Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21523/2009/3. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 213. §, 228. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 318. §, 339. §, 341. §, 345. §, 346. §] Bírók: Molnár Ambrus, Németh László, Szűcs József

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.21.523/2009/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Fővárosi Ítélőtábla a DAS Jogvédelmi Biztosító Zártkörűen működő Részvénytársaság által képviselt felperesnek, a Vargyai István cégvezető által képviselt alperes ellen, kártérítés megfizetése iránt indított perében, a Fővárosi Bíróság 2009. július 7. napján meghozott, 2.P.25.787/2007/13. számú ítélete ellen, a felperes részéről 14. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán, meghozta a következő

r é s z - é s k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezéssel meg nem támadott részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit a tevékenységtől eltiltás tekintetében helybenhagyja, míg a kártérítési kereset tekintetében részben megváltoztatja és megállapítja, hogy az alperes kártérítési felelősséggel tartozik a felperessel szemben a 2007. január 27-én bekövetkezett balesettel összefüggésben.

A rész- és közbenső ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes 2007. január 27-én az alperes által fenntartott és "..." néven üzemeltetett falmászó teremben társával együtt falmászó extrém sportot űzött. Ennek során, a mászófal mintegy 12 méteres magasságában, a biztosító kötél a beülő karabineréből kiakadt, majd az így biztosítás nélkül maradt felperes néhány percnyi kapaszkodást követően, ereje fogytával a mászófalról a földre zuhant és súlyos sérüléseket szenvedett.

Ezt követően a felperes keresetében a fenti balesettel összefüggésben keletkezett vagyoni és nem vagyoni kárainak a megtérítése iránt támasztott igényt az alperessel szemben. Emellett kérte az alperes általános szerződési feltételei 9., 10., 11. pontjainak a tisztességtelensége megállapítását, mert álláspontja szerint azok a kártérítési felelősséggel kapcsolatban az alperes részéről indokolatlan kizáró rendelkezést, míg a maszófalat igénybe vevők részéről indokolatlan joglemondást tartalmaznak. Harmadlagos kérelme az alperesnek a mászóterem üzemeltetésétől, mint jogszabálysértő tevékenységtől való eltiltásra irányult.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását indítványozta. Védekezésében tagadta, hogy jogszabálysértő tevékenységet folytatna és a felperesnek jogellenes magatartással kárt okozott volna, továbbá vitatta a kifogásolt szerződési feltételek tisztességtelenségét is.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes általános szerződési feltételei 9., 10., 11. pontjai tisztességtelenek. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. A felperest részperköltség megfizetésére, míg a peres feleket a kereseti illeték arányos megfizetésére kötelezte. A felperes által támadott általános szerződési feltételekkel kapcsolatban úgy foglalt állást, hogy azok a szerződéskötéskor fennálló körülményekre és a kikötött szolgáltatás természetére figyelemmel, az alperessel szerződő félre egyoldalúan és indokolatlanul hátrányosak. Ezért a Ptk. 209/B. § (1) bekezdése alapján azok tisztességtelenségét állapította meg. Az alperes tevékenységtől való eltiltásával kapcsolatban arra mutatott rá, miszerint nincs olyan polgári jogi jogszabály, melynek alapján e kérelem teljesíthető volna. Utalt arra, hogy ez esetlegesen hatósági jogkörbe tartozhat, de bírói ítélettel nem kivitelezhető. A kártérítésre irányuló kereseti kérelemmel kapcsolatban pedig úgy foglalt állást, hogy a mászófal, valamint a sporttevékenység biztosítását szolgáló eszközök önmagukban nem minősülnek veszélyes üzemnek. Okfejtése szerint a mászófal veszélyessége a több mint 10 méteres magasságban rejlik, mely azonban gyakorlatilag csak akkor realizálódik, ha arra felmásznak. Mindezekre figyelemmel a Ptk. 345. §-ának alkalmazására nem látott lehetőséget. Ezért az alperes kártérítési felelősségét a Ptk. 318. §-a alapján alkalmazandó Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján vizsgálta. Ezzel kapcsolatban rámutatott, hogy a felperest terhelte annak bizonyítása, miszerint az alperes jogellenes magatartásával okozati összefüggésben őt kár érte. A felperes a károkozó magatartás jogellenessége körében kizárólag arra hivatkozott, hogy a falmester nem tartózkodott a mászó-helyiségben. E téren azonban nem nyert bizonyítást, miszerint a falmester jelenlétében a baleset megakadályozható lett volna. Ebből olyan következtetésre jutott, hogy az okozati összefüggés hiánya miatt a kártérítési felelősség megállapítására nem volt jogi lehetőség. Kiemelte, hogy a falmesternek nem volt feladata sem a mentés, sem pedig a balesetek megelőzése, továbbá a biztosítókötés kiakadása következtében a kár elhárítására és a felperes biztonságos lehozatalára sem volt lehetőség. Ebből azt a következtetést vonta le, hogy az alperes felelőssége a kártérítés általános szabályai szerint sem állapítható meg.

Az ítélet ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést tartalmilag annak részbeni megváltoztatása és a kereset teljes terjedelmében történő teljesítése iránt. Elsődlegesen azt az ítéleti megállapítást támadta, amely szerint az alperes nem folytat fokozott veszéllyel járó tevékenységet. A Ptk. 346. § (2) bekezdésére utalással hivatkozott arra, hogy bár ő és mászótársa használta a felszereléseket, azok karbantartásáról, ellenőrzéséről az alperesnek kellett volna gondoskodnia. Erre figyelemmel a balesetet okozó karabiner rendellenes működését az alperes e téren kimutatható mulasztásaként kérte értékelni.

Az alperes fellebbezési ellenkérelme az első fokú ítélet helybenhagyására irányult.

A Pp. 228. § (4) bekezdése folytán, fellebbezés hiányában jogerőre emelkedett az elsőfokú bíróság ítéletének a kifogásolt kikötések tisztességtelenségét megállapító rendelkezése.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!