Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Törvényszék K.701567/2021/3. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (HASZONBÉRLETI szerződés hatósági jóváhagyása ügyében hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 3. § (4) bek.] Bíró: Pál Zoltán

Debreceni Törvényszék

Ügyszám: 101.K.701.567/2021/3. szám

A felperes: felperes (székhelye: cím2)

A felperes képviselője: jogi képviselő egyéni ügyvéd, meghatalmazott (székhelye: cím4)

Az alperes: alperes (címe: Cím1)

Az ügy tárgya: haszonbérleti szerződés hatósági jóváhagyása tárgyában hozott egyedi döntés jogszerűsége

V É G Z É S:

A bíróság a felperes keresetlevelét visszautasítja.

Megállapítja, hogy a feljegyzett, 30.000 (harmincezer) forint illetéknek kötelezettje nincs, az az állam terhe.

E végzés ellen a közléstől számított 15 napon belül a Kúriához címzett, de a Debreceni Törvényszéken, jogi képviselő útján, elektronikusan előterjesztendő fellebbezéssel lehet élni.

A fellebbezésnek - a beadványokra vonatkozó általános szabályok szerinti tartalmon túlmenően - tartalmaznia kell a fellebbezéssel támadott végzés számát, a fellebbezést megalapozó jogszabálysértést (a jogszabályhely pontos megjelölésével), illetve azt a közzétett Kúriai határozatot és annak azt a részét, amelytől a végzés jogkérdésben eltér, valamint a másodfokú bíróság döntésére vonatkozó határozott kérelmet.

A Kúria előtti eljárásban a jogi képviselet kötelező. Amennyiben a fellebbezést előterjesztő fél a fellebbezését nem jogi képviselő útján nyújtja be, a bíróság a fellebbezést hiánypótlási felhívás kiadása nélkül visszautasítja.

A fellebbezés elektronikusan a bíróság által rendszeresített és honlapjáról letölthető, P20 azonosítójú ÁNYK űrlapon (vagy annak kíséretében) nyújtható be.

Indokolás

[1] A felperes a alperes egyfokú eljárásban meghozott, ügyszám ügyiratszámú határozatának jogszerűségét vitató keresetlevelet terjesztett elő az ügyintézésben közreműködő szervezeti egység mint alperes ellen.

[2] A határozat jogorvoslat igénybevételével kapcsolatos tájékoztatása azt tartalmazta: a keresetlevelet a vitatott közigazgatási cselekmény közlésétől számított 30 napon belül kell a Debreceni Törvényszékhez címezve, de a alperes Földhivatali Főosztály Földhivatali Osztály 2. (Cím1) címére benyújtani. Természetes személy a keresetlevelet személyesen vagy ajánlott küldeményként postai úton is előterjesztheti. Jogi képviselővel eljáró felperesnek, valamint az E-ügyintézési tv. szerinti elektronikus ügyintézésre kötelezettnek elektronikusan, a https://e-kormanyablak.kh.gov.hu/client oldalon kell a keresetlevelet benyújtani.

[3] A felperes a határozatot 2021. május 03. napján vette át.

[4] Az elektronikus kapcsolattartásra gazdálkodó szervezet minőségéből eredően egyébként is köteles felperes, jogi képviselője útján a https://e-kormanyablak.kh.gov.hu/client oldalon működő IKR-rendszer használatával nyújtotta be a keresetlevelet.

[5] Az IKR rendszer használata során azonban nem a Megyei (fővárosi) kormányhivatalhoz történő keresetlevél beterjesztése közigazgatási per indításához > Közigazgatási per indító keresetlevél beterjesztése a megyei (fővárosi) kormányhivatalhoz útvonalon elérhető K01-KH jelű, Űrlap fővárosi és megyei kormányhivatalhoz történő keresetlevél beterjesztéséhez elnevezésű, hanem a Közigazgatási pert indító keresetlevél beterjesztése a járási (fővárosi kerületi) hivatalhoz menüpontban elérhető, K01-JH azonosítójú, Űrlap járási (fővárosi kerületi) hivatalhoz történő keresetlevél beterjesztéséhez űrlapot használta.

[6] Utóbbin elsőfokú határozatot hozó közigazgatási szervként meg is jelölte a járási hivatalt.

[7] A alperes járási hivatalához (a továbbiakban: járási hivatal) 2021. május 27. napján érkezett a felperes keresetlevele. A járási hivatal továbbította azt a határozatot hozó alpereshez, melyhez a beadvány ugyanezen a napon ezen továbbítás útján jutott.

[8] A keresetlevelet a alperes a védiratával és a megelőző eljárás irataival együtt benyújtotta a bírósághoz. Védiratában, alaki védekezésként kérte a keresetlevél visszautasítását a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény (Kp.) 48. § (1) bekezdésének l) pontjára hivatkozva.

[9] A Kp. 39. § (1) bekezdése szerint a keresetlevelet - ha törvény eltérően nem rendelkezik - a vitatott közigazgatási cselekmény közlésétől számított harminc napon belül kell a vitatott cselekményt megvalósító közigazgatási szervhez benyújtani. Többfokú közigazgatási eljárásban hozott cselekmény esetén a keresetlevelet az elsőfokon eljárt közigazgatási szervnél kell benyújtani.

[10] A Kp. 48. § (1) bekezdésének l) pontja szerint a bíróság a keresetlevelet visszautasítja, ha az elektronikus ügyintézésre köteles felperes vagy a jogi képviselő nem elektronikus úton vagy elektronikus úton, de nem a jogszabályban meghatározott módon terjesztette elő.

[11] A felperes azzal, hogy a keresetlevelet - a 383/2016. (XII. 2.) Kormányrendelet 43. § (5) bekezdése alapján (miszerint a Kormány a föld fekvése szerint illetékes, földügyi igazgatási feladatkörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatalt jelöli ki mezőgazdasági igazgatási szervként a hatósági jóváhagyáshoz kötött földhasználati szerződések hatósági jóváhagyására irányuló eljárások lefolytatására), a megelőző eljárás intézésére semmilyen hatáskörrel nem bíró - járási hivatalhoz és nem az egyfokú eljárásban eljárt közigazgatási szervhez nyújtotta be az IKR rendszer használatával, nem a benyújtás módját, hanem a benyújtás helyét vétette el.

[12] Az elektronikus ügyintézés részletszabályairól szóló 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet 114. § (2) bekezdése szerinti űrlapbenyújtás-támogatási szolgáltatást, mint elektronikus benyújtási módot ugyanis a felperes használta, csak a keresetlevelet nem a megfelelő, a határozatot hozó közigazgatási szervhez nyújtotta be.

[13] Ahogyan a Kp. Barabás Gergely, F. Rozsnyai Krisztina és Kovács András György által szerkesztett Kommentárja is rámutat a Kp. 39. §-ához fűzött magyarázatánál, a "keresetlevél szabályszerű benyújtásának két összefüggő feltétele van: a keresetindítási határidő és a keresetindítás helye. Az 1952-es Pp. alapján a bírói gyakorlat tapasztalata az volt, hogy míg a keresetindítási határidő jelentősége egyértelmű volt a felperesek számára, a keresetindítás helye szabályszerű követésének nem tulajdonítottak ekkora jelentőséget, holott ennek már az 1952-es Pp. alapján is alapvető befolyása volt a keresetindítási határidő megtartottságára. A Kp.-ban a keresetindítás helyének megtartása semmit nem vesztett jelentőségéből."

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!