Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Bf.9866/2007/2. számú határozata becsületsértés vétség tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 137. §, 180. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 351. §, 361. §, 371. §, 372. §] Bírók: Bíró Emese, Csekéné dr. Szegedi Mónika, Masszi Katalin

Fővárosi Bíróság

mint másodfokú bíróság

20.Bf.9866/2007/2.szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Bíróság, mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2008. évi május hó 13. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t

A becsületsértés vétsége miatt ... ellen indult büntető ügyben a Pesti Központi Kerületi Bíróság 2007. évi október hó 18. napján kihirdetett 20.B.24.479/2007/4. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlottat bűnösnek mondja ki becsületsértés vétségben (Btk. 180. § (1) bekezdés b. pont)

Ezért 1 (egy) évi időtartamra próbára bocsátja.

A másodfokú eljárásban felmerült 6.000 (hatezer) forint bűnügyi költséget a vádlott köteles a magánvádló részére megfizetni.

A vádlott születési ideje helyesen: ...

Egyebekben az első fokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 8 napon belül a magánvádló jelenthet be fellebbezést.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletében vádlottat az ellene becsületsértés vétsége miatt emelt vád alól felmentette, bűncselekmény hiányában.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a magánvádló jelentett be fellebbezést, a bűnösség kimondása és büntetés kiszabása végett, mert álláspontja szerint a vádlott által használt kifejezések kifejezetten gyalázkodó jellegűek, túllépik azt a határt is, melyet egy közszereplőnek el kellene tűrnie, ezért a bűncselekmény elkövetése megállapítható.

A vádlott és védője tudomásul vette az ítéletet.

A magánvádló fellebbezését megalapozottnak találta a másodfokú bíróság.

Az elsőfokú bíróság eljárási szabálysértés nélkül folytatta le a tárgyalást.

Fővárosi Bíróság

mint másodfokú bíróság

20.Bf. 9866/2007/2.szám

A tényállást az általa feltárt és értékelése körébe vont bizonyítékok alapján, azok okszerű mérlegelésével, megalapozottan állapította meg.

A tényállás mentes a Be. 351.§ (2) bekezdésében felsorolt hibáktól és hiányosságoktól, ezért az a felülbírálat során is irányadó volt.

Az elsőfokú bíróság indokolási kötelezettségének is eleget tett, amikor kifejtette, hogy milyen bizonyítékok alapján állapította meg a tényállást. A vádlott a cselekmény elkövetését elismerte, elmondta, hogy az ő szerzeménye volt a vád tárgyává tett szöveg, melyet megalkotása után szerzői esten zenés formában előadott, majd a ... egy élő műsorban a műsorvezető kérésére a teljes szöveget felolvasta. Álláspontja szerint bűncselekményt azért nem követett el, mert abban a magánvádló vonatkozásában nem szerepelnek olyan durván sértő kifejezések, amelyeket a magánvádlónak, mint közszereplőnek ne kellene eltűrnie. Joga volt ahhoz, hogy a szándékosan alacsony színvonalúra készített műalkotásban véleményét kifejtse. A magánvádló csatolta írásban és ismertetésre is került a mű teljes szövege, CD-n is lejátszásra került, annak tartalma megismerhetővé vált. A tényállást ezek alapján az elsőfokú bíróság a vádlott és magánvádló tényeket illető egybehangzó vallomása és a lejátszott hangfelvétel, illetve az iratok tartalma alapján állapította meg. A bizonyítékok értékelése során az elsőfokú bíróság logikai hibát nem vétett, mérlegelési tevékenysége a másodfokú bíróság számára meggyőző volt.

A megalapozott tényállásból azonban nem vont le okszerű következtetést az elsőfokú bíróság a vádlott bűnösségére, a cselekmény jogi minősítése tekintetében is tévedett, amikor bűncselekmény hiányában felmentette a vádlottat.

A Btk. 180. § (1) bekezdés b. pontjában meghatározott és e szerint minősülő becsületsértés vétségét az valósítja meg, aki a 179. § esetén kívül mással szemben nagy nyilvánosság előtt a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el.

A becsületsértés jogi tárgya a becsület, mint a személyiségi joglényeges része. A becsület, mint büntetőjogi védelemben részesülő jogi tárgy egyrészt az egyént megillető társadalmi megbecsülést, másrészt az emberi méltóságot foglalja magában. Az emberi méltóság független attól a társadalmi értékítélettől, melyet az egyén kivívott magának, ez az egyént akkor is megilleti, ha a társadalommal szembefordult, sőt jogellenes cselekedetet követett el. A becsületsértés sértettjének határozottan felismerhetőnek, személy szerint meghatározottnak kell lenni. Annak megítélésénél, hogy valamely kifejezés mely esetben alkalmas a becsület csorbítására, az objektív értelmezés az irányadó, vagyis nem a sértett egyéni érzékenysége, vagy az elkövető felfogása szempontjából, hanem objektív értelmezés útján, a társadalomban kialakult általános megítélés figyelembevételével kell eldönteni a becsület csorbítására való alkalmasságot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!