Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2009.3.77 I. A bíróság a kiskorú gyermek elhelyezése, tartása, a szülő és a gyermek közötti kapcsolattartás tárgyában akkor is elrendelhet hivatalból bizonyítást, ha azokról nem házassági perben kell döntenie.

II. A kapcsolattartás korlátozásának és módosításának elhatárolása [Pp. 164. és 286. §; Csjt. 1. és 92. §; 149/1997. (IX. 10.) Korm. r. 31. §].

A peres felek házasságát a városi bíróság jogerős ítéletével felbontotta, a felek 1999. július 29-én született A. utónevű gyermekét a felperesnél helyezte el, szabályozta az alperes és a gyermek közötti kapcsolattartást oly módon, hogy a folyamatos kapcsolattartás során az alperes minden páros hétvégén pénteken 17 órától az azt követő vasárnap 18 óráig, páratlan héten szerdán délután 16 órától 18 óráig, az időszakos kapcsolattartás keretében a nyári időszakban július 1-jétől 14-éig, valamint augusztus 1-jétől 14-éig és az őszi, téli, tavaszi szünetek első felében jogosult a gyermekeket magával vinni. Ezen túlmenően a bíróság feljogosította az alperest a kapcsolattartás gyakorlására karácsony másnapján és húsvét, valamint pünkösd hétfőjén is.

A jogerős döntést követően több alkalommal alakult ki nézeteltérés a szülők között a kapcsolattartás ideje, időtartama pótolhatósága kérdésében. 2005 decemberében az alperest a gyermek óvodája - kérdésére - arról tájékoztatta, hogy az óvodában nincsen téli szünet. Ennek ellenére, amikor az alperes 2005. december 21-én, az ítéletben rögzített szerdai kapcsolattartásra a gyermeket magával vitte, őt csak december 28-án vitte vissza az édesanyjához, ezért a kislány a karácsonyi ünnepeket nem tölthette a felperessel. Emiatt az alperest a gyámhivatal jogerős határozatával figyelmeztetésben részesítette, tekintettel arra, hogy az alperes megsértette a december 21-ei, illetve a téli szünetre vonatkozó kapcsolattartás szabályait. Hasonló eset történt, amikor az alperes hétvégi kapcsolattartás keretében a kislányt 2006. június 2-án magával vitte, és meghiúsította, hogy a felperes a pünkösd vasárnapját gyermekével tölthesse. A gyámhivatal jogerős határozatával megállapította, hogy az alperes nem volt jogosult pünkösd vasárnapján az apai kapcsolattartásra, megsértette a kapcsolattartás szabályait, emiatt őt figyelmeztetésben részesítette.

A felperes elsődleges kereseti kérelme az alperes kapcsolattartási joga hat hónapos időtartamra történő szünetelésének elrendelésére irányult, a szünetelés időtartamának lejártát követően pedig a kapcsolattartás korlátozására akként, hogy az alperes a gyermeket a hétközbeni kapcsolattartásra ne vihesse magával, illetve a nyári időszakban csak július 1-jétől július 14-éig legyen jogosult a kapcsolattartásra. Másodlagos kereseti kérelme csak a kapcsolattartás korlátozására irányult, a fentiek szerint. A későbbiekben a felperes a kereseti kérelmét akként módosította, hogy a kapcsolattartási jog szünetelésére irányuló kérelmétől elállt. A kapcsolattartás korlátozására irányuló kereseti kérelmét a felperes azzal indokolta, hogy az alperes a kapcsolattartási jogával mind a gyermek, mind a felperes sérelmére súlyosan visszaélt.

Az alperes ellenkérelme a felperesi kereset elutasítására irányult. Álláspontja szerint a gyámhatóság őt elmarasztaló határozatai téves jogértelmezésen alapultak.

Az elsőfokú eljárás során a felek a kapcsolattartást a téli időszakos kapcsolattartásra vonatkozóan egyezséggel módosították, megállapodtak abban, hogy az alperest a kapcsolattartás a téli szünidőnek nem az első, hanem a második felében illeti meg.

Az elsőfokú bíróság a perben azt vizsgálta, hogy az alperes a kapcsolattartások gyakorlása során felróható magatartást tanúsított-e, illetőleg a gyermek érdekében áll-e a kapcsolattartás korlátozása. A bizonyítási eljárás során a tanúmeghallgatások mellett a bíróság igazságügyi pszichológus szakértőt is kirendelt. A szakértői vélemény értelmében a gyermek mindkét szülőjéhez kötődik, a felpereshez azonban jelen életszakaszában valamivel erősebben. A gyermek az anyai környezethez, lakóhelyhez alkalmazkodott, ugyanakkor szereti az apai életteret is. A szakértői vélemény értelmében a gyermek és az alperes közötti kapcsolattartási időszakok a kiskorúra nem terhelőek, mivel a gyermek kötődik az alpereshez, szereti édesapját és az apai nagyszülőket, a velük való kapcsolattartást örömteli eseményként éli meg. A szakértő véleménye szerint ugyanakkor a hétközbeni kapcsolattartás nem indokolt, figyelemmel arra, hogy az alperesi környezetre a gyermek épp csak ráhangolódik, és attól - az idő rövidsége miatt - már el is kell válnia.

Az elsőfokú bíróság ítéletében az alperes kapcsolattartási jogát oly módon korlátozta, hogy a továbbiakban az alperest már nem illeti meg kapcsolattartás a szerdai napokon.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes kapcsolattartási jogával két alkalommal bizonyíthatóan visszaélt, nem tartotta be a jogerős ítélet rendelkezéseit, ezzel az alperes a gyermek, illetve a felperes érdekeit megsértette. Ezért az elsőfokú bíróság - figyelemmel a szakértői véleményben foglaltakra - korlátozta az alperes kapcsolattartási jogát, mellőzve a szerdánkénti kapcsolattartás lehetőségét. Nem találta ugyanakkor alaposnak a felperes igényét a nyári kapcsolattartás korlátozására, ezért e tekintetben a felperes keresetét elutasította.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezéssel nem támadott rendelkezéseit nem érintette, fellebbezett részét ugyanakkor megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította.

A másodfokú bíróság ítéletében rámutatott arra, hogy az elsőfokú bíróság eljárásjogi szabályt sértett, amikor a perben igazságügyi pszichológus szakértői bizonyítást foganatosított. A kapcsolattartás iránti perekben ugyanis hivatalbóli bizonyításnak nincs helye. Szakértői bizonyítás elrendelésére egyébként is csak akkor kerülhet sor, ha a bíróság nem rendelkezik kellő szakértelemmel. A jelen per tárgyát ugyanakkor annak eldöntése képezte, hogy az alperes részéről megvalósult-e jogszabálysértés a kapcsolattartás gyakorlása során, ez pedig nem szakértői kérdés, hanem jogkérdés. Tévedett tehát az elsőfokú bíróság, amikor szakértőt rendelt ki és véleményét a jogvita elbírálásakor figyelembe vette. A másodfokú bíróság ugyanakkor úgy ítélte meg, hogy az elsőfokú bíróság fenti eljárási szabálysértése nem volt olyan súlyú, mely az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését tette volna szükségessé.

A másodfokú bíróság érdemben azt vizsgálta, hogy az alperes magatartása okot szolgáltatott-e a kapcsolattartás korlátozására, szűkítésére, figyelemmel arra, hogy a kapcsolattartás célja, hogy a gyermek minél több időt tölthessen a különélő szülőjével. A másodfokú bíróság ítéletében arra a következtetésre jutott, hogy noha a közigazgatási eljárások során a hatóságok részéről megállapítást és szankcionálást nyert, hogy az alperes a kapcsolattartás szabályait megsértette, e szabálysértések azonban nem olyan súlyúak, amelyek alapul szolgálnának a kapcsolattartás bármilyen mértékben és módon történő korlátozására, az alperes részéről nem valósult meg a gyermekek érdekét veszélyeztető felróható magatartást. A konfliktust minden esetben a folyamatos és időszakos kapcsolattartás véletlenszerű egybeesése okozta, az alperes abban a hiszemben gyakorolta kapcsolattartási jogát, hogy a bírósági ítéletnek megfelelően, jogszerűen jár el. A gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet (továbbiakban: Gyer.) 27. §-ának (6) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a gyermek érdekét veszélyeztető felróható magatartás vagy körülmény hiányában a kapcsolattartásra jogosulttól az elvitel jogát is magában foglaló kapcsolattartás nem vonható meg. Minderre tekintettel a másodfokú bíróság az alperes fellebbezésének helyt adva a felperes keresetét elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!