Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Bf.750/2014/4. számú határozata hivatali visszaélés bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 371. §, 372. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 33. §, 50. §, 305. §] Bírók: Halász Edina, Mezőlaki Erik, Nagy Erzsébet

Kapcsolódó határozatok:

Szegedi Törvényszék B.1404/2013/14., *Szegedi Ítélőtábla Bf.750/2014/4.* (ÍH 2016.3)

***********

A Szegedi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság a Szegeden, 2015. május 7. napján tartott fellebbezési nyilvános ülés alapján meghozta a következő

Í T É L E T ET :

A hivatali visszaélés bűntette miatt a vádlott ellen indított büntetőügyben a Szegedi Törvényszék 2014. szeptember 11. napján kihirdetett 1.B.1404/2013/14. számú ítéletét

m e g v á l t o z t a t j a :

A vádlott cselekményét

3 rendbeli - kettő esetben folytatólagosan elkövetett - hivatali visszaélés bűntettének [Btk. 305. § c) pont] minősíti.

A lefokozásra vonatkozó rendelkezést mellőzi.

A vádlottat 200 (kettőszáz) napi tétel pénzbüntetésre ítéli.

A pénzbüntetés egy napi tételének összegét 1.500.-(egyezer-ötszáz) forintban állapítja meg.

A kiszabott összesen 300.000.-(háromszázezer) forint pénzbüntetést meg nem fizetése esetén fogházban végrehajtandó szabadságvesztésre kell átváltoztatni.

Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S:

Az elsőfokú bíróság a vádlottat bűnösnek mondta ki 3 rb. hivatali visszaélés bűntettében [1978. évi IV. törvény 225. §], amelyet tettesként követett el és ezért halmazati büntetésül lefokozásra ítélte.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen fellebbezést jelentett be a vádlott és a védő az 1. tényállásban írt cselekmény vonatkozásában elévülés okán megszüntetés céljából, a 2. és 3. tényállás kapcsán pedig bűncselekmény hiánya okából felmentés érdekében.

A vádlott az elsőfokú bíróságnál előterjesztett fellebbezésének írásbeli indokolásában a 2. tényállásban írt bűncselekmény vádja alól való felmentésére irányuló fellebbezését visszavonta, illetve lefokozás helyett pénzbüntetés alkalmazását indítványozta.

A Szegedi Fellebbviteli Főügyészség Bf.574/2014/1-II. számú átiratában az 1. tényállásban megjelölt bűncselekmény elévülésének kizártságára, részben eltérő minősítésre és a bűnösségi körülményekre tett észrevételei mellett az elsőfokú ítélet megváltoztatását és 3 rb. hivatali visszaélés bűntette közül 2 rb. bűncselekménynek folytatólagosan elkövetettként minősítését, egyebekben az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

Az ítélőtábla a vádlott lefokozás helyett pénzbüntetés alkalmazására irányuló fellebbezését és a fellebbviteli főügyészségnek 2 rendbeli bűncselekmény folytatólagosan elkövetettkénti minősítésére irányuló indítványát ítélte alaposnak.

Az elsőfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző bírósági eljárást a Be. 348. § (1) bekezdése alapján felülbírálva az ügy érdemére kiható eljárási szabálysértést nem észlelt.

Az elsőfokú bíróság a tényállás-felderítési kötelezettségének eleget tett és ennek keretében a vád tárgyát képező releváns tényekre az elbíráláshoz szükséges körben és mélységben a bizonyítást felvette.

Az elsőfokú bíróság a tényállás megállapítása során a bizonyítékokat egyenként és összességében vizsgálat alá vette, és azok mérlegelésének eredményéről is számot adott. Részletesen indokolta, hogy a vádlott egyébként ténybeli beismerő vallomása mellett azon védekezésével szemben, hogy mivel mint nyomozónak jogosultsága volt betekinteni az ügyiratokba egy bizonyos szintig, akkor is, ha a büntetőeljárás más rendőri szervnél folyt, így olyan előnyt nem szerzett, amelyre egyébként nem lett volna jogosult, miért 1. és 2. sz. tanúk vallomása, a nyomozati iratok között elfekvő Netzsaru és Robotzsaru NEO rendszerbe történő belépéssel kapcsolatos iratok és az elsőfokú bíróság által beszerzett iratok alapján állapította meg a tényállást.

A másodfokú bíróság az iratok egybehangzó adataira figyelemmel az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást a Be. 352. § (1) bekezdés a) pontja alapján mindössze azzal helyesbítette, hogy az elsőfokú ítélet 2. oldal utolsó bekezdéséből, a 3. oldal 3., 4., 6. és 7. bekezdéséből és 4. oldal 1. és 2. bekezdéseiből a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény VIII. fejezetére való hivatkozást és a hivatali helyzettel visszaélésre, a jogtalan előny szerzésére levont jogkövetkeztetéseket a jogi indokolásba utalta, tekintettel arra, hogy mindezek nem ténymegállapítások, s ezért nem a tényállás részét képezik, míg a hivatali kötelezettség megszegésére levont (ugyancsak jog-) következtetést mellőzte annak téves voltára tekintettel. Ezen túlmenően a tényállás 2./ pontjának utolsó mondatát akként helyesbítette, hogy a vádlott nem azt akarta megnézni, hogy gyanúsított-e az ügyben, hanem hogy feljelentették-e.

Egyebekben az elsőfokú ítélet tényállása hiánytalan és a fenti helyesbítésekkel a másodfokú eljárásban is irányadó volt.

A megállapított tényállásból az elsőfokú bíróság helyesen következtetett a vádlott bűnösségre mindhárom tényállás tekintetében.

Nem osztotta a vádlott és a védő 1. tényállásban írt cselekmény elévülésére vonatkozó hivatkozását. E vonatkozásban a fellebbviteli főügyészség átiratában írtakkal egyetértve azt állapította meg, hogy az elévülést első alkalommal félbeszakító eljárási cselekmény az NVSZ 2012. augusztus 24. napján megtett feljelentésének a gyanúsítottal szemben már folyamatban lévő nyomozáshoz történő egyesítése volt 2012. augusztus 27. napján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!