Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény módosításáról szóló T/3269. számú törvényjavaslat indokolása

(2000. évi CXXIX. törvény)

INDOKOLÁS

Általános indokolás

A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény a környezeti elemek védelmére és az elemeket veszélyeztető tényezőkre vonatkozó előírásai a törvényi szinten szabályozandó rendelkezéseket tartalmazzák, a törvényi szabályozást nem igénylő, részletes szabályok megállapítására a Kormány kapott felhatalmazást.

Az egyes környezetvédelmi szakterületek - törvényből fakadó, illetőleg az EU integrációs feladatokból adódó - újraszabályozása során nyilvánvalóvá vált, hogy indokolatlan a szabályozást teljeskörűen kormányrendeletben elvégezni, hiszen számos olyan szakmai, technikai típusú norma megalkotása is szükséges, amelyet célszerűen az érintett szakminisztereknek kell miniszteri rendeletben szabályozni.

A benyújtott törvényjavaslat (a továbbiakban: Javaslat) a miniszteri szintű jogalkotáshoz szükséges felhatalmazásokat tartalmazza, illetőleg ezzel összefüggésben a kapcsolódó törvényekkel szükséges összhang megteremtéséről gondoskodik. Egyben intézkedik arról, hogy a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint a centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköréről szóló 1991. évi XX. törvénynek - a képviselőtestület és polgármester számára levegőtisztaság-védelmi feladatot adó szabályai - a környezetvédelmi joganyag alaptörvényébe kerüljenek, illetőleg a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvényben szereplő természetvédelmi hatáskörök - mivel ezek a szakmai törvénytől eltérnek - elhagyásra kerüljenek. Ez utóbbi kérdéseket egyébként a természet védelméről szóló törvény részletesen tartalmazza.

Részletes indokolás

Az 1. §-hoz

A Javaslat a füstköd riadó terv és a háztartási tevékenységgel okozott légszennyezésre vonatkozó szabályozás kidolgozását a települési (fővárosi) önkormányzat képviselőtestületének, illetve a végrehajtást polgármester (főpolgármester) feladatává teszi.

A 2. §-hoz

A Javaslat a légszennyezettség, az időjárási tényezőknek a légszennyezettségre gyakorolt hatása, valamint a helyhez kötött légszennyező források kibocsátásának mérésével, vizsgálatával, ellenőrzésével és értékelésével kapcsolatos szabályok megállapítását, továbbá a légszennyezettség szempontjából ökológiailag sérülékeny területek kijelölését a földművelésügyért felelős miniszterrel egyetértésben a környezetvédelemért felelős miniszter feladatává teszi;

a közlekedésért felelős miniszter feladata a mozgó légszennyező források légszennyezőanyag

a) kibocsátásának mérésével, vizsgálatával kapcsolatos szabályok megállapítása a hatáskörét érintő kérdésekben a környezetvédelemért felelős miniszterrel egyetértésben,

b) kibocsátására vonatkozó felülvizsgálatával kapcsolatos szabályok megállapítása a környezetvédelemért felelős miniszterrel, valamint a belügyminiszterrel együttesen.

A javaslat célja továbbá, hogy a felszíni vizek védelmére vonatkozó jogi szabályozás kidolgozása során rendelkezésre álljon a szükséges felhatalmazás a miniszter rendeleti szintű szabályozásához. A javaslat a kormányzati munkamegosztásnak megfelelően tükrözi az adott hatásköröket.

A 3. §-hoz

A Javaslat a hatályba léptető rendelkezés keretében intézkedik a kapcsolódó törvények és a Javaslat közötti összhang megteremtéséről, valamint a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvénynek a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvénnyel való összhang megteremtéséről. Ez utóbbi törvény értelmében ugyanis a települési önkormányzat képviselőtestülete kizárólag helyi jelentőségű védett természeti terület létesítésére és fenntartására jogosult, a polgármester hatósági hatáskört nem gyakorol a természetvédelmi hatósági ügyekben.

Tartalomjegyzék