9/2009. (VII. 17.) KvVM utasítás

az országos jelentőségű védett természeti területekre vonatkozó természetvédelmi kezelési terv tervdokumentációjának tartalmi követelményeiről, elkészítéséről és jóváhagyásáról

A természetvédelmi kezelési terv készítésére, készítőjére és tartalmára vonatkozó szabályokról szóló 3/2008. (II. 5.) KvVM rendelet alapján készülő, országos jelentőségű védett természeti területekre vonatkozó természetvédelmi kezelési tervek egységes előkészítése céljából az alábbi utasítást adom ki:

1. §

(1) Az országos jelentőségű védett természeti területre vonatkozó természetvédelmi kezelési terv előkészítése során

a) természetvédelmi kezelési tervet megalapozó dokumentációt (a továbbiakban: megalapozó dokumentáció), és

b) részletes kezelési tervet kell készíteni.

(2) A megalapozó dokumentáció és a részletes kezelési terv (együttesen: tervdokumentáció) tartalmi elemeit a Melléklet tartalmazza.

2. §

(1) A tervdokumentáció elkészítése a nemzeti park igazgatóság feladata.

(2) A megalapozó dokumentáció vagy egyes részei elkészítéséhez a nemzeti park igazgatósága szakértő személyt, szakértő szervezetet (például kutatóintézet, szakmai egyesülettel, egyetem) is felkérhet, valamint szakmai publikációkat is felhasználhat.

3. §

(1) A tervezési terület adottságai és a természetvédelmi kezelés sajátosságai alapján a nemzeti park igazgatóság igazgatója eltekinthet a tervdokumentáció Mellékletben meghatározott egyes tartalmi elemeitől.

(2) A tervdokumentációt úgy kell kidolgozni, hogy az a részletes kezelési terv és a természetvédelmi kezelési terv tervezetének területi, illetve közigazgatási egyeztetésére alkalmas legyen, abból a természetvédelmi kezelési tervnek a tervezési területen található egyes ingatlanokra vonatkozó előírásai kiderüljenek, és a részletes kezelési tervbe való betekintés útján az érintettek a rájuk - a természetvédelmi kezelési tervben meghatározott - kötelező előírásokról tájékozódhassanak. A tervdokumentációnak tartalmaznia kell - a természetvédelmi kezelési tervek készítésére, készítőjére és tartalmára vonatkozó szabályokról szóló 3/2008. (II. 5.) KvVM rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-ának (2) bekezdésében, valamint a Melléklet 4.3. pontjában meghatározott - a tervezési terület lehatárolását megjelenítő térképet.

4. §

(1) Az igazgató a természetvédelmi kezelési terv tervezetének területi egyeztetését követő tíz munkanapon belül felterjeszti a természetvédelemért felelős szakállamtitkárnak (a továbbiakban: szakállamtitkár)

- a részletes kezelési terv tervezetét,

- a természetvédelmi kezelési terv előkészített tervezetét, valamint

- a területi egyeztetésekről - az R. 5. §-ának (2) bekezdése szerint - készült összefoglalót.

(2) Amennyiben a természetvédelmi kezelési terv tervezetének közigazgatási egyeztetése során olyan tisztázandó kérdés merül fel, amely a részletes kezelési tervből nem válaszolható meg, az igazgató köteles a szakállamtitkár által továbbított kérdésre tizenöt munkanapon belül a szükséges információkat megküldeni.

(3) Amennyiben a közigazgatási egyeztetés során a természetvédelmi kezelési terv kezelési előírásai megváltoznak, a részletes kezelési terv tervezetét a nemzeti park igazgatósága ennek megfelelően 15 napon belül módosítja.

(4) A véglegesített részletes kezelési terv 2 példányát a szakállamtitkár kézjegyével hitelesíti. A szakállamtitkár a hitelesített példányok egyikét a természetvédelmi kezelési terv hatályának lejártáig megőrzi, a másik példányt megküldi a nemzeti park igazgatóságának.

(5) A megalapozó dokumentáció és a hitelesített részletes kezelési terv nem selejtezhető okiratok, amelyek megőrzéséért a nemzeti park igazgatósága felelős.

(6) A nemzeti park igazgatósága székhelyén kérelemre tájékoztatást ad a tervdokumentáció tartalmáról, illetve betekintést biztosít a részletes kezelési terv tervezetébe a természetvédelmi kezelési terv területi egyeztetése és végrehajtása során a véleményezésre jogosultak számára.

(7) A nemzeti park igazgatósága elektronikus úton betekintést biztosít a tervdokumentációba a természetvédelmi hatóság számára.

5. §

(1) A részletes kezelési tervet a természetvédelmi kezelési terv hatálybalépésétől kell alkalmazni. A nemzeti park igazgatósága ennek során figyelemmel kíséri, a megalapozó dokumentáció frissítése útján írásban rögzíti, és rendszeresen értékeli azokat a tervezési területen bekövetkezett változásokat, amelyek hatással lehetnek a tervezési terület természetvédelmi kezelésére.

(2) A hitelesített részletes kezelési terv, illetve a természetvédelmi kezelési terv(kötelező vagy szükség szerinti) felülvizsgálatát és módosítását az (1) bekezdés szerinti változásokat tartalmazó, frissített megalapozó dokumentáció alapján kell elvégezni.

(3) A hitelesített részletes kezelési terv a szakállamtitkár jóváhagyásával módosítható kizárólag olyan mértékben, amely a természetvédelmi kezelési tervet nem érinti.

(4) A hitelesített részletes kezelési tervnek a (3) bekezdésben foglaltaknál nagyobb mértékben történő változtatása a természetvédelmi kezelési tervet tartalmazó miniszteri rendelet felülvizsgálatával történhet. A felülvizsgálat szakmai előkészítéséért az igazgató felelős.

6. §

(1) Ez az utasítás a kiadmányozása napján lép hatályba, egyidejűleg az országos jelentőségű védett természeti területekre vonatkozó természetvédelmi kezelési terv dokumentációjának elkészítéséről szóló 9/2008. (K. V. Ért. 8.) KvVM utasítás hatályát veszti.

(2) Azon természetvédelmi kezelési tervek előkészítése során, amelyek területi egyeztetése ezen utasítás hatálybalépése előtt megkezdődött, az országos jelentőségű védett természeti területekre vonatkozó természetvédelmi kezelési terv dokumentációjának elkészítéséről szóló 9/2008. (K. V. Ért. 8.) KvVM utasítás rendelkezéseit kell alkalmazni.

Budapest, 2009. július 2.

Szabó Imre s. k.,

környezetvédelmi és vízügyi miniszter

Melléklet a 9/2009. (VII. 17.) KvVM utasításhoz

A természetvédelmi kezelési tervet megalapozó dokumentáció és a részletes kezelési terv tartalmi elemei

A) A természetvédelmi kezelési tervet megalapozó dokumentáció tartalmi elemei

1. Általános adatok

1.1. A tervezési terület azonosító adatai

a) Közigazgatási elhelyezkedése, kiterjedése/nagysága,

b) Országos jelentőségű védett természeti terület esetében a védettségi kategóriája, a Védett Természeti Területek Törzskönyve szerinti törzskönyvi száma és a jogszabályban kijelölt természetvédelmi kezelésért felelős szerv megnevezése,

c) Védelemre tervezett természeti terület esetében a működési területe szerint érintett nemzeti park igazgatóság,

d) Tervezési területen illetékes természetvédelmi hatóság,

e) Tervezési területtel átfedő, európai közösségi jelentőségű, vagy nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó terület megnevezése és sorszáma.

1.2. A tervezési terület természetvédelmi rendeltetése

a) A természetvédelmi oltalom alatt álló terület természetvédelmi, tájvédelmi stb. rendeltetése,

b) A védetté nyilvánítási eljárás alatt álló területek esetében a tervezési terület természetvédelmi, tájvédelmi rendeltetése,

c) Európai közösségi és egyéb nemzetközi kijelölésből származó rendeltetés.

1.3. Ingatlan-nyilvántartási adatok

A tervezési terület ingatlan-nyilvántartási adatait a következő táblázatminta szerint kell az informatikai adatbázis alapján meghatározni:

Település neveHrsz./alrészletKiterjedés
(ha)
Művelési ágTulajdonos, tulajdonosi csoportVagyonkezelő

1.4. A tervezési területre vonatkozó egyéb hatályos előírások

A tervezési területre vonatkozó egyéb ágazati tervek (például terület- és településrendezési tervek, körzeti erdőtervek, vadgazdálkodási üzemtervek, környezetvédelmi tervek, vízgyűjtő-gazdálkodási, vízkár-elhárítási, egyéb vízgazdálkodási tervek), valamint a kezelést alapvetően meghatározó (például vízjogi, építési, vezetékjogi) engedélyek felsorolása.

2. Tervezési terület állapotának leírása

2.1. Környezeti elemek

A tervezési területre vonatkozó, a természetvédelmi kezelést befolyásoló meteorológiai, hidrológiai, földtani, talajtani stb. adottságok számbavétele.

2.2. Élettelen természeti értékek

A tervezési területre vonatkozó, a természetvédelmi kezelést befolyásoló földtani, felszínalaktani értékek, barlangok és felszíni vetületük stb. számbavétele.

2.3. Biológiai jellemzők

A tervezési területre vonatkozó, a természetvédelmi kezelést befolyásoló, élővilágra, fajokra, élőhelyekre, ökológiai folyamatokra stb. vonatkozó adottságok számbavétele.

2.4. Táj- és kultúrtörténeti adottságok

A tervezési területre vonatkozó, a természetvédelmi kezelést befolyásoló tájtörténeti, tájhasznosítási, tájszerkezeti, táj- és kultúrtörténeti értékekre stb. vonatkozó adottságok számbavétele.

2.5. Oktatás, kutatás

A tervezési területen lévő, vagy arra vonatkozó oktatás, kutatás helyzetének számbavétele.

2.6. Gazdálkodási jellemzők

A tervezési területre vonatkozó, a természetvédelmi kezelést befolyásoló mezőgazdálkodási, erdőgazdálkodási, vadgazdálkodási, turisztikai, ökoturisztikai, ipari, bányászati, infrastrukturális stb. jellemzők számbavétele.

3. Természetvédelmi kezelési célkitűzések meghatározása

A természetvédelmi kezelési célkitűzéseket az 1. és 2. pontok alapján kell meghatározni az R. Melléklet 1. pontjában foglaltak figyelembevételével. A célkitűzések nem lehetnek ellentétesek az európai közösségi jelentőségű fajokra és élőhelyekre vonatkozó előírásokkal.

3.1. Természeti értékek, területek, tájak

A tervezési terület értékei védelmi szintjének fenntartásával, a természeti állapot megőrzésével és/vagy javításával kapcsolatos természetvédelmi kezelési célkitűzések meghatározása.

3.2. Tervezési területhez kapcsolódó tevékenységek

Természetvédelmi érdekekkel összhangban álló, tartós használat, hasznosítás (például gazdálkodás, bemutatás, oktatás, kutatás) természetvédelmi kezelési célkitűzéseinek meghatározása.

B) Részletes természetvédelmi kezelési terv

4.1. Természetvédelmi stratégiák

A természetvédelmi stratégiákat (például beavatkozás mellőzése, kisebb mértékű beavatkozás, aktív kezelés, helyreállítás, visszatelepítés, betelepítés, időbeli, térbeli korlátozások, szabályozások) a 3. pontban foglaltakhoz rendelve, az R. Melléklete 2. pontjának figyelembevételével kell megállapítani (a tervezési terület földtani, felszínalaktani természeti értékeire, a barlangokra, a fajok védelmére, látogatására, oktatására és bemutatására, kutatására, vizsgálatára, terület- és földhasználatára, a táj- és kultúrtörténeti értékeire, természetvédelmi infrastruktúrájára, tulajdonosi viszonyaira és birtokpolitikájára).

A természetvédelmi stratégiáknak biztosítaniuk kell a természetvédelmi kezelési terven keresztül a tervezési terület megőrzendő értékeinek teljes körű és hosszú távú védelmét, fenntartását.

4.2. Részletes kezelési előírások

A részletes természetvédelmi kezelési előírásokat (kezelési módokat, korlátozásokat és tilalmakat) a 3. és 4.1. pontokban foglaltak szerint, az R. Melléklet 3. pontjának figyelembevételével kell kidolgozni. Amennyiben a tervezési területen emberi élet vagy jelentős vagyon védelmét szolgáló vízkárelhárítási létesítmény található, a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Tvt.) 38. § (4) bekezdésében foglaltak alapján meg kell határozni azokat a feltételeket, amelyek teljesítése mentesíthet a természetvédelmi hatóság engedélyének beszerzése alól a Tvt. 38. § (1) bekezdésében meghatározott egyes tevékenységek tekintetében.

4.3. Térképek

A térképeknek elő kell segíteniük a tervezési terület lényeges természeti értékeinek, a természetvédelmi kezelési előírások, korlátozások, tilalmak területi vetületének beazonosíthatóságát a részletes kezelési terv követelményeinek megfelelően, továbbá biztosítaniuk kell a tervezési területre (védett természeti területre) vonatkozó hatályos miniszteri rendelet területi végrehajthatóságát.

A térkép(ek) tartalmi követelményei a tervezési területre vonatkozóan

- a lehatárolás topográfiai alaptérképen,

- a művelési ágak,

- az élőhelytípusok,

- a kiemelt védelmet, természetvédelmi kezelést igénylő növény- és állatfajok elterjedése,

- a természetvédelmi kezelési előírások,

- az erdőtervezési körzetek,

- a területtel átfedő egyéb természetvédelmi rendeltetésű területek határának ábrázolása.

Tartalomjegyzék