Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

A Kecskeméti Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27366/2015/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KÖZIGAZGATÁSI BÍRSÁG ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 340. §, 1995. évi LIII. törvény (Kvt.) 102. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 4. §, 220/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet (Fvr.) 9. §, 31. §, 33. §, 34. §, 39. §] Bíró: Kispálné dr. Józsa Adrienn

Kecskeméti Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

4.K.27.366/2015/6. szám

A Kecskeméti Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a KP jogtanácsos által képviselt felperes neve (felperes címe) szám alatti felperes által,- LM jogi előadó által képviselt Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság alperes címe szám alatti alperes ellen,- közigazgatási ügyben hozott határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

ÍTÉLETET:

A bíróság az alperes SZÁM1. számú határozatát megváltoztatja és a felperest 4.516.751,-Ft, azaz négymillió-ötszáztizenhatezer-hétszázötvenegy forint csatornabírság megfizetésére kötelezi. Ezt meghaladóan a bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A bíróság megállapítja, hogy a felperes által illetékbélyegben lerótt 30.000,-Ft, azaz harmincezer forint eljárási illetékből a felperes részére 200,-Ft, azaz kétszáz forint visszatéríthető.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

A bíróság a felperes kereseti kérelme, az alperesi ellenkérelem, valamint a csatolt közigazgatási iratok alapján a következő tényállást állapította meg:

A felperesi társaság a kecskeméti székhelyén 2012-ben kezdte meg termelői tevékenységét, ugyanezen évben kapott vízjogi engedélyt SZÁM2-es szám alatt arra, hogy a VÁROS1. belterület .......... helyrajzi szám alatti ingatlanon belül a vízellátás és szennyvíz-elvezetés céljából kiépített vízi létesítményeket fenntartsa és üzemeltesse. A vízjogi üzemeltetési engedély a későbbiek során SZÁM3. szám alatt módosításra került. A felperesi társaság, mint kibocsátó a 220/2004. (VII. 21.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Fvr.) 27. §-a alapján önellenőrzésre kötelezett, a kibocsátott szennyvíz minőségének vizsgálatát a SZÁM4. számú határozattal módosított SZÁM5. számú határozattal jóváhagyott önellenőrzési terv alapján végzi. Az önellenőrzés keretében a TU Kft. a felperes telephelyéről elfolyó szennyvíz vizsgálatát a közcsatornára való rácsatlakozásnál több időpontban elvégezte, a vizsgálati eredmények több alkalommal határérték feletti koncentrációt mutattak a KOIk, BOI5, SZOE, ammónia-ammónium-nitrogén, összes nitrogén, összes szervetlen nitrogén, összes alumínium, szulfid és összes sókomponensek tekintetében.

A határérték feletti koncentrációt mutató vizsgálati eredmények alapján a WO Zrt. szolgáltató elkészítette és benyújtotta az XW-vidéki Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőségre a felperesi társaság alperes címe szám alatti üzemének szennyvíz kibocsátására vonatkozó 2013. évi csatornabírság-javaslatát. Ebben a WO Zrt. 4.144.602,-Ft összegű szennyvíz bírság kiszabására tett javaslatot.

Az XW-vidéki Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) 2014. július 28. napján kelt SZÁM6. számú határozatával a felperesi társaságot 4.752.558,-Ft csatornabírság megfizetésére kötelezte.

A felperes az elsőfokú határozattal szemben 2014. augusztus 8-i keltezéssel fellebbezést nyújtott be, melyben elsődlegesen az elsőfokú határozat megsemmisítését, míg másodlagosan a kiszabott bírság összegének leszállítását kérte. A felperes a fellebbezésében előre bocsátotta, hogy az elsőfokú hatóság a vízjogi engedély kiadásától a csatornabírság kiszabásáig terjedő időszakban nem kötelezte szennyezés-csökkentési terv készítésére, benyújtására és végrehajtására a felperest, s ilyen kötelezést azóta sem tett. Ennek ellenére a felperes a ZYX Kft.-vel elkészíttette a szennyezéscsökkentési intézkedései tervet, és az ebben foglalt többletterhelést eredményező kibocsátás csökkentését célzó intézkedések jelentős részét a felperes már a megbízott mérnöki iroda vizsgálatainak befejezése és a terv írásba foglalása előtt foganatosította. A felperes hivatkozott arra, hogy a szennyező forrás lokalizálását célzó vizsgálatok alapján megállapításra került, hogy alapvetően nem a felperes, hanem az üzemterületen bérlőként működő két szolgáltató tevékenységéhez kötődhet a két kritikus komponens szennyvíz-hálózatba bocsátása.

Előadta, hogy az ún. I-Park területén kipufogó összeszerelést végző DV Kft. az üzem területén maga végzi a takarítást, mely során képződött szennyezett vízben kiemelkedően magas alumínium koncentráció mutatkozott. E tény 2014. májusi feltárását követően az említett Kft. változtatott a takarításkor keletkező szennyezett víznek a kezelésén, s a csatornába juttatás helyett azt veszélyes hulladékként gyűjti össze és szállítja el. A 2014. június és július hónapban mért nagymértékű visszaesés a szennyvíz alumínium koncentrációjában arra enged következtetni, hogy a korábbi határérték feletti alumínium-szennyeződés egyik számottevő, vagy kizárólagos forrása a DV Kft. tevékenysége lehetett.

A felperes előadta továbbá, hogy a másik kritikus komponens a SZOE tekintetében a szennyezés-csökkentési terv az állapotfelmérés körében azt állapította meg, hogy a határérték-túllépést indukáló kibocsátás az üzemterület központi konyhájában folytatott étkeztetési tevékenységhez köthető, mely tevékenységet a 2013-as évben mindvégig a GF Kft. látta el. 2014-ben a konyha üzemeltetését másik szolgáltató vette át, mely szolgáltatótól a felperes célravezető intézkedések megtételét kérte. A fentiekre hivatkozással a felperes előadta, hogy álláspontja szerint a tényállás teljes körű feltárása esetén az alumínium és SZOE komponensekkel kapcsolatos többletterhelés tekintetében a felperes nem tekinthető kibocsátónak. E körben hivatkozott a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Környezetvédelmi törvény) 102. § (2) bekezdésében foglaltakra, mint háttér-joganyagra, előadva, hogy álláspontja szerint a felelősség általános kérdéseiről szóló elveit és tételes előírásait a környezetvédelmi törvénynek a vizek védelmével összefüggésben alkalmazandó speciális jogkövetkezményeknél is figyelembe kell venni.

A felperes hivatkozott továbbá arra, hogy a 2013. évi mérési eredmények az önellenőrzés és az adatszolgáltatás alapján megfelelő időben a hatóság rendelkezésére álltak, a szolgáltató is időben megtette bírságjavaslatát, így az elsőfokú hatóságnak lehetőségében állt volna a szankció alkalmazására az Fvr. 33. § (1) bekezdése szerinti határidőn belül. A felperes kifejtette, hogy a fenti jogszabályhely méltányos értelmezése esetén 2014. június 30-át követően már nem kerülhetett volna sor a 2013. évi többletterhelés miatt csatornabírság kiszabására, így figyelemmel a Ket. 4. § (1) bekezdésében foglaltakra is a bírság kiszabására jogszabálysértően került sor.

A felperes fellebbezésében az Fvr. 39. § (1) bekezdésében foglaltakra hivatkozással állította, hogy az elsőfokú hatóságot mulasztás terheli a vonatkozásban, hogy 2013-ban alakszerű határozattal a felperest nem kötelezte szennyezés-csökkentési terv készítésére, jóváhagyatására és végrehajtására, melyből következőleg a felperesi társaságnak nem nyílt lehetősége az Fvr. 37. § (4) bekezdésében, illetve 39. § (3) bekezdésében foglalt kedvezmény, illetve a kedvezménynek az Fvr. rendelet 34. § (5) bekezdésében foglaltakkal való együttes alkalmazásával a bírság mellőzésére. A felperes hivatkozott továbbá arra, hogy az elsőfokú hatóság ezen mulasztása a felperes számára azzal a hátránnyal is járt, hogy ebből következőleg társasági adó kedvezményét is elvesztette. A felperesi hivatkozás szerint az elsőfokú hatóság eljárása szemben áll a Ket. 1. § (2) és (3) bekezdésében foglaltakkal.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!