Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék P.20416/2018/24. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 82. §, (1) bek., (2) bek., (3) bek., 83. §, (1) bek., 365. § (2) bek. a) pont, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. §] Bíró: Gerber Tamás

A Budapest Környéki Törvényszék az............. által képviselt felperesnek - ........által képviselt I. rendű és......... által képviselt II. rendű alperesek ellen személyiségi jogok megsértése, sérelemdíj megfizetése és járulékai iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A felperes kereseti kérelmét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az I. rendű alperesnek 15 napon belül 259.889.- Ft (kétszázötvenkilencezer-nyolcszáznyolcvankilenc forint) + áfa összegű ügyvédi munkadíjat perköltség címén, a II. rendű alperesnek 15 napon belül 125.000.- Ft (százhuszonötezer forint) jogtanácsosi munkadíjat perköltség címén, az államnak külön felhívásra 245.575.- Ft (kétszáznegyvenötezer-ötszázhetvenöt forint) eljárási illetéket.

Az ítélet ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül a Fővárosi Ítélőtáblához címzett, de a Budapest Környéki Törvényszéken írásban benyújtandó fellebbezéssel lehet élni.

I N D O K O L Á S

A bíróság az alábbi tényállást állapította meg.

A felperes töltötte szabadságvesztés büntetését az I. rendű alperes büntetés-végrehajtási intézetében. Ezen időszak alatt a büntetés-végrehajtási intézet konyháján munkát is végzett rendszeresen. A felperes a kereseti kérelmében kérte annak megállapítását, hogy az I. és II. rendű alperesek megsértették a fogvatartása alatt az élethez, testi épséghez és egészséghez, valamint a magánélethez való jogát, továbbá a hátrányos megkülönböztetés tilalmát és az emberi méltósághoz való jogot. Hivatkozott arra, hogy a 2013. évi CCXL törvény (Bvtv.) 122. § e), a) pontjában biztosított a szabad levegőn tartózkodás lehetőségét az I. rendű alperes a részére nem biztosította. Ezen kereseti kérelme indokaként hivatkozott arra, hogy a büntetés-végrehajtási intézetben végzett munkaideje ütközött a házirendben meghatározott szabad levegőn tartózkodás idejével, így azt ő a munkavégzésére tekintettel nem tudta igénybe venni. Hivatkozott arra, hogy az I. rendű alperes és alkalmazottai tudomással bírtak arról, hogy nem tudja igénybe venni ezt a lehetőséget de nem is kérdezték meg róla és nem is ajánlották fel a részére, hogy más módon biztosítják a szabad levegőn tartózkodás jogát. Erre tekintettel a személyiségi jogok megsértésén túl 1.240.000.- Ft sérelemdíj megfizetésére is kérte kötelezni az I. és II. rendű alpereseket a közötti időszakra. Ezen túlmenően hivatkozott arra, hogy a Bvtv. 175. § szerint az alpereseknek biztosítani kell a hozzátartozókkal való telefonbeszélgetés lehetőségét. Ehhez úgynevezett fogvatartotti mobiltelefont biztosított az I. rendű alperes, amelynek viszont indokolatlanul magas volt a pénzdíja és egyéb többletköltséggel is járt a felperes részére. Ezáltal szintén a már hivatkozott személyiségi jog megsértését állította a felperes, valamint kérte kötelezni az I. és II. rendű alpereseket 352.900.- Ft sérelemdíj megfizetésére az indokolatlanul magas percdíjakra tekintettel. Továbbá miután a kapcsolattartást ily módon az indokolatlanul magas percdíjakkal az alperesek akadályozták, állítása szerint ez vezetett ahhoz, hogy a házastársával házassági bontóper került megindításra és ezért 2.500.000.- Ft sérelemdíj megfizetésére kérte kötelezni az alpereseket. A kereseti kérelme jogalapjaként hivatkozott a Ptk. 2:42. § (1) bekezdés, 43. §; 51. § (1) bekezdés, 52. § (1) bekezdés és 53. §-ára.

Az I. és II. rendű alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az I. rendű alperes az érdemi ellenkérelmében hivatkozott arra, hogy a szabad levegőn tartózkodás jogát, illetve azt a lehetőséget, hogy a házirendben megállapított időtartamon kívül, vagy más időpontban biztosítsa azt az I. rendű alperes a felperes részére, a felperes a fogvatartása ideje alatt nem kérte. Hivatkozott arra, hogy ezáltal a felperes részéről egy hozzájáruló magatartás volt ahhoz, hogy a szabad levegőn való tartózkodás jogával nem él, így állítása szerint az I. rendű alperes jogsértő magatartást nem tanúsított, erre tekintettel pedig jogalapjában és ezen túlmenően összegszerűségében is vitatta a felperes által előterjesztett kereseti kérelmet.

A mobiltelefonnal kapcsolatosan előterjesztett felperesi igény vonatkozásában pedig hivatkozott arra, hogy az I. rendű alperes a kapcsolattartás lehetőségét a felperestől nem vonta meg. Vitatta a kereseti kérelem jogalapját és összegszerűségét és hivatkozott a Fővárosi Ítélőtábla ítéletére, amelyet az iratokhoz is becsatolt. A II. rendű alperes érdemi ellenkérelmében elsődlegesen a per megszüntetését kérte, mert állítása szerint a felperes az igényét az I. rendű alperessel szemben jogosult csak érvényesíteni, másodlagosan pedig lényegében az I. rendű alperes által előadott indokok alapján kérte a kereset elutasítását, azt jogalapjában és összegszerűségében is vitatta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!