Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék Mf.21055/2016/7. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, (1) bek., 253. §, (2) bek.] Bírók: Németh Renáta, Orosz Andrea, Sarudi Márta

Budapest Környéki Törvényszék

mint másodfokú bíróság

8.Mf.21.055/2016/7.

A Budapest Környéki Törvényszék mint másodfokú bíróság által képviselt felpereseknek - a által képviselt alperes ellen munkaviszony megszüntetése jogellenességének megállapítása iránt a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 14.M.128/2015. szám alatt megindított perében a Budapesten, 2016. április 11. napján meghozott - a 27. sorszámú végzéssel kijavított - 26. sorszámú ítélet ellen az alperes részéről 28. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét fellebbezett részében - a perköltség viselésére és az illeték megfizetésére vonatkozó rendelkezésekre is kiterjedően - megváltoztatja és a felperesek teljes keresetét elutasítja.

Kötelezi az I. rendű felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 25.000 (Huszonötezer) forint + 6.750 (Hatezer-hétszázötven) forint áfa együttes első- és másodfokú perköltséget, valamint az államnak - külön felhívásra - 36.900 (Harminchatezer-kilencszáz) forint együttes elsőfokú és fellebbezési illetéket.

Kötelezi a II. rendű felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 100.000 (Egyszázezer) forint + 27.000 (Huszonhétezer) forint áfa együttes első- és másodfokú perköltséget.

Kötelezi a III. rendű felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 100.000 (Egyszázezer) forint + 27.000 (Huszonhétezer) forint áfa együttes első- és másodfokú perköltséget, valamint az államnak - külön felhívásra - 552.300 (Ötszázötvenkétezer-háromszáz) forint együttes elsőfokú és fellebbezési illetéket.

A II. rendű felperest terhelő 599.300 (Ötszázkilencvenkilencezer-háromszáz) forint együttes elsőfokú és fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg az I. rendű felperesnek 263.816 forintot, a II. rendű felperesnek 3.871.843 forintot és a III. rendű felperesnek 2.622.815 forintot, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Kötelezte alperest az I. rendű felperes részére 20.000 forint, a II. rendű felperes részére 139.700 forint perköltség megfizetésére, megállapította, hogy az alperes és a III. rendű felperes a költségeiket maguk viselik. Kötelezte alperest 405.100 forint, a III. rendű felperest 185.000 forint eljárási illeték megfizetésére, megállapította, hogy 59.700 forint eljárási illetéket az állam visel.

Az elsőfokú ítéletben megállapított tényállás szerint az I. rendű felperes 2011. február 3-ától, a II. rendű felperes 2011. február 8-ától, a III. rendű felperes 2011. február 15-étől állt alkalmazásban az alperesnél, mindhárman a Kereskedelmi divízió, Lakossági értékesítési igazgatóság szervezeti egységében területi menedzser munkakört töltöttek be. Magyarország területét az alperes 5 régióra osztotta és 17 terület kialakítására került sor, amelyek élén a területi képviselők álltak. A felperesek közvetlen felettese a régióvezető volt, a saját üzletek vezetői is közvetlenül a régióvezetőhöz tartoztak.

Az alperesi társaságon belül a divíziónál 2014 őszén szervezeti átalakítás kezdődött, melynek célja egy hatékony értékesítési szervezet létrehozása, a partnerüzletek számának csökkentése, a saját üzletei számának növelése volt. A strukturális átalakítás eredményeként 4 régió és 17 klaszter került kialakításra, ez utóbbi vezetője a klasztervezető lett. A klasztervezetők feladatát képezi a saját és partner üzleteinek menedzselése, irányítása. Az új szervezeti struktúrában a saját üzlet vezetője a klasztervezetőnek számol be, ekként a klasztervezető bizonyos munkáltatói jogkör gyakorlására is jogosult a saját üzlet vezetői és az üzletekben dolgozó alperesi alkalmazottak tekintetében. A kialakításra került 17 klasztervezető pozícióból tizenegyet az alperesnél korábban területi képviselő munkakört betöltő munkavállalók láttak el, hármat korábbi saját üzlet vezetője töltött be.

Az alperes a felperesek munkaviszonyát a 2015. január 20. napján kelt munkáltatói felmondással megszüntette azon indokolással, hogy a igazgatóság átszervezéséről döntött, új szervezeti struktúrát hozott létre, amelynek eredményeként a felperesek által betöltött munkakör megszűnik.

Az elsőfokú bíróság a bizonyítási eljárás eredményeként arra a következtetésre jutott, hogy a felperesek által betöltött területi menedzser munkakör és az újonnan kialakításra került klasztervezető munkakör alapvetően és lényegében egymással megfeleltethető volt. Bizonyos ponton kimutathatók voltak különbözőségek, azonban a munkaköri feladatok döntően nem változtak.

Az elsőfokú bíróság tanúk vallomása alapján megállapította, hogy a területi menedzserek és a klasztervezetők feladatát képezte egyaránt a partner üzletek menedzselése, irányítása, a területi egységük tervszámainak teljesítése, ennek nyomon követése az úgynevezett riportolás, az mutatószámok figyelemmel kísérése, az értékesítők képzésében, tevékenységében való közreműködés és kontroll, a központilag kommunikált információk megerősítése, marketing tevékenységben való közreműködés, az értékesítési és egyéb szabályok betartatása, az üzletek egységes megjelenésének figyelemmel kísérése, az erre vonatkozó szabályok betartatása, a versenytársak tevékenységének figyelemmel kísérése és hálózatfejlesztéssel kapcsolatos javaslattétel. Nem vitásan a területi struktúra változott, az már csak 4 régióból áll, ez a különbség azonban a munkakörök tartalmát illetően jelentőséggel nem bírt.

Megállapítható volt, hogy a korábbi struktúrában a saját üzletek vezetői közvetlenül a régióvezetőnek számoltak be, az új struktúrában ezt már a klasztervezetők irányába teszik meg. Különbözőségként jelentkezett, hogy korábban a területi vezetők partner üzleteket menedzseltek, az új struktúrában a klasztervezetők a saját üzletek menedzselését is elvégzik, ekként a saját üzletben dolgozó munkavállalók tekintetében munkáltatói jogot is gyakorolnak. Ezt azonban az elsőfokú bíróság lényeges és jelentős különbségként nem értékelte, mivel tanúk vallomása szerint a saját üzlet és a partnerüzlet menedzselése, felügyelete között érdemi és lényeges különbség nincs. A klasztervezető és a területi menedzser munkakör között különbségként mutatkozott, hogy a klasztervezető költséggazdaként működött, azonban az elsőfokú bíróság szerint a munkaköri feladatot illetően ez azért nem volt figyelembe vehető, mert a klasztervezető a hozzárendelt költségek tekintetében döntési jogkörrel nem rendelkezett, a költségek felett nem diszponálhatott és átcsoportosítást sem hajthatott végre.

Az elsőfokú bíróság rámutatott, hogy a marketingtevékenységgel kapcsolatos felelősség tekintetében bizonyos különbség mutatkozik a két munkakör között, ugyanis a klasztervezetők jogosultak a hirdetési tevékenységre bizonyos költségkeretet felhasználni, míg a területi menedzserek csupán alkalomszerűen és kisebb összeg felett rendelkezhettek. Ez azonban lényegi eltérést nem jelentett, és mivel számos munkaköri feladat változatlanul megmaradt, az elsőfokú bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy a felperesek munkaköre ténylegesen nem került megszüntetésre, amit alátámaszt az is, hogy a klasztervezetői munkakört döntően olyan személyekkel töltötte be az alperes, akik korábban területi menedzserek voltak, és a klasztervezetői pozícióra vonatkozó hirdetésben szereplő feladatok lényegében megegyeznek a területi vezető munkaköri feladataival, illetve az elvárások is hasonlóak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!