása. Leszögezte, hogy nem szolgálná a gyermek érdekét az, hogy az általa születése óta ismert család nyugalmát az eljárás megzavarná. A gyermek vér szerint szülőként kezeli és ismeri az őt gondozó szülőpárt, - a felperest nem ismeri apaként - ezért a gyermek és a család nyugalmának megzavarása nem áll sem a kiskorú, sem a gyámhivatal érdekében. Az I. fokú szerv álláspontja szerint a 149/1997. (IX.10.) Korm. Rendelet 64.§. (2) bekezdése alapján történő - a felperes által hivatkozott - gondnokrendelés (4) bekezdésben meghatározott feltételei nem állnak fenn. Mindezekre, valamint a gyermeket nevelő anya és anyakönyvezett édesapja jognyilatkozatára tekintettel utasította el az I. fokú szerv a felperes jegyzőkönyvbe foglalt kérelmét.

A felperes a határozat ellen 2006. augusztus 1. napi keltezéssel fellebbezést terjesztett elő. Jogorvoslati kérelmében kifejtette, hogy - álláspontja szerint - az I. fokon eljárt szerv figyelmen kívül hagyta az általa becsatolt okirati bizonyítékokat. Sérelmezte, hogy a határozatot olyan - jogi relevanciával nem bíró - nyilatkozatra alapította a Hatóság, mint a női megérzések. Kihangsúlyozta, hogy a gyermek anyja több ízben is arra engedett következtetni, - így a gyermek többszöri láthatása, a gyermekkel közös programok szervezése -, hogy elismeri a felperes apaságát. A felperes kifogásolta azt is, hogy a határozatot hozó szerv nem értékelte kellőképpen az általa becsatolt - a gyermek származását és a felperes apaságát bizonyító -elektronikus levelezést, nem nyilatkoztatta az anyát és az apát a becsatolt bizonyítékokra, továbbá nem hallgatott meg több, a bizonyítás szempontjából releváns személyt. A felperes szerint a családi jogállás pillanatnyi rendezettsége egy megdönthető törvényi vélelmen, a házasság fennállása alatti születés vélelmén alapszik, melynek fenn álltát csak az ellenkező bizonyításáig kell elfogadottnak tekinteni. A felperes álláspontja szerint a fennálló vélelemmel ellentétes bizonyítás jelen helyzetben az orvos-szakértői vizsgálat lehet, erre több eseti bírósági döntés is rámutat.

A felperes fellebbezésében jogszabálysértőnek tekinti a határozat indokolásának azt a megállapítását, miszerint, mivel a kiskorú az anya férjét ismeri apaként, és a család nyugalmának megzavarása nem áll a kiskorú érdekében, ezért nem fontos annak kiderítése, hogy ki a gyermek vér szerinti apja. A felperes szerint az indokolás ezen része sérti az 1991. évi LXIV. Törvénnyel kihirdetett, a Gyermek jogairól szóló, New Yorkban 1989. november 20. napján kelt Egyezmény 7., 8., 9., cikkében, az 1997. évi XXXI tv. 7.§. -ban, a Csjt 1.§.-nal indokolásában, valamint az 57/1991. (XI.(.) AB Határozatában foglaltakat. A felperes álláspontja szerint a gyermeknek nem érdeke, hogy hazugságban nevelkedjen fel, illetve mind a vér szerinti apának, mind magának a gyermeknek joga van a származás kiderítéséhez, éppen ezért a Gyámhivatal határozata teljes egészében a gyermek érdekeivel ellentétes.

A fellebbezés elbírálására jogosult Nyugat-dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal Szociális és Gyámhivatala Gy-1107-4/2006. számú határozatával az I. fokú szerv határozatát - felügyeleti eljárás keretében - megsemmisítette és az ügyben indult közigazgatási eljárást megszüntette. Határozata indokolásában leszögezte, hogy az I. fokú Gyámhivatal tévesen tekintette ügyfélnek a felperest. Álláspontja szerint a 2004. évi CXL. tv. (Ket) 15.§. (1) bekezdése meghatározza ki minősül ügyfélnek a közigazgatási eljárásban és ennek alapján a felperes ügyfélkénti kezelése az I. fokú Gyámhivatal téves jogértelmezésen alapszik. Ismerteti, hogy az apaság vélelmének megdöntése iránti per megindítására a felperes a Csjt. 43.§. (3-4) bekezdése alapján nem jogosult, az apai státusz jelen ügyben - anyakönyv által igazoltan - be van töltve. Leszögezi, hogy a felperes a Gyer. 64.§. (1) bekezdése alapján még a gyámhivatali eljárás megindítására irányuló kérelem előterjesztői közé sem sorolható, ezért kérelme kizárólagosan az eseti gondnok hivatalból történő kirendelésére irányulhatott. Ezért jelen ügyben a felperes nem minősülhet ügyfélnek a gyámhivatali eljárásban, hanem az ő bejelentése alapján hivatalból indulhat eljárás.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!