Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Bf.366/2012/7. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 2. §, 16. §, 29. §, 87. §, 99. §, 166. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 339. §, 348. §, 352. §, 371. §] Bírók: Krémer László, Tóth Sándor, Túri Tamás

Kapcsolódó határozatok:

Kaposvári Törvényszék B.41/2012/59., *Pécsi Ítélőtábla Bf.366/2012/7.*

***********

A Pécsi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság

Bf.II.366/2012/7. szám

A Pécsi Ítélőtábla Pécsett, a 2013. évi január hó 18. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozta a következő

v é g z é s t :

A másodfokú bíróság az emberölés bűntettének kísérlete miatt a vádlott ellen indult büntetőügyben a Kaposvári Törvényszék B.41/2012/59. számú ítéletét helybenhagyja.

A kiszabott szabadságvesztés tartamába beszámítja az elsőfokú bíróság ítéletének kihirdetésétől a mai napig előzetes fogvatartásban töltött időt is.

Megállapítja, hogy a másodfokú eljárásban felmerült 13.687 (tizenháromezer-hatszáznyolcvanhét) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a vádlott a büntetőjogi felelősség megállapítása miatt, felmentés érdekében, míg a védő elsődlegesen felmentésért, másodlagosan a cselekmény súlyos testi sértés bűntetteként történő értékelése végett, és ezzel összefüggésben - a büntethetőség elévülése miatt - az eljárás megszüntetése céljából jelentett be fellebbezést.

A Pécsi Fellebbviteli Főügyészség az átiratában az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását indítványozta. A nyilvános ülésen előadott perbeszédében a védő a fellebbezését változatlan tartalommal fenntartotta.

A másodfokú bíróság a jogorvoslatokkal megtámadott határozatot - a Be.348.§ (1) bekezdése értelmében - az azt megelőző bírósági eljárással együtt bírálta felül.

Ennek során az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást - figyelemmel a Be.352.§ (1) bekezdés a) pontjában írtakra - az iratok tartalma alapján az alábbiak szerint egészítette ki:

- A vádlott - D. D. társaságában - 20 óra 30 perckor már szemmel láthatóan ittas állapotban érkezett meg az ........ presszóba, ahol a szóban forgó személyek tovább folytatták az italozást (tanú1 tanúvallomása - nyomozati iratok 375. oldal).

- A vádlott által leadott második lövés pillanatában a sértett bal keze a teste mellett helyezkedett el, így a lövedék a kézháton, a III. kézközépcsont fejecs melletti orsói részén hatolt be, olyképpen, hogy kimeneti nyílást a tenyéri oldalon hagyott hátra (szakértő1 igazságügyi orvosszakértő véleménye - nyomozati iratok 211-213. oldal).

Az ekként kiegészített tényállás most már mentes a Be.351.§ (2) bekezdésében felsorolt megalapozatlansági hibáktól és hiányosságoktól: az teljes körűen felderített, hiánytalan, iratellenes megállapítást vagy téves ténybeli következtetést nem tartalmaz.

Az elsőfokú bíróság a bizonyítási eljárást a szükséges és egyben lehetséges mértékben lefolytatta, olyan alapossággal, hogy a felmerülő ténybeli és jogi kérdésekben - a mintegy tíz éves időmúlás ellenére is - megnyugtatóan állást lehetett foglalni. Sajátossága volt az ügynek, hogy a múltbeli történések rekonstruálását szolgáló bizonyítási cselekmények közül a helyszíni szemle, illetve az eseményeket részben vagy egészben figyelemmel kísérő személyek kihallgatásának a foganatosítására közvetlenül a cselekmény elkövetése után sor került, míg a vádlott vallomásának a rögzítésére, érdemi védekezésének az előterjesztésére és elemzésére hozzávetőlegesen egy évtizeddel később nyílott csak lehetőség, miután a vele szemben kibocsátott nemzetközi elfogatóparancs 2011. január 20-án eredményre vezetett.

Ugyanakkor e vádlotti védekezés az előzményeket érintően hiányosnak, a történések menetét illetően pedig ellentmondásosnak és következetlennek mutatkozott, leginkább a sértett bal kézfejét ért lövés körülményeinek az előadása tekintetében. Ezért helyesen járt el az elsőfokú bíróság, amikor a tényállás kialakításakor a helyszíni szemle adatainak, valamint a sérülések keletkezési mechanizmusát kifejtő orvosszakértői véleménynek, továbbá a nyomozás során jegyzőkönyvbe foglalt tanúvallomásoknak tulajdonított meghatározó jelentőséget. Mindezek alapján ugyanis a történések releváns, lényeges mozzanatai aggálytalanul felderíthetőek voltak; nem pusztán a két személy szórakozóhelyen való megjelenése és az ott tanúsított magatartása, hanem az is, hogy a vádlott a társától elvett lőfegyvert mikor és milyen körülmények között használta.

Az előzményeket az ............. presszót üzemeltető tanú1 tette ismertté, leghangsúlyosabban azt, hogy a szeszes italtól befolyásolt állapotban lévő, az italozást nála 20 óra 30 perctől továbbfolytató vádlott és D. D. jelenlétét nemkívánatosnak tartotta. Döntően a konfliktuskereső viselkedésük miatt, arra is visszavezethetően, hogy szemmel láthatóan vitába kívántak kerülni a vendégekkel, különösen D. D., aki pisztolyt tartott magánál. A biztonsági szolgálat alkalmazottainak a távozása után ez okból hívta fel a rulettgépen kissé távolabb játszó sértettet a helyiség elhagyására, a hátsó ajtó használatára.

Semmi sem utalt arra, hogy a vádlott a társa tevékenységétől akár a szórakozóhelyen való tartózkodásuk kezdetén, akár később elhatárolódott volna. Éppen ellenkezőleg, miután tanúja volt annak, hogy D. D. hosszasan nézte az egyik vendéget, maga is elfogadta az asztalukhoz lépő és a nadrágzsebéből kést felmutató sértett kihívását. Azt tehát, hogy a nézeteltérésüket az épület előterében erőszakos úton rendezzék le.

Így került sor arra, hogy a vádlott D. D.-al együtt indult ki a helyiségből, oly módon, hogy mindketten a sértett előtt haladtak. A társától azonban nem vált el a mennyezet irányába leadott lövések pillanatában sem, mindössze annyi történt, hogy ezt követően - a lépcsősoron lefelé sétálva - átvette a fegyvert. Nyilvánvalóan nem a konfliktus lezárása érdekében, hanem azért, hogy azzal maga is a - mintegy 6-7 méter távolságra lévő, és őket az eredeti tempója szerint követő - sértett ellen forduljon. Célzott lövésekkel, melyek közül a második a nyugalmi helyzetben lévő, test mellett tartott bal kézfejet találta el, míg a harmadik a már visszaforduló sértett bal oldali farpofatájékát érte.

A tettlegességtől való elhatárolódás, a társának nyugalomra intése esetén a kiszámíthatóan közeledő sértett testére irányított lövésekre bizonyosan nem lett volna szükség. A vádlott azonban a lövöldözést még ezután is folytatta, még két alkalommal használva a fegyvert, majd D. D.-al együtt sietve elhagyta a helyszínt, és a határ közelségét kihasználva, az ország területét is.

Mindezen adatok bizonyító erejéről, tartalmi hitelességéről az elsőfokú bíróság számot adott, az indokolási kötelezettségének eleget tett. Tényállása a korábban felsorolt bizonyítékok logikus mérlegelésén alapul, így az a fentiek szerinti kiegészítést követően - a Be.352.§ (2) bekezdése értelmében - irányadó volt a másodfokú eljárásban is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!