Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

BH+ 2007.1.40 A rendkívüli munkavégzés díjazására vonatkozó szabályok nem mellőzhetők jutalom, vagy prémium fizetésére tekintettel, még akkor sem, ha azt a munkavállaló a munkavégzése ellenértékeként elismeri [Mt. 147. §]

Az alperes elsőfokú hatósága a felperes székhelyén munkaügyi ellenőrzést tartott, amelynek eredményeként a felperest határozatában 1 200 000 forint munkaügyi bírsággal sújtotta, mert megállapította, hogy 160 fő részére éjszakai műszakpótlékot nem fizetett (1), egy munkavállalónak a munkaszüneti napra nem a távolléti díjnak megfelelő összeget fizetett (2), ugyanennek a munkavállalónak a szabadsága idejére sem a távolléti díjat elérő összeget fizetett (3), egy munkavállalónak pedig a rendkívüli munkavégzés ellenértékét nem fizette meg (4).

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú hatóság az elsőfokú határozatot a teljesítési határidő vonatkozásában megváltoztatta, egyebekben azonban helybenhagyta.

A felperes a közigazgatási határozatok felülvizsgálata iránt keresetet terjesztett elő, amelyben a határozat megváltoztatását és a munkaügyi bírság mellőzését, másodlagosan a bírság összegének jelentős csökkentését kérte.

A munkaügyi bíróság a keresetet részben alaposnak találta és ítéletében az alperes határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően megváltoztatta és a felperes bírságfizetési kötelezettségét 400 000 forintra módosította.

A bíróság az alperes által megállapított tényállást a 2. pontban megjelölt szabálytalanság tekintetében módosította azzal, hogy B. F. a munkaidőkeret 30%-át meghaladóan nem végzett éjszakai műszakban munkát, ezért a távolléti díj számításánál a felperes - a bírságot kiszabó határozatban foglaltakkal ellentétben - helyesen alkalmazott 7,5%-os mértékű műszakpótlékot. A bíróság úgy ítélte meg, hogy az alperes a megállapított jogszabálysértések súlyát nem megfelelően értékelte, és az eset összes körülményére utalással a 400 000 forint bírságot elegendőnek tartotta arra, hogy a felperest a jövőben a hasonló magatartástól visszatartsa.

A jogerős ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, amelyben annak hatályon kívül helyezését és a kereset elutasítását, vagy a munkaügyi bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. A Pp. 164. § (1) bekezdése és 221. § (1) bekezdése megsértésére hivatkozott. Álláspontja szerint B. F.-t a felperes a 2004. III. és V. hónapra vonatkozó munkaidő-nyilvántartás szerint akkor is három műszakos munkarendben foglalkoztatta, ha eredeti szándéka kétműszakos munkarendre irányult, ugyanis a per során nem bizonyította, hogy a számítógépes nyilvántartás adatai valótlan adatokat rögzítettek, illetve a nevezettet rendkívüli munkavégzésre kötelezte volna. A munkaügyi bírság csökkentését azért sérelmezte, mert a munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény (továbbiakban: Met.) 7. § (5) bekezdésében meghatározott körülményeket a bírság kiszabásakor figyelembe vette, a törvény további méltányosság gyakorlását nem teszi lehetővé.

A Legfelsőbb Bíróság végzésében a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

A felperes csatlakozó felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, amelyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsődleges kereseti kérelmének megfelelő határozat meghozatalát, vagyis a bírság megfizetése alóli teljes mentesítését kérte. A bírságot kiszabó határozat 1. pontjával kapcsolatban megismételte a perben elfoglalt álláspontját, miszerint a közigazgatási szerv, de a bíróság is tévedett, amikor az 5 óra 40 perc és 6 óra közti időszakot éjszakai műszaknak minősítette, ugyanis ebben az időben csupán a 20 perc munkaközi szünetet adta ki, amelyet a munkavégzés megszakításával biztosít, ez azonban az Mt. 122. §-a szerint nem számít be a munkaidőbe. A munkaközi szünet időtartamával történő idő meghosszabbodás nem része a munkaidőnek, ezért arra az időszakra a munkavállaló részére bérpótlék sem jár. Iratellenesnek tartotta azt a megállapítást, hogy a közigazgatási határozat 4. pontja szerint H. L.-né munkavállaló a pihenőnapján történő munkavégzésért sem személyi alapbért, sem pótlékot nem kapott, mert ennek ellentételezéseként 9400 forint összegű díjazásban részesült, amely ugyan a bérjegyzéken célprémium megnevezés alatt szerepel, azonban a munkavállaló nem vitatta, hogy ezt a pihenőnapján végzett munkája ellenértékeként kapta.

A felülvizsgálati kérelem részben alapos, a csatlakozó felülvizsgálati kérelem nem alapos.

1. A perben nem volt vitás, hogy az összesen 160 fő fizikai állományú munkavállalóra vonatkozó munkarend szerint a reggeli műszak 5 óra 40 perctől 14 óráig, a délutános műszak pedig 14 órától 22 óráig tartott. Az Mt. 117. § (1) bekezdésének d) pontja szerint éjszakai munka a 22 és 6 óra közötti időszakban teljesített munkavégzés. A csatlakozó felülvizsgálati kérelemben kifejtett az az érvelés, hogy a 20 perc munkaközi szünet biztosítására tekintettel az 5 óra 40 perc és a 6 óra közötti idő nem munkaidő, nem foghat helyt. A felperes ugyanis a délelőttös műszak kezdő időpontját 5 óra 40 percben határozta meg, így ettől az időponttól a munkavállalók már ténylegesen munkát végeztek. Ez a 6 óráig tartó munkavégzés éjszakai munkának minősül, amelyre - a többműszakos munkarend folytán - az Mt. 146. § (2) bekezdése alapján éjszakai műszakpótlék jár. A felperes erre az időre pótlékot nem fizetett, ezért a munkaügyi bíróság nem sértett jogszabályt, amikor a 160 munkavállalót érintően a műszakpótlék fizetésével kapcsolatos jogszabálysértés megállapításával egyetértett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!