Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék M.70643/2020/28. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 41. § (2) bek.] Bírók: Krátky Ákos, Szabó Attila, Világosi Katalin

Budapest Környéki Törvényszék

Az ügy száma: 25.M.70.643/2020/28.

A felperes: Felperes1, cím2

A felperes képviselője: Dr. Frisch Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Frisch Gábor ügyvéd, cím8)

Az alperes: Alperes1, Cím1

Az alperes képviselője: Horváth Antal Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Horváth Antal János ügyvéd, cím7)

A per tárgya: rendkívüli munkavégzés ellenértékének megfizetése

í t é l e t :

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg a felperes részére rendkívüli munkavégzés ellenértéke jogcímén 592.595,- (ötszázkilencvenkettőezer-ötszázkilencvenöt) forintot és a tőkeösszeg után 2020. július 14. napjától a kifizetés napjáig járó minden naptári félév teljes idejére az érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát.

A pártfogó ügyvédi díj 100 (száz) százalékát az alperes viseli.

Kötelezi az alperest, hogy az államnak a Nemzeti Adó-és Vámhivatal felhívására - a felhívásban közölt időben és módon - fizessen meg 33.887,- (harmincháromezer-nyolcszáznyolcvanhét) forint meg nem fizetett eljárási illetéket, a fennmaradó 7.743,- (hétezer-hétszáznegyvenhárom) forint meg nem fizetett eljárási illeték az állam terhén marad.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 (tizenöt) napon belül a Fővárosi Ítélőtáblának címzett, de jelen bíróságon elektronikus úton előterjesztendő fellebbezésnek van helye.

A bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie.

Indokolás

A bíróság az eljárás adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg:

[1] A peres felek 2015. augusztus 21. napján határozatlan időre szóló munkaviszonyt létesítettek, a felperes eladó munkakört látott el. A munkaszerződés 7. pontja tartalmazta, hogy a havi ledolgozható munkaidő 160 óra, amit 4 hónapos munkaidőkeretben, átlag 160 óra/hó kell teljesíteni. A munkaszerződés 9. pontja szerint a munkavállaló esetenként rendkívüli munkavégzésre osztható be, amelyért a munkáltató elsősorban szabadidőt biztosít. A munkaszerződés megkötésekor a felperes az Mt. 46. § szerinti tájékoztatót nem kapott. Az alperes 2018. augusztus 20. napján kelt és szeptember 1-jén életbe lépő "Tájékoztató" megnevezésű iratot készített, amelyet előbb az érintett munkavállalók - köztük a felperes -, majd azt követően a munkáltatói jogkör gyakorlója, az alperes ügyvezetője is aláírta. A tájékoztató a) "Munkaidő" részében többek között az szerepelt, hogy a munkavállaló munkaideje havi 160 óra, melyet a munkáltató 4 hónapi munkaidőkeretben határoz meg (rendes munkaidő). A munkaidőkeret kezdő és befejező időpontját írásban meg kell határozni és közzé kell tenni. Tartalmazta a tájékoztató ezen rovata azt is, hogy az esetleges túlmunkát a munkaidőkeret elszámolásakor a 4. hónap végén állapítja meg a munkáltató, a túlmunkának megfelelő órákat szabadidőben kiadja és plusz 50% túlórapótlékot fizet.

[2] Az alperes a munkaidőkereten felüli munkaidőt teljesítő munkavállalók részére 50%-os pótlékkal növelt alapbért fizetett meg. A felperes 2018. szeptember 1. napjától december 31. napjáig terjedő időszakban a 4 havi munkaidőkereten felül 69 órát, míg 2019. évben a a 4 havi munkaidőkereten felül 250 óra rendkívüli munkavégzést teljesített, amelyet az alperes 50%-os pótlékkal növelt alapbérrel honorált, ezen felül a felperes részére szabadidő kiadására nem került sor.

[3] A peres felek közti munkaviszonyt az alperes 2020. május 15. napján kelt felmondással megszüntette 35 nap felmondási idővel. Jogviszonya megszüntetését követően a felperes jogi képviselőhöz fordult, aki írásban felhívta az alperest 2017. május 1. napjától 2019. december 31. napjáig terjedő időszakban a 4 havi munkaidőkereten felül teljesített 678,5 órára ki nem adott szabadidőre járó alapbér megfizetésére. Az írásbeli felszólításban rögzítette, hogy a tájékoztató a) pontja szerint a túlmunkának megfelelő órákat szabadidőben kiadja a munkáltató és plusz 50% túlórapótlékot fizet, azonban a munkáltató csupán az 50% bérpótlékkal emelt bért fizette meg az ügyfele részére, szabadidő biztosítására nem került sor.

[4] A felperes többször módosított keresetében rendkívüli munkavégzés ellenértéke jogcímén 592.595,- forint és a tőkeösszeg után a keresetlevél benyújtásától számított késedelmi kamat megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Hivatkozása szerint a 2018. augusztus 20. napi keltezéssel ellátott tájékoztató egyoldalú kötelezettségvállalásnak minősül, abban az szerepel, hogy a munkáltató a túlmunkának megfelelő órákat szabadidőben kiadja és plusz 50% túlórapótlékot fizet, azonban szabadidő felperes részére történő kiadására nem került sor. Hivatkozása szerint 2018. IV. negyedévben 69, míg 2019. évben 250 óra rendkívüli munkavégzést teljesített a 4 órás munkaidőkeret alapulvételével. Az egyoldalú kötelezettségvállalás alapján a jogosult elfogadására tekintet nélkül követelhető a vállalt kötelezettség teljesítése. Alperes vállalta, hogy a szabadidőn felül további 50%-os bérpótlékot fizet, így a kötelezettségvállalás alapján az alperes fizetési kötelezettsége - tekintettel arra, hogy szabadidő biztosítására nem került sor - beállt. Hangsúlyozta, hogy a tájékoztatót jogi képviselő készítette, azt a munkáltatói jogkör gyakorlója is aláírta.

[5] Az alperes ellenkérelmében a módosított kereset elutasítását és a felperes perköltségben történő marasztalását kérte. Hivatkozása szerint a tájékoztató csupán a munkáltató egyoldalú tájékoztatása a munkavégzés feltételeiről. Amennyiben a felek a munka törvénykönyvében rögzítettektől el kívántak volna térni, úgy azt kölcsönös megállapodás keretében tehették volna meg. Ilyen kétoldalú megállapodás megkötésére nem került sor, a felperes által hivatkozott tájékoztató csupán egy egyoldalas írásos tájékoztatás, melynek átvételét a felperes aláírásával igazolta. A munkaviszony alanyai a tájékoztatóban szereplő, felperes által hivatkozott mondatot nem tették a munkaszerződés részévé, arról később sem állapodtak meg. A munkaszerződés 9. pontjában a felek a túlmunka elszámolásával kapcsolatban vagylagos kitételt tettek, a munkaszerződés szerint a munkáltató a rendkívüli munkavégzés ellentételezéseként elsősorban szabadidőt biztosít. A munkaszerződés és a munkáltatói tájékoztató egybevetése, valamint a vonatkozó jogszabályi rendelkezések alapján a felek egymás közti jogviszonyában egyértelműen a munkaszerződés és a munka törvénykönyve túlmunkára vonatkozó rendelkezései az irányadóak. A tájékoztató a) pontjában szereplő utolsó mondat egyrészt a munkaszerződéssel, másrészt a munka törvénykönyve túlmunka honorálására vonatkozó jogszabályi rendelkezéseivel is ellentétes, ráadásul a rendkívüli munkavégzés munkáltató általi honorálására vonatkozó gyakorlatától is eltér. A rendkívüli munkavégzést teljesítő munkavállalók részére ugyanis 50%-os pótlékkal növelt alapbér kifizetésére került sor, ezen felül szabadidőt a munkavállalók részére soha nem biztosított és ezt a munkavállalók - köztük a felperes - egyetlen alkalommal sem kifogásolták. A tájékoztatóban elírás történt, az elírás tényét egyértelműen alátámasztja az a körülmény, hogy a tájékoztató utolsó mondata a munkaszerződéssel is ellentmondásban áll. A tájékoztató kiadásakor adminisztrációs hiba történt, melyet csak a felperes munkaviszonyának megszüntetését követően észlelt, miután a felperes erre felhívta a figyelmét. Vitatta, hogy bármikor is kötelezettséget vállalt volna arra, hogy a túlmunka felperes által történő teljesítése esetén az 50%-os pótlékkal növelt alapbéren felül még szabadidőt is kiadna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!