Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.39116/2007/10. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (GYÁMHATÓSÁGI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 70/A. §, 1952. évi IV. törvény (Csjt.) 44. §, 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet (Gyer.) 64. §] Bírók: Bauer Jánosné, Kurucz Krisztina, Márton Gizella

Kapcsolódó határozatok:

Győri Törvényszék K.27610/2006/3., *Kúria Kfv.39116/2007/10.*, 13/2020. (VI. 22.) AB határozat

***********

Kfv.II.39.116/2007/10.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Zsirai Krisztina ügyvéd által képviselt felperes a Nyugat-dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal Szociális és Gyámhivatala - aki helyett a felülvizsgálati eljárásban a Szociális és Munkaügyi Minisztérium kijelölése folytán a Közép-magyarországi Regionális Hivatal Szociális és Gyámhivatala járt el - alperes ellen gyámhatósági ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perben a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság 2006. február 1. napján kelt K.27.610/2006/3. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 4. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság K.27.610/2006/3. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, egyben az alperesi jogelőd 2006. szeptember 6. napján kelt határozatát hatályon kívül helyezi és a másodfokú hatóságot új eljárásra kötelezi.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 10.000.- /azaz tízezer/ forint elsőfokú és 10.000.- /azaz tízezer/ forint felülvizsgálati perköltséget.

A feljegyzett kereseti és felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I N D O K O L Á S

A felperes 2006. május 8-án a Megyei Jogú Város Gyámhatóságán bejelentette, hogy a H.-é R. E. és H. Cs. házasságából született, és e házastársak háztartásában és nevelésében élő kiskorúnak ő a vér szerinti apja. Indítványozta, hogy a gyermek családi jogállásának rendezése /az apaság vélelmének megdöntése/ iránti per megindítása érdekében a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149//1997./IX.10./ Korm. rendelet /a továbbiakban: Gyer./ 64. §-ának /1/ bekezdése alapján a gyámhatóság - a per megindítására jogosult - eseti gondnok hivatalbóli kirendelésének lehetőségét vizsgálja meg.

A kijelölés alapján eljárt F. Város Gyámhivatala /a továbbiakban: elsőfokú hatóság/ a 2006. július 18. napján kelt határozatával a felperes eseti gondnok kirendelése iránti kérelmét elutasította. Indokolása szerint a házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény /a továbbiakban: Csjt./ 44. §-ának /4/ bekezdésében és a Gyer. 64. §-ának /4/ bekezdésében előírt vizsgálatot követően megállapította, hogy a gyermek családi jogállása rendezett, az őt gondozó szülőpárt vér szerinti szülőként kezeli és ismeri, így nem szolgálná az érdekét, és a család nyugalmát is megzavarná az apaság vélelmének megdöntése iránti per megindítása.

Az alperes jogelődje /a továbbiakban: alperes/ felügyeleti eljárás keretében a 2006. szeptember 6. napján kelt határozatával az elsőfokú határozatot megsemmisítette, és a közigazgatási eljárást megszüntette. Indokolása szerint a Gyer. 64. §-ának /1/ bekezdése, a Csjt. 43. §-ának /3/ bekezdése alapján a felperes az apaság vélelmének megdöntése iránti per indítására jogosultak körébe nem tartozik, és azok közé sem, akik a gyámhivatali eljárás megindítására kérelmet terjeszthetnek elő. A felperes csak bejelentést tehetett, amely alapján indult eljárásban ügyfélnek nem minősült. Az elsőfokú hatóságnak ezért csak a vonatkozó jogszabályokról kellett volna a felperest tájékoztatnia, de - felperesnek a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény /a továbbiakban: Ket./ 15. §-ának /1/ bekezdésében szabályozott ügyféli minősége hiányában - döntést nem hozhatott volna. Az alperes, miután megállapította, hogy a felperes a másodfokú eljárásban sem ügyfél, és az elsőfokú határozat elleni jogorvoslati kérelme fellebbezésnek nem minősült, és mert a Ket. 115. §-ának /4/ bekezdésében foglalt kizáró okok nem álltak fenn, felügyeleti jogkörben eljárva rendelkezett.

A felperes keresetében a másodfokú határozat hatályon kívül helyezését, az alperes további eljárásra és érdemi határozat hozatalára kötelezését kérte. Kifejtette, hogy a kezdeményezésére megindult eljárásban az Alkotmány 54. §-ának /1/ bekezdése, a Csjt. 87. §-ának /1/ bekezdése, a Ket. 15. §-ának /1/ bekezdése alapján, mint a gyermek vér szerinti apja, ügyfélnek minősült. Hivatkozott arra is, hogy az alperes határozata a Ket. 72. §-ában foglalt kötelező tartalmi elemeket nem tartalmazta.

Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Indokolása szerint a Ket. 15. §-ának /1/ bekezdése, a Csjt. 43. §-ának /3/-/6/ bekezdései, a Gyer. 64. §-ának /1/ és /4/ bekezdése alapján az alperessel egyet értett abban, hogy a felperes csupán bejelentést tehetett, amelynek alapján a közigazgatási szerv megvizsgálta, miszerint a gyermek érdekében álló-e az eseti gondnokrendelés, és azzal összefüggésben az apaság vélelmének megdöntése iránti per megindítása. A felperes tehát a családi jogállás rendezése körében ügyféli jogosultsággal nem rendelkezett. Az elsőfokú bíróság, idézve a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény /a továbbiakban: Pp./ közigazgatási per indítására jogosultak körét szabályozó 327. §-ának /1/ bekezdését, megállapította, hogy a felperes perindítási jogosultsággal rendelkezett, mivel jogát, jogos érdekét az alperes határozata közvetlenül érintette. Álláspontja szerint azonban mivel a gyámhivatal mérlegelési jogkörében eljárva a tényállást akként értékelte, hogy nincs olyan körülmény, amely az eseti gondnok kirendelésének szükségességét igazolná, a családi jogállás rendezése a kiskorú érdekében nem állt, ebből következően hivatalból az eljárást nem indította meg, e döntés bíróság általi felülvizsgálatára a felperesnek nincs kereshetőségi joga.

A felperes felülvizsgálati kérelmében az ítélet hatályon kívül helyezését és kereseti kérelme teljesítését kérte. A keresetében foglaltakat fenntartva hangsúlyozta, hogy az ítélet az ügyféli minőség vonatkozásában ellentétes a Ket. 15. §-ának /1/ bekezdésében, az Alkotmány 54. §-ában, a Gyermek jogairól szóló, New Yorkban, 1989. november 20-án kelt Egyezmény kihirdetéséről szóló 1991. évi LXIV. törvényben foglaltakkal, sérti továbbá a Csjt. 43. §-át, 87. §-ának /1/ bekezdését, a Ket. 3. §-át, 15. §-ának /6/ bekezdését, 72. §-ának /1/ bekezdését, 121. §-ának /1/ bekezdését, a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény /a továbbiakban: Gyvt./ 8. §-ának /1/ bekezdését, az Alkotmány 8.§-ának /1/ bekezdését, 67. §-ának /1/ bekezdését, 70/A. §-át.

Az alperes akként nyilatkozott, hogy a felülvizsgálati kérelemre nem kíván észrevételt tenni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!