Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.22140/2010/15. számú határozata kölcsöntartozás megfizetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 272. §] Bírók: Czukorné dr. Farsang Judit, Magosi Szilvia, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.22.140/2010/15.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a László & Társai Ügyvédi Iroda által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Gergely és Társai Ügyvédi Iroda által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen kölcsön visszafizetése iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2009. február 18. napján meghozott 20.P.634.842/2004/29. számú ítélete ellen az alperes részéről 30. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezéssel meg nem támadott részét nem érinti, fellebbezett rendelkezését megváltoztatja és a felperes keresetét teljesen elutasítja.

Az alperest a terhére megállapított elsőfokú perköltség, valamint az állam által előlegezett költség térítése alól mentesíti, és a felperest kötelezi, hogy fizessen meg 15 nap alatt az alperesnek 800.000 (nyolcszázezer) forint elsőfokú perköltséget. A felperes által az államnak térítendő, az állam által előlegezett költség összegét 91.713 (kilencvenegyezer-hétszáztizenhárom) forintra felemeli.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt az alperesnek 1.200.000 (egymillió-kétszázezer) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes a 2004. december 30. napján előterjesztett keresetében 63.000 euró és ezen összeg után 1995. május 16. napjától 2000. április 30. napjáig évi 4 %, 2000. május 1. napjától a kifizetés napjáig évi 5 % kamat + a mindenkori báziskamatnak megfelelő mértékű késedelmi kamat, valamint a perköltség megfizetésére kérte kötelezni az alperest a BGB 765-767. §-ai és a 286-288. §-ai alapján.

Előadta, hogy 1991. szeptember 5-én a németországi W.-ben finanszírozási bankkölcsönszerződéseket kötött M. E.-vel 145.000 DEM és 85.000 DEM összegű kölcsön folyósításáról a W..... szám alatti lakásingatlan megvásárlásának finanszírozása céljából. Az alperes - aki 1991 februárja óta M. E. házastársa - az 1991. október 22-én W.-ben megkötött szerződéssel összesen 235.000 DEM erejéig készfizető kezességet vállalt a bankkölcsönszerződések teljesítéséért. A szerződéskötésekkor V. nevet viselő felperes elnevezése a V. K.-val történt egyesülést követően felperes nevére változott. A kölcsönök igénybevételével megvásárolt ingatlan az alperes és házastársa közös tulajdonaként került az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre, a bejegyzés szerint a vagyonközösség a magyar jog alapján jött létre. A felperes 1993. október 25-én a fizetési kötelezettség elmulasztása miatt azonnali hatállyal felmondta a giroszámlát és a bankkölcsönszerződéseket. A felmondáskor a kölcsönvevő teljes tartozása 259.382,16 DEM volt. A felperes felszólította az alperest, hogy készfizető kezessége alapján rendezze a tartozást, de az alperes a teljesítést az 1995. május 16-án kelt levelében megtagadta, így legkésőbb ebben az időpontban késedelembe esett. A tartozás összegéből - miután a bankkölcsönből finanszírozott lakást árverés útján történt értékesítése során 1996. augusztus 9-én a felperes megvásárolta - 139.585,91 DEM megtérült. Figyelemmel az 1993. október 25. és 1995. május 16. közötti időre járó kamatokra is, az alperes, mint készfizető kezes összesen 83.955 euró tőke és ennek 1995. május 16-tól járó kamatai megfizetésére lenne köteles. A 2004. december 1. napján kelt levelében az alperest 130.379,42 euró megfizetésére szólította fel a felperes, de a bank belső döntése alapján a perben nem a teljes tartozás, hanem csak a keresetben megjelölt összeg megfizetésére tart igényt. Álláspontja szerint az alperessel kötött kezesi szerződés nem érvénytelen. A BGB 138. §-ának rendelkezései nem alkalmazhatók, mert a kölcsönszerződésből, illetve az ehhez kapcsolódó kezességvállalásból az alperesnek jelentős anyagi előnye származott azáltal, hogy a kölcsönből finanszírozott ingatlan fele részének tulajdonosa lett. A német joggyakorlat szerint ilyen esetben a jóerkölcsbe ütközés megállapítása kizárt. A tévedésre alapított megtámadás kapcsán az volt az álláspontja, hogy a BGB 121. §-ában foglaltakra figyelemmel a megtámadással az alperes elkésett, a német nyelv ismeretének hiánya nem teszi a szerződést érvénytelenné. Álláspontja szerint a jogvesztés jogintézménye (BGB 242. §) az adott esetben nem alkalmazható.

Az alperes elsődlegesen a per megszüntetését indítványozta a Pp. 157. §-a alapján, a Pp. 130. §-ának (1) bekezdés e) és i) pontjaira hivatkozással. Az volt az álláspontja, hogy mivel a bank fiókja nem jogi személy, jogképességgel nem rendelkezik, ezért a felperes perbeli jogképességének hiánya miatt a bíróságnak idézés kibocsátása nélkül el kellett volna utasítania a keresetlevelet, amely a Pp. 121. §-ának (1) bekezdésében foglalt tartalmi követelményeknek sem felelt meg a felperes székhelyének, képviselőjének megnevezése, a cégkivonat, az aláírási címpéldány valamint az egyesülésre vonatkozó okirat csatolása nélkül. Az utóbbi hiányában a felperes perbeli legitimációja is kérdéses. Álláspontja szerint a csatolt meghatalmazások hiányosságai folytán meghatalmazás csatolására sem került sor.

Az érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Elsődlegesen arra hivatkozott, hogy a felperessel kötött kezesi szerződés a BGB 138. §-a alapján semmis, mert a jóerkölcsbe ütközik. A joggyakorlatra utalva előadta, hogy e vonatkozásban a feltűnő, kirívó aránytalanságnak van jelentősége, melynek kapcsán vizsgálni kell, hogy a kezes a szerződéskötéskor fennálló vagyoni helyzete alapján a lejárati idő alatt meg tudja-e legalább a kamatokat fizetni. Az adott esetben a bank egyáltalán nem vizsgálta az alperes teljesítőképességét, holott tudta, hogy a német nyelvet nem beszélte, munkája, jövedelme egyáltalán nem volt. A joggyakorlat szerint nem mindig elegendő a kirívó aránytalanság megállapításához, hogy a kezes vélhetően a tartozás kamatait sem tudja majd fizetni, vizsgálható, vizsgálandó további tények fennállása is. Amennyiben az adós és a kezes között emocionális kapcsolat van, vélelmezni kell, hogy a kezességvállalásra kizárólag e kapcsolatra tekintettel került sor. Vizsgálható továbbá a felek kapcsolatának tűrhetetlen kiegyensúlyozatlansága, amely megnyilvánulhat a kötelezettségek szépítésében, a kezes járatlanságában vagy pszichikai ráhatásban is. Álláspontja szerint az esetében ezek a körülmények is megállapíthatóak. A szerződés jóerkölcsbe ütközését vélelmezni kell, mert az adós házastársa volt, járatlan volt mind a német nyelv, mind a német banki eljárások terén, megfelelő tájékoztatást nem kapott, a lakást - mely későbbi otthonuk lett - nem tudták volna megvásárolni, ha a hitelhez nem vállal kezességet. Előadta továbbá, hogy nyelvismeret hiányában nem értette a szerződésben foglaltakat, abban a feltevésben volt, hogy a megvásárolt lakás elegendő fedezetet nyújt a kölcsöntartozásra. A per során ezért megtámadta a BGB 119. §-a alapján tévedés címén a kezesi szerződést. A kereset elutasítását a BGB 242. §-ára hivatkozással is kérte. Kifejtette, hogy a jogvesztés - amely az elévülési időn belül is bekövetkezhet - értelme az illojális késés kizárása. Míg az elévülésnél csak az időnek van jelentősége, addig a jogvesztésnél számításba jön a "bona fides" elleni összes körülmény, különösen az, ha a kötelezett a jogosult magatartása alapján berendezkedhetett arra, hogy vele szemben a követelést már nem érvényesítik. Elismerte, hogy e körben a bizonyítás őt terheli, ugyanakkor szerinte azt a felperesnek kell előadnia, hogy mit tett az ügyben. A maga részéről előadta: a banktól semmilyen értesítést nem kapott, még arról sem volt tudomása, hogy a szerződést felmondták. A felperes tudta, hogy visszaköltözött Magyarországra és a címe is rendelkezésre állt, ennek ellenére 2004 decembere előtt nem szólította fel a tartozás megfizetésére, az árverésről sem értesítette, elszámolást sem küldött, csak 13 évvel a szerződéskötés után, az elévülés bekövetkezése előtt néhány nappal küldött a részére fizetési felszólítást. Hivatkozott az alperes arra is, hogy a BGB 765. §-ához fűzött kommentár kimondja: a hitelező köteles mindentől tartózkodni, ami a kezes jogérvényesítését korlátozza vagy lehetetlenné teszi. Álláspontja szerint vele szemben azért sem jogosult a felperes az igényérvényesítésre, mert amennyiben helyt kellene állnia, a felperes magatartása folytán - elévülés miatt - az adóssal szemben megtérítési igényt nem érvényesíthetne. Rámutatott: a felperes bizonyítani köteles, ténylegesen milyen összegű tartozása áll fenn, tekintettel arra is, hogy a felmondó levélben rögzített követelés négy különböző szerződésen alapul, melyek közül csak kettő vonatkozásában írt alá kezesi nyilatkozatot. A felperesnek tisztáznia és igazolnia kell, hogy melyik követelésből, milyen összeg térült meg, a kamatok hogyan kerültek kiszámításra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!