Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2021.11.305 A Be. 662. § (2) bekezdése nem hagy kétséget afelől, hogy a Kúria a felülvizsgálattal támadott határozatot változtathatja meg. Ebből viszont az következik, hogy a rendkívüli jogorvoslattal támadott büntetővégzés perjogi jellege nem változik meg a Kúria döntése kapcsán; vagyis a végrehajtandó szabadságvesztés kiszabására vonatkozó törvényi tilalom a felülvizsgálati eljárásban is érvényesül. A törvénynek megfelelő határozat ezért csak a támadott határozat hatályon kívül helyezését követő megismételt eljárásban hozható [Be. 662. § (2) bek. b) pont, 663. § (1) bek. b) pont, 740. § (1) bek., (2) bek. a) pont].

Kapcsolódó határozatok:

Kaposvári Járásbíróság Bpk.541/2019/5., Kúria Bfv.1342/2020/6. (*BH 2021.11.305*)

***********

[1] A járásbíróság a 2019. december 23. napján meghozott és 2020. június 16. napján jogerőre emelkedett büntetővégzésében a terheltet 3 rendbeli tiltott adatszerzés bűntette [Btk. 422. § (1) bek., (1a) bek. b) pont] miatt - halmazati büntetésül - egy év hat hónap börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre ítélte. A szabadságvesztés végrehajtását háromévi próbaidőre felfüggesztette. A kiszabott szabadságvesztés esetleges végrehajtása esetére megállapította, hogy a terhelt a szabadságvesztés-büntetés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra, továbbá az őrizetben töltött időt a szabadságvesztés végrehajtásába beszámította. Rendelkezett a bűnjelekről és a bűnügyi költség viseléséről.

[2] A jogerős büntetővégzéssel szemben a megyei főügyészség terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a terhelt terhére a Be. 648. § a) pontja alapján, a Be. 649. § (1) bekezdése c) pontjában foglalt okból a járásbíróság büntetővégzésének hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítása érdekében.

[3] Az indítvány indokolásában hivatkozott arra, hogy a terhelt büntetett előéletű. A bíróság a jogerős büntetővégzésben a korábbi büntetések között rögzítette, hogy a terheltet az F.-i Törvényszék a 2015. május 11. napján kihirdetett ítéletével, illetve az F.-i ítélőtábla a 2015. október 9. napján meghozott és jogerőre emelkedett határozatával hivatali visszaélés bűntette és más bűncselekmény miatt egy év hat hónap börtönbüntetésre ítélte, melynek végrehajtását háromévi próbaidőre felfüggesztette. Így a terhelt 2015. október 9. és 2018. október 8. napja közötti időben végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés-büntetés próbaideje alatt állt, a jogerős büntetővégzés I. tényállási pontjában foglalt szándékos bűncselekmény elkövetési ideje 2016. szeptember 10. napja, azaz ezt a bűncselekményt a próbaidő tartama alatt követte el.

[4] A Btk. 86. § (1) bekezdésének c) pontja alapján a szabadságvesztés végrehajtása nem függeszthető fel azzal szemben, aki a szándékos bűncselekményt a szabadságvesztés végrehajtásának befejezése előtt, vagy felfüggesztésének próbaideje alatt követte el. A Btk. 87. § a) pontja alapján a felfüggesztett szabadságvesztést végre kell hajtani, ha a próbaidő alatt megállapítják, hogy a szabadságvesztés végrehajtását a 86. § (1) bekezdésében foglalt kizáró ok ellenére függesztették fel. Mindezek alapján a terhelttel szemben a járásbíróság büntetővégzésével kiszabott egy év hat hónap szabadságvesztés-büntetés végrehajtásának próbaidőre történő felfüggesztését mellőzni szükséges.

[5] Kifejtette, hogy a járásbíróság büntetővégzésének a Kúria által történő megváltoztatása és a törvénynek megfelelő határozat meghozatala - így büntetővégzéssel kiszabott egy év hat hónap szabadságvesztés-büntetés végrehajtásának próbaidőre történő felfüggesztésének mellőzése, a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjának megállapításából a szabadságvesztés-büntetés esetleges végrehajtására történő utalás mellőzése és az F.-i Törvényszéknek az F.-i Ítélőtábla határozata alapján jogerőre emelkedett ítéletével kiszabott egy év hat hónap szabadságvesztés-büntetés végrehajtásának elrendelése - az ügyiratok tartalma alapján nem lehetséges, figyelemmel arra, hogy az alapügyben büntetővégzés meghozatalára irányuló eljárás került lefolytatására, végrehajtandó szabadságvesztés-büntetés kiszabására pedig büntetővégzésben a Be. 740. § (2) bekezdés a)-c) pontjai alapján nincs lehetőség.

[6] A Legfőbb Ügyészség átiratában a megyei főügyészség felülvizsgálati indítványát - annak indokaival egyetértve - részben módosított tartalommal tartotta fenn.

[7] Kifejtette, hogy a megyei főügyészség felülvizsgálati indítványában foglaltakkal szemben a Be. 740. § (2) bekezdés a)-c) pontjaiban foglalt büntetéskiszabási korlátokat a felülvizsgálati eljárás során hozható határozat tekintetében nem kell figyelembe venni, mivel a Kúria nem a Be. C. Fejezete szerinti büntetővégzést hoz, a felülvizsgálat során pedig nincs jelentősége annak, hogy az azt megelőző eljárás büntetővégzés meghozatalára irányuló eljárás volt. Álláspontja szerint ez nem tekinthető a tisztességes eljáráshoz való jog sérelmének sem, mivel a terheltnek a büntetővégzés meghozatalára irányuló eljárásban a Be. 742. § (2) bekezdése alapján tárgyalás tartásának kérésére lehetősége volt, mellyel azonban nem élt.

[8] Mindezek alapján azt indítványozta, hogy a Kúria a felülvizsgálati indítványnak adjon helyt, és a Be. 662. § (2) bekezdés c) pontja alapján a járásbíróság büntetővégzését változtassa meg, a kiszabott egy év hat hónap szabadságvesztés-büntetés végrehajtásának háromévi próbaidőre felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést mellőzze, és a Btk. 87. § b) pontja alapján a terhelttel szemben az F.-i Törvényszék 2015. október 9. napján jogerőre emelkedett ítéletével kiszabott egy év hat hónap, végrehajtásában háromévi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetés végrehajtását rendelje el, egyebekben pedig a támadott büntetővégzését hatályában tartsa fenn.

[9] A terhelt és kirendelt védője a felülvizsgálati indítványra és a Legfőbb Ügyészség indítványára nem tett észrevételt.

[10] A felülvizsgálati indítvány - az alábbiak szerint - alapos.

[11] A Kúria megállapította, hogy a megyei főügyészség a jogerős ügydöntő határozattal szemben a terhelt terhére a Be. 652. § (3) bekezdésében meghatározott törvényes határidőn belül nyújtotta be a felülvizsgálati indítványt.

[12] Felülvizsgálatnak a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt helye van [Be. 648. § a) pont]. Felülvizsgálati indítvány terjeszthető elő, ha a bíróság ügydöntő határozatában a szabadságvesztés-büntetés végrehajtását a Btk. 86. § (1) bekezdésében foglalt kizáró ok ellenére függesztette fel [Be. 649. § (1) bek. c) pont].

[13] A Be. 659. § (5) bekezdése értelmében ugyanis a Kúria a megtámadott határozatot - a Be. 659. § (6) bekezdésben meghatározott kivétellel - csak a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott részében és csak a felülvizsgálati indítványban meghatározott ok alapján bírálja felül, azzal, hogy a terhelt terhére benyújtott felülvizsgálati indítvány esetén a megtámadott határozatot a terhelt javára is megváltoztathatja.

[14] A Be. 659. § (2) bekezdése értelmében a felülvizsgálati indítványt a megtámadott határozat meghozatala idején hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni. Ez azt jelenti, hogy a Kúriának a felülvizsgálati indítvány elbírálása során az alapeljárás idején hatályban volt Btk. és Be. alapján kell vizsgálnia a bíróságok eljárásának törvényességét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!