Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék M.71227/2020/29. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1991. évi IV. törvény (Flt.) 16. § (1) bek.] Bírók: Kántor Tünde, Mózes Ernő Attila, Szabadosné Horváth Ágnes

Fővárosi Törvényszék 2

15.M.71.227/2020/29-I

Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma

15.M.71.227/2020/29.

A Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma a Dr. Papp János Ügyvédi Iroda (cím4, ügyintéző: dr. Papp János ügyvéd) által képviselt Felperes1 (cím2) felperesnek a dr. Nagy Emese ügyvéd (cím5) által képviselt Alperes1 (Cím1.) alperes ellen munkaviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezményei iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t:

A bíróság felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi felperest, hogy fizessen meg alperesnek 15 napon belül 360.000.- (azaz háromszázhatvanezer) forint perköltséget.

A le nem rótt illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet a Fővárosi Ítélőtáblához címezve a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumának központi ügyfélkapuján keresztül lehet előterjeszteni elektronikus úton.

Indokolás

Tényállás

[1] A felperes 2020. március 2. napjától állt határozatlan idejű munkaviszonyban alperesnél, kereskedelmi vezető munkakörben. Felperes havi alapbére bruttó 400.000.-Ft volt.

[2] A felperes munkaköri leírása szerint felperes munkaköri feladatát képezte többek között:

· az alperes és a cég1 középvezetőivel való kapcsolattartás,

· az alperes és a cég1 tevékenységéhez kapcsolódó adminisztratív feladatok összefogása, határidőkre történő feladatok elvégzése, dokumentációk elkészítése.

[3] Felperes a gyakorlatban munkaideje nagyrészében a cég1 üzleti partnere, a hotel1ben dolgozó takarítók, szobalányok munkaköri feladatait, a feladatok végzésének sorrendiségét folyamatát foglalta írásba, ezekről piktogramokat készített és a munkavégzéshez szükséges anyagokat szállította ki a hotelbe az alperes által rendelkezésre bocsátott személygépkocsival.

[4] Az alperes és a cég1 ügyvezetője és egyedüli tagja 2012. február 29. óta törvényes képviselő1.

[5] A kormányhivatal1 és alperes hatósági szerződést kötött 2020. február 26. napján melynek értelmében alperes 70%-os bérköltség támogatásban részesült felperes után. Az alperes a támogatásért cserébe vállalta, hogy 2020. március 2. napjától 2020. december 1. napjáig fogja foglalkoztatni felperest. A hatósági szerződés II.2. pontja szerint az alperes vállalta, hogy az előbbi időszak alatt felperes munkaviszonyát alperes működésével összefüggő okból felmondással nem szünteti meg.

[6] Ezen hatósági szerződést a felek 2020. július 6. napján felbontották.

[7] A hotel1 2020. március 16. napján küldött e-mailjében arról tájékoztatta a cég1-t, hogy nem tartanak igényt a délutáni ügyeletre, illetve napi egyszer kérik a közösségi terek takarítását, 2020. március 27. napján küldött e-mailjében pedig arról tájékoztatta a cég1-t, hogy 2020. április 1. napjától felmondják a takarításra vonatkozó szerződésüket.

[8] Alperes a 2020. május 28. napján kelt felmondásával megszüntette felperes munkaviszonyát. Az indokolás szerint az alperes megrendelőinek egy részét elvesztette a koronavírus-járvány miatt, ami anyagi veszteséget jelentett az alperesnél. A veszteségek miatt a munkáltató a létszámcsökkentés mellett döntött, ami felperest is érinti. A felperes munkaköri feladatait az alperes a meglévő dolgozóival fogja végeztetni.

Felperes keresete

[9] A felperes megváltoztatott keresetében kérte alperest a jogellenes munkaviszony megszüntetés jogkövetkezményeként 1.200.000.-Ft elmaradt jövedelem kártérítés jogcímén történő megfizetésére kötelezni a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 82. § (1)-(2) bekezdései alapján. Felperes kérte továbbá perköltsége megfizetésére kötelezni alperest.

A felperes elsődlegesen arra hivatkozott, hogy a felmondás azért jogellenes, mert jogszabályba ütközik. Hivatkozott a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) 16. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltakra, valamint az Flt. végrehajtására kiadott 6/1996. (VII.16.) MüM rendelet 18/C. § (3) bekezdése e) pontjában foglaltakra. A felperes szerint a felmondás az Flt.-ben és MüM rendeletbe foglalt felmondási tilalomba ütközik, ezért jogellenes.

[10] A felperes másodlagosan arra hivatkozott, hogy a felmondás azért jogellenes, mert az abban foglalt indokok nem valósak, nem okszerűek és nem felelnek meg a valóságnak, ezért a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 64. § (2) bekezdésében foglaltakkal ellentétesek.

[11] A felmondás indokolásának valóságával kapcsolatban a felperes arra hivatkozott, hogy anyagi veszteséget nem okozott alperes számára koronavírus-járvány, a munkakörét pedig nem került megszüntetésre, azt a távozását követően új munkavállaló töltötte be.

[12] Hivatkozott továbbá arra, hogy alperes kizárólag az ő munkaviszonyát szüntette meg felmondással így ezt létszámcsökkentésnek nem lehet nevezni.

[13] A felperes álláspontja szerint az, hogy a hotel1 és a cég1 közötti szerződés megszűnt nincs kihatással az ő munkavégzésére, mert nem végzett tevékenységet a hotel1nek.

Alperes ellenkérelme

[14] Az alperes ellenkérelmében kérte a kereset elutasítását és kérte kötelezni felperest perköltségének viselésére.

[15] Előadta, hogy a bértámogatásra vonatkozó hatósági szerződés a kormányhivatal és alperes között jött létre, az felmondási tilalmat nem támaszt. A támogatási jogviszony független a munkáltató és a munkavállaló között létrejött munkaviszonytól.

[16] A felmondással kapcsolatban arra hivatkozott, hogy annak indokolása valós és okszerű volt. A munkáltató működésével összefüggő oknak minősül a világjárvány okozta forgalomcsökkenés, amelynek eredményeként a munkáltató a létszámcsökkentés mellett döntött, amely több munkavállalót is érintett. Felperes munkaviszonya felmondással, 2 másik munkavállaló munkaviszonya közös megegyezéssel lett megszüntetve. A felperes legfőbb feladata a cég1 szerződéses partnerével, a hotel1lel történő kapcsolattartás, mely hotel a szerződését 2020. április 1-től felmondta. Az alperes új munkavállalót nem vett fel felperes helyére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!