Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20616/2014/3. számú határozata sajtó-helyreigazítás tárgyában. [2010. évi CIV. törvény (Smtv.) 12. §] Bírók: Hercsik Zita, Kisbán Tamás, Kizmanné dr. Oszkó Marianne

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.20762/2014/2., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20616/2014/3.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.616/2014/3.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Koruhely Péter (címe) ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a dr. Bodolai László (címe) ügyvéd által képviselt I.rendű alperes neve (I.rendű alperes címe) I. rendű és II.rendű alperes neve (II.rendű alperes címe) II. rendű alperesek ellen sajtó-helyreigazítás iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2014. március 7. napján kelt 31.P.20.762/2014/2. számú ítélete ellen a felperes részéről 3. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg a II. rendű alperesnek 15.000 (Tizenötezer) forint fellebbezési költséget, továbbá a Magyar Államnak külön felhívásra 48.000 (Negyvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság a felperesnek a "..." címmel a ... oldalon ... napján megjelent cikkében - valamint az abban link formájában behivatkozott ... és a ... oldalakon szereplő bejegyzésekben - írt valótlan állítások miatt előterjesztett sajtó-helyreigazítás iránti keresetét elutasította. A felperest kötelezte külön felhívásra a Magyar Államnak 36.000 forint előlegezett eljárási illeték, míg 15 napos határidővel a II. rendű alperes javára 24.000 forint perköltség megfizetésére.

A sajtó-helyreigazítás iránti keresetet az Smtv. 12. § (1)-(2) bekezdése, a PK 12. és 14. számú állásfoglalás, az Alaptörvény IX. cikke, valamint a 36/1994. (VI. 24.) AB számú határozat alapján bírálta el.

Az alperesi védekezésre figyelemmel kifejtette, hogy a jogvitában osztotta azt a felperesi álláspontot, miszerint az alperes a linkek útján hozzáférhető tartalomért is felel, ugyanis a link által elérhető cikk tartalmára a szerző utal az írásában, ami azt tükrözi, hogy azt a közlése részének tekinti. A link útján elérhető írás az átlagolvasó számára könnyen megismerhetővé válik, ekként az ott írtak a szerkesztett tartalom részét képezik. Ezért vizsgálta mind a ... oldalon, mind a ... blogon, valamint a ... oldalon megjelent, a linkeken keresztül elérhető cikkeket is. Ennek eredményeként arra az álláspontra helyezkedett, hogy a kifogásolt írás a felperesi média tevékenységét érintő olyan kritikai vélemény, amely a szabad véleménynyilvánítás határait nem lépte át és azt a közvéleményt formáló médiaszervnek el kell tűrnie. Az alperesnek lehetett olyan véleménye - függetlenül annak helyességétől vagy helytelenségétől - hogy a felperes manipulálta a felvételt. A cikkből kiderül, hogy mely tényekből vontak le ilyen következtetést, ebben a körben a manipuláció véleménynek minősül. A peres eljárásban meghallgatott felvételek alapján tényként állapította meg, hogy elhangzott a "kötelet" bekiabálás, mégpedig ... reagálását megelőzően, ugyanakkor tényként volt megállapítható az is, hogy több bekiabálás is történt. Azt is megállapíthatónak tartotta - és ezt a felperes is elismerte -, hogy a mikroport felvételén érzékelhető, de nem érthető bekiabálás még nem a "kötelet" bekiabálás volt. Ugyancsak megállapítható volt az is, hogy a felperes kamerájának mikrofonja által rögzített bekiabálások közül a "kötelet" szó volt érthető. Az, hogy a szónok melyikre reagált, kétséget kizáróan nem volt tisztázható.

A felperes nyilatkozata alapján rögzítette, hogy a tudósításban a szónokon lévő mikroport által felvett és a kamera mikrofonjával rögzített felvételeket váltva használták fel, a két felvevő különböző helyen volt elhelyezve, azok érzékenysége nem egyforma. Megítélése szerint annak volt jelentősége, hogy a szónok mit érzékelhetett az eseményekből, illetve az átlagnéző hogyan észlelhette azt, amit ... hallott. A közvetítésből az átlagnéző az elsőfokú bíróság álláspontja szerint olyan benyomást szerezhetett a túlnyomórészt mikroportos közvetítés, de a "kötelet" beszólás kamera-mikrofonos váltása által, hogy csupán egyetlen bekiabálás volt az, amit a szónok hallott és ez a "kötelet" kifejezés volt. Az alperes helyesen hivatkozott arra, hogy szakmai, etikai vita körébe tartozik annak kérdése, hogy a felperes ezen magatartása megfelelt-e a szakmai szabályoknak vagy sem, ekként helyreigazításnak helye nem volt.

Sajtó-helyreigazításra a felperesi magatartást manipulációnak minősítő vélemények, függetlenül azok helyességétől vagy helytelenségétől, megalapozottságától vagy megalapozatlanságától, nem adtak alapot.

A fentiekre figyelemmel az egyes sérelmezett közlések vonatkozásában az alábbiakra mutatott rá.

1. "A tudósítás hangsávjának megfelelő részét felhangosították" közlés vonatkozásában kifejtette, hogy a felperes által alkalmazott technika eredményeként a többi bekiabálás közül kiemelkedett a "kötelet" bekiabálás, ami a felhangosításhoz hasonló hatással bírt. A felperes által sérelmezett technikai részlet az átlagolvasó előtt nem bírt jelentőséggel, hiszen az volt a lényeg, hogy hogyan adták vissza a szónok által, illetve a helyszínen érzékelhető valós helyzetet.

2. "A hangsávból kiemelik a bekiabálást" mondatrész körében lényegtelen pontatlanság miatt nem látott lehetőséget a helyreigazításra.

3. "Simán benne van és a felvétel is alátámasztja, igaz kihangosítva" közlést az átlagolvasó szemszögéből, a véleményt kifejtő feltételezéseként értékelte, amely nem helyreigazítható. Tény, hogy elhangzott a "kötelet" bekiabálás, melyet a kameramikrofonos felvétel alátámasztott, a mikroportos felvétel azonban nem. A tárgyaláson bemutatott muszterek alapján rögzítette, hogy a "kötelet" bekiabálás a szónokhoz közelebb lévő mikroportos muszterből nem volt hallható, az emberi fülnél érzékenyebb kameramikrofonos muszterból viszont igen. A szövegösszefüggésből kiderül, hogy a cikkíró azt sérelmezte, hogy a felvétel ugyan alátámasztja a "kötelet" bekiabálást, azt azonban nem mutatja be, amit a szónok érzékel, hanem ahhoz képest kihangosítja a beszólást.

4. "A manipulált részre ügyesen rávágták ... reflektálását" közléskörben arra utalt, hogy a cikk egészéből kiderül, hogy mi a sérelmezett a felperes eljárásában és nem keletkezik olyan látszat, hogy a felperes megvágta volna a szónok beszédét akként, hogy más részre vágta volna rá a sérelmes bekiabálást, mint ahol az elhangzott. Az, hogy az eltérő jelforrásból származó részt manipulált résznek nevezi a cikk, a véleménynyilvánítás kategóriájába tartozik, amely alapján helyreigazításnak nincs helye.

5. "A muszteren sem lehetne kivenni a bekiabálást" közlést ugyancsak a cikkíró feltételezéseként érzékelte, amely nem helyreigazítható vélemény.

6. "A kihangosítással valóban azt a hatást keltették, hogy a szónoknak hallania kellett a bekiabálást" kommentet akként értékelte, hogy az az átlagolvasó előtt is a kommentelő felperesi eljárásra vonatkozó feltételezés, amely nem helyreigazítható vélemény.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!