Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.30356/2015/1. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1990. évi C. törvény (Htv.) 52. §, 2000. évi C. törvény (Számviteli tv.) 16. §, 2003. évi XCII. törvény (Art.) 97. §] Bíró: Hankó Ferenc

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

28.K.30.356/2015/13.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a dr. Tatár Klára ügyvéd (címe.) által képviselt felperes neve (felperes címe., V/9.) felperesnek a dr. Pataki Márta Krisztina jogtanácsos által képviselt Budapest Főváros Kormányhivata (címe., határozatszám: ....) alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az állami adóhatóság külön felhívására fizessen meg a Magyar Államnak 1.500.000.-Ft (egymillió-ötszázezer) forint tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt kereseti illetéket.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az ítélet kézbesítésétől számított 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 500.000.-Ft (ötszázezer forint) perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s:

A Budapest Főváros Önkormányzat Főpolgármesteri Hivatal Adó Főosztálya, mint elsőfokú adóhatóság (a továbbiakban: első fokú hatóság) a .... számú megbízólevéllel a felperesnél bevallások utólagos vizsgálatára irányuló helyi iparűzési adó- és pénzügyi ellenőrzését rendelt el a 2007-2010-es évek vonatkozásában.

Az ellenőrzés egyrészt rögzítette, hogy a felperes fő tevékenységi köre szállítmányozás, másrészt megállapította, hogy a felperes a vizsgálat alá vont adónem adóalapját a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 39.§ (1) bekezdés alapján helytelenül számította ki, mivel olyan szolgáltatások mértékével csökkentette az iparűzési adó alapját, amelyek nem minősülnek közvetített szolgáltatásnak. A revízió a megállapítását többek között a Htv. 52.§. 37. és 40. pontjaiba foglalt definíciókra, (anyagköltség, közvetített szolgáltatások értéke) illetve a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 3.§ (7) bekezdés 1) pontjára és a 78.§ (2) - (3) bekezdéseiben foglaltakra alapozta.

Az elsőfokú hatóság megállapítását azzal indokolta, hogy felperes egyrészt azért nem csökkentheti az adó alapját közvetített szolgáltatások jogcímén jogszerűen, mert nem rendelkezik a megrendelőitől írásos szerződéssel. E tekintetben nem fogadta el a felperes által csatolt e-mailes levélváltásokat, mert álláspontja szerint azok adójogi értelemben nem tekinthetők szerződésnek.

Másrészt az első fokú hatóság rámutatott arra, hogy a szállítmányozási tevékenység alvállalkozói teljesítményként történő elszámolása azért kizárt, mert a szállítmányozási szerződés az ügyviteli jogviszonyok közé tartozik, így az a megbízási jellegű szerződéseknek, közelebbről a megbízáson alapuló bizományi szerződéseknek az a nevesített válfaja, amelynek tárgya a fuvarozási szerződés kötése. Ezt a rendszertani szempontot juttatja kifejezésre a perbeli időszakban hatályos a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk) 521. §-ának (3) bekezdése is, amely szerint: "Amennyiben e fejezetből más nem következik, a szállítmányozó szerződéseire és más jogcselekményeire a bizomány, a küldemény kezelésére, megóvására és továbbítására pedig a fuvarozás szabályait kell megfelelően alkalmazni." Figyelemmel arra, hogy a Ptk 513. §-ának (2) bekezdése kimondja, hogy: "A bizományra a megbízás szabályait kell alkalmazni." Így a felperest az alvállalkozójával a fuvarozási szerződések megkötése során vállalkozási, ügyfelével (a megbízójával) pedig a szállítmányozás fenti meghatározása folytán megbízási szerződés kapcsolja össze, így az alvállalkozói teljesítmény elszámolásának Htv.-ben megkövetelt feltételei (a szerződési típusazonosság hiánya miatt) nem teljesül. Az első fokú hatóság a jogértelmezése alátámasztásaként a Legfelsőbb Bíróság Gf. III. 31. 063/1982. sz. ítéletében (BH1985. 74.) megfogalmazottakra hivatkozott.

Az első fokú hatóság megállapítása szerint a felperes a vizsgált időszakban adókötelezettségeinek (bejelentési, változásbejelentési kötelezettség, helyi iparűzési adóbevallási kötelezettség elmulasztása) nem tett eleget.

Az elsőfokú hatóság ... számú, az ellenőrzés realizálásaként hozott határozatában felperes terhére egyrészt a helyi iparűzési adóbevallási kötelezettség késedelmes teljesítése miatt mulasztási bírságot (összesen 200.000, -Ft.) szabott ki, másrészt a vizsgált időszakban a felperes terhére összesen 25.170.975, - Ft. adókülönbözetet állapított meg, melyből 8.891.177, Ft-ot adóhiánynak (esedékességig meg nem fizetett adó) minősített. A feltárt adóhiányra tekintettel szankcióként 1.978.235, -Ft adóbírságot és 3.380.851,- Ft késedelmi pótlékot szabott ki.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes .... számú határozatával az elsőfokú határozatot - egyéb rendelkezései változatlanul hagyása mellett - akként változtatta meg, hogy a felperes terhére rótt mulasztási bírság jogalapjaként a helyi iparűzési adóbevallási kötelezettség nem teljesítését állapította meg.

Az alperes álláspontja szerint az első fokú hatóság a megállapításához szükséges mértékben a tényállást feltárta, mivel azt a felperes által rendelkezésére bocsátott bizonylatok (árbevétel számla, hozzá kapcsolt költség számla, fuvar-, hajó-, rak- levelek, és minden esetben e-mail útján történő megrendelések, levelezések) alapján állapította meg. Az első fokú hatóság a feltárt tényekből helytálló jogkövetkeztetésre jutott, mert vizsgálta, hogy a felperes esetében a Htv. 52.§ 40. pontjában meghatározott feltételek együttesen teljesülnek- e. Így a felperes és a harmadik személy (megrendelő) között írásban kötött szerződés meglétét. Azt, hogy a szerződésben és a számlában a közvetítés lehetősége, ténye megállapítható-e vagy sem. Az alvállalkozói teljesítés elszámolható-e. Az alperes, az első fokú hatósággal egyezően rámutatott arra, hogy egy adott szolgáltatás tartalma többek közt akkor minősül közvetített szolgáltatásnak, ha azt az adóalany/felperes saját nevében, de más javára rendeli meg (vásárolja meg) és azt változatlan formában részben, illetőleg egészben "továbbadja", továbbszámlázza.

Ebben az esetben ugyanis az adóalany/felperes az adott szolgáltatást nem saját teljesítményéhez használja fel, mivel azt a megbízója javára rendeli meg, a szolgáltatás tényleges igénybe vevője ezért a megrendelő. Az adóalany tehát "beékelődik" a szolgáltatást ténylegesen nyújtó, illetve fogadó közé, és ez megnyilvánul a számlázási kapcsolatban is, amikor a szolgáltatás nyújtója a felperesnek számláz (jogi értelemben vele áll kapcsolatban), a felperes pedig a teljesítményt továbbszámlázza megrendelője felé. A szolgáltatás fizikai teljesítését ezért a szolgáltatás tényleges nyújtója a felperes megrendelője felé teljesíti, azonban a teljesítést a felperes ismeri el, mely okból a szolgáltatás tényleges nyújtója a felperesnek számláz. Mindez azt feltételezi, hogy a saját szolgáltatásától elválasztható, önálló szolgáltatásról van szó. E feltétel a felperes esetében azért sem teljesül, mert nem áll mind a megrendelőjével és a vállalkozójával vállalkozási szerződéses kapcsolatban.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!