A Fővárosi Törvényszék P.25787/2007/13. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. §, 318. §, 339. §, 345. §] Bíró: Lugosi Erika
Fővárosi Bíróság
2.P.............../2007/13.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Fővárosi Bíróság
a ... Zrt. dr. Vágány Tamás és dr. vízi András (....) által képviselt
felperes neve (....) felperesnek
a dr. Bankó Zsuzsanna ügyvéd (....) által képviselt
alperes neve (1016. Budapest, Szent Sebestyén köz 6.) alperes ellen
kártérítés iránt indított perében meghozta a következő
í t é l e t e t
A bíróság megállapítja, hogy az alperes mászófalainak igénybevétele során alkalmazott általános szerződési feltételek 9., 10., 11. pontjai tisztességtelen szerződési feltételek.
A bíróság a felperes keresetét ezt meghaladóan elutasítja.
Köteles a felperes 15 napon belül megfizetni az alperesnek 10.000.-(Tízezer) Ft perköltséget és az állam külön felhívására 32.400.-(Harminckettőezer-négyszáz) Ft le nem rótt kereseti illetéket.
Köteles az alperes az állam külön felhívására 21.000.-(Huszonegyezer) Ft kereseti illetéket megfizetni.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül 3 példányban benyújtandó fellebbezésnek van helye a Fővárosi Ítélőtáblához, melyet a Fővárosi Bíróságon kell előterjeszteni.
Ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik, vagy az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, azonban a felek a fellebbezésben kérhetik tárgyalás megtartását, illetve a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.
A másodfokú eljárásban új tények állításának, illetve új bizonyítékok előterjesztésének helye nincs, kivéve, ha a tények előadására, illetve bizonyítékok előterjesztésére az első fokú eljárásban a bíróság eljárási szabálysértése vagy téves jogalkalmazása miatt nem kerülhetett sor. Ha a fellebbezés a megjelölt hivatkozást nélkülözi, a másodfokú tanács elnöke a fellebbezést hivatalból elutasítja. A másodfokú bíróság az ügy érdemében tárgyaláson kívül határoz, a felek bármelyikének kérelmére azonban tárgyalást tart.
Az Ítélőtábla előtti eljárásban a jogi képviselet kötelező.
I n d o k o l á s
Az alperes ... sz. alatt ún. "mászótermet" alakított ki, ahol 13,5 méteres mászófalat helyezett el, sportolás céljára. Az alperes a világhálón hirdette a szolgáltatását, akként, hogy több különböző mászóösvényen próbálhatja ki az erejét és az ügyességét az, aki ellátogat a terembe, továbbá balesetek elkerülésére biztonsági eszközök állnak a mászók rendelkezésére. Tájékoztatást adott az árakról, melyek az ÁFA-t és a biztosító eszközöket (kötél, beülő, karabiner, grigri) foglalják magukban. Közzétette, hogy szabályzata szerint mindenki vállalja, hogy a mászófalat saját felelősségére veszi igénybe, nem áll alkohol, drog, vagy egyéb tudatmódosító szer hatása alatt, saját felelősségére biztosít másokat és tudomásul veszi a balesetvédelmi szabályokat, melyektől csak saját felelősségére tér el. Közzétette továbbá a hivatkozott balesetvédelmi szabályokat is. A falmászásról magáról úgy adott tájékoztatást, hogy az egy olyan extrém sport, mely izgalmas, ugyanakkor biztonságos és intenzív testmozgásra van lehetőség általa.
A felperes a barátaival, amikor először járt az alperesnél, akkor aláírásával tudomásul vette, hogy csak saját felelősségére mászik és biztosít, tudomásul vette továbbá a balesetvédelmi szabályokat és nyilatkozott, hogy nem áll drog, alkohol, vagy egyéb tudatmódosító szer hatása alatt. Nyilatkozatában arra is kitért, hogy a alperes neve és alkalmazottai felé kártérítési igénnyel nem lép fel.
Az alperes általános szerződési feltételei szerinta mászóteremben csak az tartózkodhat, aki elfogadja az általános szerződési feltételeket (továbbiakban: ÁSZF). E szerződési feltételek értelmében a mászóteremben tartózkodók elfogadják a házirendet és a balesetvédelmi szabályokat. A teremben szeszes ital, kábítószer, vagy gyógyszer hatása alatt álló személy nem tartózkodhat. A teremben elhelyezett tárgyakra az alperes nem felügyel és azok eltűnéséért, megrongálódásáért nem vállal felelősséget.
Az ÁSZF 5./ pontja szerint a mászóteremben mindenki köteles eltávolítható testékszereit ragtapasszal leragasztani, hosszú hajat és szakállat kendővel, sapkával, vagy más módon a beakadástól kell védeni.
Az ÁSZF 6./ pontja szerint a személyzet utasításait mindenki köteles betartani, a 7./ pont alapján a teremben végzett minden tevékenység és következményei annak végzőjét terheli, a 8./ pont értelmében a mászóteremben tartózkodók tudomásul veszik a balesetvédelmi szabályokat.
A 9./ pontúgy szól: "A mászóterem területén tartózkodók felmentik a alperes neve-t mindenkori alkalmazottait és tulajdonosait minden jogi, anyagi és erkölcsi felelősség alól.
10./ pont: A mászóterem területén tartózkodók lemondanak a jogukról, hogy bármilyen címen anyagi, vagy nem anyagi kártérítést igényeljenek a alperes neve-től, a mindenkori tulajdonosoktól, alkalmazottaktól.
11./ A mászóteremben tartózkodó lemond minden olyan jogáról, mely alapján kártérítést követelhetne bíróság, vagy egyéb jogérvényesítésre alkalmas szerv útján, személyes sérülések, a vagyonában keletkezett kár, vagy halála esetén."
Az alperes a belépőjegy ellenében a mászófal használatát és az ehhez szükséges felszerelés használatát biztosítja a szerződés szerint.
A mászóteremben jelenlévő személyzet kötelessége az ÁSZF értelmében, hogy fogadja a vendégeket, fizetés ellenében nyugtát, vagy számlát állítson ki, átadja a szükséges felszerelést, baleset esetén a megfelelő hatósági szerveket értesítse, vészhelyzet esetén pedig megítélése szerint járjon el, szükség esetén megkezdeni a mentést, tekintettel a mentési tervben leírtakra. Vészhelyzet esetén a személyzet eltérhet a mentési tervben foglaltaktól amennyiben ezt a helyzet indokolja.
Az alperes baleset megelőzési tanácsokat is közzé tett a mászóteremben.
A mentési terv azt tartalmazza, hogy a mentő személy vegye át az irányítást, mérje fel a helyzetet, döntse el mi a teendő, de önmagát és másokat se sodorjon veszélybe. Ha sérülés van kilátásban, akkor a mentőket kell értesíteni. Ha bajba jutott kötélen van és mászott, akkor le kell ereszteni, ha biztosító ember jutott bajba, akkor előbb a mászótársat kell biztonságba helyezni, majd a bajba jutotton kell segíteni. Zuhanásos sérültet tilos mozgatni.
2007. január 27-én a felperes ismét felkereste az alperes "mászótermét". Barátai már előbb megérkeztek a helyszínre, így ... is, akinek a bérletét használva vette igénybe a felperes ezen a napon az alperesi szolgáltatást.
Az alperesnél bevett gyakorlat volt, hogy nemcsak az használhatta a bérletet, aki azt kiváltotta.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!