A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.1479/2008/8. számú határozata fizetési meghagyás hatályon kívül helyezése tárgyában. [1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 29. §, 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 67. §] Bíró: Slimbarszki Éva
Fővárosi Munkaügyi Bíróság
Budapest, II. Gyorskocsi u. 52.
23.M. 1479/2008/8.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !
A Fővárosi Munkaügyi Bíróság
a dr. Dóczy-Székely Gábor (címe) ügyvéd által képviselt
felperes neve (címe) felperesnek
a dr. Budai Gábor jogtanácsos által képviselt
Fővárosi és Pest Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (címe) alperes ellen
fizetési meghagyás hatályon kívül helyezése iránt indított perében meghozta az alábbi
í t é l e t e t
A bíróság hatályon kívül helyezi az alperes 2008. január 11-én kelt, 2646-20-2/2008 számú fizetési meghagyását.
Az eljárási illetéket a magyar állam viseli.
Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.
I n d o k o l á s
A bíróság a peres felek szóban és írásban előterjesztett nyilatkozatai, a per iratanyaga, valamint 1. számú tanú, 2. számú tanú és 3. számú tanú tanúk meghallgatása után az alábbiakat állapította meg.
A felperes alkalmazásában álló 1. számú tanú 2006. november 22-én munkavégzés közben balesetet szenvedett. A baleset oly módon következett be, hogy a sérült és munkatársa, 2. számú tanú a ... forgalmi rendszámú ... típusú gépjárművel a vételezett anyagot szállította ki a szolgálati helyükre Hortobágy vasútállomásra. A vételezett anyagot az utastérbe rakodták, mert a csomagtér nyitott volt és aznap csapadékos volt az idő.
A sérült a bal hátsó ajtónál anyagért lépett fel az utastérbe, amikor a lába a nedves padlólemezen megcsúszott, ekkor belekapaszkodott a gépkocsi ajtajába, amely behajlott. A sarokpántnál az ajtó a jobb kezére csukódott és a kezét a gépkocsi karosszériájához nyomta, mely esemény következtében sérülést szenvedett. A balesetet követően a sérült egészségügyi ellátásban és táppénzben részesült a felgyógyulásáig.
Az alperes az egészségügyi költségek és a táppénz megtérítése iránt 2008. január 11-én kibocsátotta a 2646-20-2/2008 számú fizetési meghagyást, amellyel az egészségügyi ellátás és kamatok címén 283.959 Ft megfizetésére kívánta kötelezni a felperest. A fizetési meghagyás indokolása szerint a felperes megsértette a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény több előírását is, miszerint a munka irányítója, 2. számú tanú az autó ismeretében nem biztosította az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzést, a rakodásnál nem volt figyelemmel a jármű fenti sajátosságaira, az időjárási körülményekre. Álláspontja szerint a megfelelő és biztonságos munkavégzéshez a feltételeket biztosítania kellett volna.
A felperes keresetében kérte a fizetési meghagyás hatályon kívül helyezését. Állította, hogy a baleset a sérült figyelmetlensége miatt következett be és nincs közvetlen oki összefüggésben az anyagrakodással, ugyanis a sérült az utastérbe próbált belépni, amikor a lába a nedves padlólemezen megcsúszott. A padozat nedvessége pedig olyan objektív körülmény, amely munkavédelmi eszközökkel nem befolyásolható.
A felperes hivatkozott arra is, hogy a sérült a gépjárművet ismerte, tisztában volt azzal, hogy ez egy magasabb padozatú jármű, amelybe a ki- és beszállás körülményesebb, mint egy átlagos személygépkocsiba.
A perben meghallgatott 3. számú tanú előadta, hogy a felperes éppen azért használta ezt a típusú gépjárművet, mert ez a munkavégzéshez megfelelt, hiszen a munkavégzés általában olyan terepen történik, amely normál személygépkocsival nem közelíthető meg. A padlólemezek fix borítása azért nem volt megoldott, mert a terepjáró használata jellegénél fogva szennyeződik és a takaríthatóság érdekében gyárilag nem rögzítették a belső felületek padlóburkolatát.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!