Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21630/2010/3. számú határozata vállalkozói díjkövetelés tárgyában. Bírók: Kovács László, Pestovics Ilona, Ráczné dr. Gohér Angyalka

Fővárosi Ítélőtábla

3.Pf.21.630/2010/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a Szűcs és Társai Ügyvédi Iroda által képviselt felperes neve. (felperes címe) felperesnek a Szepesi és Társai Ügyvédi Iroda által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen vállalkozói díj megfizetése iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2010. július 1. napján kelt 12.G.41.311/2009/13. sorszámú ítélete ellen, a felperes által 16. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság részítéletét helybenhagyja.

A peres felek fellebbezési eljárásban felmerült költségeit külön-külön 150.000-150.000.-(azaz egyszázötvenezer-egyszázötvenezer) Ft + ÁFA ügyvédi díjban állapítja meg.

A részítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította.

Az elsőfokú bíróság részítéletének tényállásában megállapította, hogy a peres felek 2006. november 25. napján két vállalkozási szerződést, un. megvalósítási és egy un. üzemeltetési szerződést kötöttek. E szerződések tárgya a megrendelő alperes által specifikált internetes portálok megvalósítása és üzemeltetése volt.

Az üzemeltető szerződést a felek határozott, 2007. február 1-től 2009. január 31-ig terjedő időtartamra kötötték.

A szerződés 3.3 pontja szerint a szerződés hatályának lejártát követően automatikusan határozatlan idejűre módosul, ha a szerződő felek bármelyike a szerződés hatályának lejárta előtt legkésőbb 90 nappal írásban nem értesíti a másik felet, hogy nem kívánja a szerződést meghosszabbítani. A szerződés értelmében a felmondási idő a szerződésnek határozatlan idejű szerződéssé alakulása esetére 90 nap.

A szerződés 4.4 pontja rendelkezik arról, hogy a felek a szerződéssel kapcsolatos nyilatkozataikat írásban kötelesek megtenni. Írásban tett nyilatkozatnak a postai küldeményként az értesítési címre eljuttatott levél minősül, valamint a személyesen, vagy futár útján átadott küldemény is akkor, ha azt a címzett igazoltan átvette. A vállalkozási szerződés 5. pontja tartalmazza a díjazást, amely meghatározott üzemeltetési időszakokra, illetőleg meghatározott tevékenységekre lebontva került meghatározásra.

Az alperes 2008. október 20-án kelt - október 22-én postára adott - levelében közölte a felperessel, hogy a szerződést meghosszabbítani nem kívánja. A levél kézbesítését a postai kézbesítő 2008. október 28. napján megkísérelte kézbesíteni, azonban a cég a székhelyén nem volt nyitva, így csupán értesítőt hagyott a kézbesítés megkísérléséről. A letéti idő alatt a felperes kérte a küldemény ismételt kézbesítését, amely - a szerződésben előírt, a szerződés lejártát megelőző 90 napos határidőn (2008. november 1.) túl 2008. november 6-án került kézbesítésre.

Az alperes 2008. október 31-én futárszolgálat segítségével is megkísérelte a felperes részére kézbesíteni a fentebb írt tartalmú nyilatkozatát, azonban a kézbesítő 2008. október 31. napján 14.51 perckor a felperes székhelyén átvételre jogosult személyt nem talált, ezért ugyanekkor a küldeményt a postaládába kézbesítette, majd pedig az alperes még ugyanezen a napon e-mail útján is jelezte a felperes felé, hogy a szerződést meghosszabbítani nem kívánja.

A felperes a fenti szerződéssel kapcsolatban előterjesztett kereseti kérelmében az üzemeltetési szerződés alapján 5.985.000.-Ft + ÁFA = 7.481.250.-Ft, valamint ennek kamatai a megvalósítási szerződés alapján 4.000.000 Ft + Áfa megfizetésére kérte kötelezni az alperest. A felperes álláspontja és az üzemeltetési szerződéssel kapcsolatos kereseti kérelme azon alapszik, hogy az alperes a szerződésben megjelölt, a szerződés lejártát 90 nappal megelőzően, a szerződésben megjelölt módon vele nem közölte azt, hogy a szerződést nem kívánja meghosszabbítani, így a szerződés határozatlan időtartamúvá alakult, ez esetben a felmondási idő 90 nap. Erre az időre a vállalkozási díj őt megilleti, és erre tekintettel kérte a fentebb már ismertetett összeg megfizetésére kötelezni az alperest.

Az alperes vitatta a felperes követelését, álláspontja az, hogy a szerződést a megfelelő időben felmondta. A szerződés meghosszabbítási szándékának hiányáról megfelelő módon értesítette a felperest. Álláspontja az volt, hogy a szerződés 3.3 pontjában a felek csupán írásbeli értesítést írnak elő, erre nem vonatkozik a felperes által hivatkozott a szerződés 4.4 pontban írt a szerződéssel kapcsolatos nyilatkozatok megtételére, és a másikkal való közlésre vonatkozó előírás.

De még ha felperes álláspontja a szerződési szándék meghosszabbításának a hiányával kapcsolatban helytálló is lenne, és alkalmazandó a szerződés fentebb hivatkozott pontjában rögzített szerződéses rendelkezés, az alperes akkor is kellő határidőben, a szerződésben előírt módon, sőt azon túlmenő módon is, a szerződéses kapcsolatban egyebekben alkalmazott e-mailben is értesítette a felperest, még a 90 napos határidőt megelőzően. Az, hogy az alperes székhelyén nem volt senki, s emiatt nem lehetett kézbesíteni részére a küldeményt nyilvánvalóan az alperes terhére nem eshet.

Ezen túlmenően hivatkozott arra is, hogy a felek között vállalkozási szerződésről lévőn szó a vállalkozási díjra a felperes csak akkor tarthatna igényt, amennyiben a felmondási idő alatt tényleges tevékenységet végzett. Ezt pedig az alperes tagadta, és állította, hogy a felperesnek kell ebben a körben bizonyítania, hogy bárminemű tevékenységet végzett a felmondási idő alatt az alperes részére. Ilyen tevékenységet pedig a felperes nem bizonyított.

Az elsőfokú bíróság a felperesnek az üzemeltetési szerződéssel kapcsolatos kereseti kérelmét - az eddig lefolytatott bizonyítási eljárás adatai alapján - helyesen a Pp. 213.§ (2) bekezdése alapján (az elsőfokú bíróság részítélete nyilvánvaló elírás folytán a Pp. 313.§ (2) bekezdésére történő hivatkozást tartalmaz) részítélettel elbírálhatónak találta, és a felperes keresetét elutasította.

Az elsőfokú bíróság a peres felek között létrejött szerződés alapján - az alperesi állásponttal szemben - megállapította, hogy a peres felek a szerződéssel kapcsolatos nyilatkozatukra, s ez vonatkozik a szerződés megszüntetésére irányuló nyilatkozatukra is meghatározott alakiságot, illetőleg a kézbesítés meghatározott módját kötötték ki. A Ptk. 200.§ (1) bekezdése alapján erre lehetőségük is volt. Ennek alapján pedig az általános szabályoktól eltérően a peres felek a személyesen vagy a futár révén történő kézbesítés érvényességének feltételéül a címzetthez történő megérkezésen túl azt is megszabták, hogy a küldeményt a címzett át is vegye. Ezen szerződéses pont alapján megállapítható volt az is, hogy a peres felek az e-mailben történő küldemény továbbítását nem tekintették joghatályos közlésnek. A Ptk. 214.§ (1) bekezdése alapján az írásban közölt nyilatkozat hatályosságához az alperesi állásponttal ellentétben nem elégséges az, hogy a fél a postai küldeményt feladja, annak tényleges megérkezése is szükséges feltétel. Ezzel egyezően rendelkeztek a felek is a szerződésükben. Így az, hogy az alperes 2008. október 22-én a felperes részére feladta azon küldeményét, amelyben a szerződés meghosszabbítási szándékának hiányáról tájékoztatta a felperest, még nem tekinthető a szerződés 3.3 pontjában meghatározott közlésnek. Ugyanígy az e-mailben történő közlés sem tekinthető joghatályos nyilatkozatnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!