Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Debreceni Törvényszék K.701673/2021/22. számú határozata határozat megtámadása tárgyában. [1990. évi C. törvény (Htv.) 39. § (1) bek.] Bírók: Andorkó Imre, Elek László, Tóth Szilvia

Debreceni Törvényszék

102.K.701.673/2021/22.

Az ügy száma: 102.K.701.673/2021.

A felperes: felperes

cím2

A felperes jogi képviselője: ügyvédi iroda

Cím3

Az alperes: alperes

Cím1

Az alperes jogi képviselője: jogi képviselő kamarai jogtanácsos

Cím1

A per tárgya: helyi iparűzési adó tárgyában hozott határozat jogszerűsége iránt indított megtámadási per

ÍTÉLET

A bíróság megsemmisíti az alperes 2021. június 3-án hozott, ügyiratszámú1 másodfokú határozatát - önkormányzatának Jegyzője 2021. január 26-án hozott, ügyiratszámú elsőfokú határozatára is kiterjedően - és az elsőfokú közigazgatási szervet új eljárásra kötelezi.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 311.100 forint (háromszáztizenegyezer-egyszáz) forint perköltséget.

A le nem rótt kereseti illeték az állam terhén marad.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A per alapjául szolgáló tényállás

[1] A 2008-ban létesített felperes főtevékenységként épületüzemeltetéssel foglalkozó gazdasági társaság. Tevékenységi körébe tartozik főtevékenységén kívül az általános épülettakarítás, egyéb épület-, ipari takarítás, egyéb takarítás. A felperes neve 2020. február 1-jéig gazdasági társaság volt.

[2] A felperes 2015. július 31-én elvállalta az diákszálló műszaki üzemeltetését, karbantartását, továbbá a gondnoksági feladatok (takarítás, szemétszállítás, mosatás, kertészet, őrzés-védelem) ellátását. A felperes az gazdasági társaság41 üzemeltetéséhez kapcsolódóan különböző gazdálkodó szervezetektől, egyéni vállalkozóktól számlákat fogadott be az e körbe tartozó szolgáltatásokról, amelyeket közvetített szolgáltatásként tartott nyilván.

[3] A felperes 2012. augusztus 1-jén szerződést kötött a jégcsarnok és a sportingatlanok üzemeltetésére. E szerződésben vállalt feladatai teljesítésére számlákat fogadott be a gazdasági társaság10-től és e számlák nettó ellenértékét közvetített szolgáltatásként tartotta nyilván.

[4] A felperes 2016. január 4-én határozatlan időtartamra vállalkozási szerződést kötött az gazdasági társaság34-vel a gazdasági társaság16 üzemeltetésére. Az üzemeltetési tevékenység ellenértékeként vállalkozási díjátalányt határoztak meg a felek. 2016. december 29-én ugyanezen épület üzemeltetésére a gazdasági társaság16-vel kötött 2017. február 28-ig terjedő határozott időre szóló szerződést, azonban a szerződés nem terjedt ki a karbantartásra. A megrendelőkkel kötött szerződésekben rögzítésre került, hogy a felperes alvállalkozókat vehet igénybe a szerződésben meghatározott feladatok ellátására. A felperes a gazdasági társaság16 üzemeltetéséhez kapcsolódóan különböző gazdálkodó szervezetektől, például az gazdasági társaság5-től, a gazdasági társaság46-től, a gazdasági társaság13-től számlákat fogadott be, amelyek nettó ellenértékét közvetített szolgáltatásként tartotta nyilván.

[5] A felperes 2017. augusztus 31-én vállalkozási szerződést kötött a gazdasági társaság45-vel, mint megrendelővel a megrendelő cím10 alatti irodájának napi takarítására. 2017-ben nagytakarításhoz, 2018. novemberében és decemberében építkezés miatti plusz takarításhoz vette igénybe a felperes más vállalkozások (például az gazdasági társaság26, gazdasági társaság27, gazdasági társaság28) szolgáltatásait.

[6] A felperes 2017. április 26-án üzemeltetési szerződést kötött önkormányzatával2 a Tanuszoda üzemeltetésére. Ehhez kapcsolódóan 2017. és 2018. évben legionella kockázatértékelés elkészítését vállalta. A kockázatértékeléshez a gazdasági társaság29 készítette a vizsgálati jelentést a víz bakteriológiai vizsgálata alapján. Jóllehet a kockázatértékelést a felperes külön számlázta ki a megrendelőnek, a gazdasági társaság29-től befogadott számla nettó ellenértékét közvetített szolgáltatásként tartotta nyilván a felperes. A felperes 2018. évben diákmunkát vett igénybe a Tanuszoda takarításához a gazdasági társaság30-től.

[7] A felperes 2018. április 16-án vállalkozási szerződést kötött a egyetemmel a kollégiumban, valamint Testnevelési és Sportközpontjában épület- és egyéb karbantartási, hibaelhárítási és javítási feladatok ellátására. A felek e szerződésben havi állandó vállalkozási díjátalányban állapodtak meg. A felperes e szerződésből eredő feladatai ellátása érdekében különböző szolgáltatásokat - például vízszerelést, karbantartást, villanyszerelést, dugulás-elhárítást - vásárolt egyes gazdálkodó szervezetektől, egyéni vállalkozóktól (például a gazdasági társaság32-től, a gazdasági társaság33-től, az gazdasági társaság34-től, egyéb fél5 egyéni vállalkozótól). A felperes a megrendelő felé az gazdasági társaság34-t, valamint a gazdasági társaság31-t jelentette be alvállalkozóként. A megrendelő felé kibocsátott számlán a szolgáltatások közvetítésének tényét nem tüntette fel.

[8] A felperes 2018. május 28-án üzemeltetési és karbantartási szerződést kötött a törvényszékkel a törvényszék cím11 alatti épületének üzemeltetésére. E szerződésben meghatározott feladatok ellátására a felperes egyes gazdálkodó szervezetektől (például a gazdasági társaság33-től, az gazdasági társaság34-től, a gazdasági társaság35-től, az gazdasági társaság36-től) számlákat fogadott be. E számlák nettó ellenértékét a felperes közvetített szolgáltatásként tartotta nyilván. A törvényszék felé kibocsátott számlákon a közvetítés ténye azonban nem került feltüntetésre.

[9] A felperes vállalkozási szerződést kötött a gazdasági társaság43-vel a sportpálya területén parkoló építési munkák kivitelezésére, amihez kapcsolódóan a gazdasági társaság43 4.950.000 forint nettó ellenértékű számláját alvállalkozói teljesítés értékeként tartotta nyilván.

[10] A felperes 2016, 2017. és 2108. években határidőben eleget tette az iparűzési adóbevallási kötelezettségének. Benyújtott bevallásaiban nettó árbevételét csökkentette a 2016. és 2017. évben közvetett szolgáltatással, illetve minden évben eladott áruk beszerzési értékével (a továbbiakban: ELÁBÉ), valamint anyagköltséggel. 2016-ban 394.015.475 forint nettó árbevétel mellett 2.254.700 forint iparűzési adót, 2017-ben 316.918.570 forint nettó árbevétel mellett 2.208.356 forint iparűzési adót, 2018-ban 371.602.289 forint nettó árbevétel mellett 1.265.237 forint iparűzési adót vallott be és fizetett meg.

[11] önkormányzatának Jegyzője, mint elsőfokú adóhatóság (a továbbiakban: elsőfokú adóhatóság) bevallások utólagos vizsgálatára irányuló ellenőrzést végzett a felperesnél a 2016. és 2018. évekre vonatkozóan, azonban az ellenőrzést utóbb a 2017. évre is kiterjesztette.

[12] Az elsőfokú adóhatóság a 2021. január 26-án hozott ügyiratszámú elsőfokú határozatával (a továbbiakban: elsőfokú határozat) a felperes terhére a 2016. évi iparűzési adóban 1.441.000 forint, a 2017. éviben 1.082.547 forint, a 2018. éviben 825.398 forint adókülönbözetet állapított meg, amiből 2.523.547 forintot adóhiánynak minősített. Az elsőfokú adóhatóság az - adókülönbözet megfizetésén túl - 1.261.774 forint adóbírság és 288.706 forint késedelmi pótlék, valamint 75.000 forint mulasztási bírság megfizetésére kötelezte a felperest. Döntését azzal indokolta, hogy a jégcsarnok és a sportingatlanok üzemeltetése kapcsán a gazdasági társaság10-től befogadott számlák nettó ellenértékét nem fogadta el közvetített szolgáltatásként, mivel a felperes saját munkavégzése és a vásárolt szolgáltatás nem különült el egymástól, hanem beépült a felperes megrendelő felé nyújtott saját teljesítményébe. Az elsőfokú adóhatóság a gazdasági társaság16 üzemeltetéséhez kapcsolódóan különböző gazdálkodó szervezetektől befogadott számlák nettó ellenértékét sem fogadta el közvetített szolgáltatásként, mivel a felperes saját maga által nyújtott, illetve az általa vásárolt és a megrendelő felé közvetített szolgáltatásokat nem tüntette fel külön soron a kibocsátott számlán. Az elsőfokú adóhatóság az gazdasági társaság41 üzemeltetéséhez kapcsolódóan a különböző gazdálkodó szervezetektől, egyéni vállalkozóktól e körbe tartozó szolgáltatásokról befogadott számlák nettó ellenértékét sem fogadta el közvetített szolgáltatásként, mivel a felperes a megrendelő felé kibocsátott számlákon 2017. és 2018. évben nem tüntette fel a közvetített szolgáltatás megjelölést. A gazdasági társaság45-vel kötött vállalkozási szerződés teljesítéséhez más vállalkozásoktól igénybe vett szolgáltatások nettó ellenértékét azért nem fogadta el közvetített szolgáltatásként, mivel az igénybe vett vásárolt szolgáltatások beépültek a felperes megrendelő felé nyújtott teljesítményébe, a megrendelő felé kibocsátott számlákon a szolgáltatás közvetítése nem volt feltüntetve, a vásárolt szolgáltatás nem különült el a bizonylatokon a felperes saját teljesítményétől. A kollégiumban, valamint Testnevelési és Sportközpontjában épület- és egyéb karbantartási, hibaelhárítási és javítási feladatok ellátására kötött vállalkozási szerződés keretében egyes gazdálkodó szervezetektől, egyéni vállalkozóktól befogadott számlák nettó ellenértékét szintén nem fogadta el közvetített szolgáltatásként, mivel a megrendelő felé kiállított számlákon a felperes nem tüntette fel a szolgáltatás közvetítésének tényét. Az elsőfokú adóhatóság azt is kifogásolta, hogy az gazdasági társaság41 üzemeltetéséhez kapcsolódó egyes tételek nem a rendszeres havi üzemeltetési költségek közé tartoztak, hanem egy-egy nagyobb értékű vásárolt szolgáltatást tartalmaztak, azonban a vásárolt szolgáltatás megrendelő felé történő továbbszámlázását nem látta igazoltnak. A sportpálya területén parkolóépítési munkák kivitelezésére a gazdasági társaság43-vel kötött vállalkozási szerződés alapján 4.950.000 forint nettó ellenértékű számlát - a megrendelővel kötött írásbeli vállalkozási szerződés hiánya miatt - nem fogadta el alvállalkozói teljesítés értékeként a helyi iparűzési adó alapjának meghatározása során. Az elsőfokú adóhatóság a létesítmények üzemeltetése és karbantartása, takarítási feladatok ellátása kapcsán igénybe vett egyéni vállalkozók, gazdálkodó szervezetek által nyújtott és közvetített szolgáltatásként el nem fogadott teljesítéseket abból a szempontból is megvizsgálta, hogy eleget tesznek-e az alvállalkozói teljesítésekkel szemben támasztott jogszabályi feltételeknek és ily módon a helyi iparűzési adó alapjának meghatározása során adóalap-csökkentő tételként figyelembe lehet-e őket venni. Az elsőfokú adóhatóság azonban arra a megállapításra jutott, hogy e létesítmények üzemeltetésére és karbantartására, takarítási feladatok ellátására kötött szerződések tartalmukat tekintve nem minősíthetők a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) szerinti vállalkozási szerződéseknek, így a felperes és a részére szolgáltatást nyújtók közötti szerződések sem minősülnek a Ptk. szerinti vállalkozási szerződéseknek, így ezek a teljesítések nem számolhatók el alvállalkozói teljesítés értékeként a helyi iparűzési adó alapjának meghatározása során.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!