Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.30267/2014/22. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ÉPÍTÉSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1997. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 18. §, 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (OTÉK) 10. §, 13. §] Bírók: Antal Regina, Drávecz Margit Gyöngyvér, Réthy Edit

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

10.K.30.267/2014/22.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a dr. Bagi Gyula ügyvéd (cím) által képviselt I.rendű felperes neve (cím.) , II.rendű felperes neve (cím.) , III.rendű felperes neve (cím.) és III.rendű felperes neve (cím.) IV.r. felpereseknek, a dr. Cselényi-Nagy Szabolcs jogtanácsos (hivatkozási szám: BPD-005/0182-9/2013.) által képviselt Budapest Főváros Kormányhivatal (cím) alperes ellen építési ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálatára iránt indított perében, amely perbe az alperes pernyertességének előmozdítása végett a dr. Rajkai Balázs ügyvéd (cím.) által képviselt I. rendű alperesi beavatkozó (cím) képviseli Csaba Ildikó ügyvezető)és a dr. Berényi Viktor ügyvéd (cím) által képviselt II. rendű alperesi beavatkozó (cím) beavatkoztak, meghozta a következő

í t é l e t e t

A bíróság az I-IV.r. felperesek keresetét elutasítja.

Kötelezi az I-IV.r. felpereseket egyetemlegesen, hogy 15 napon belül fizessenek meg az alperesnek és az I.r. alperesi beavatkozónak fejenként 25.000-25.000.- (huszonötezer-huszonötezer) forint, valamint a II.r. alperesi beavatkozónak 15.000.- (tizenötezer) forint áfát is magában foglaló perköltséget, továbbá az illetékügyben eljáró hatóság külön felhívására a magyar államnak 30.000.- (harmincezer) forint tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt tételes kereseti illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s :

I.

A Kúria, mint felülvizsgálati bíróság a .... számú ítéletében az alábbi előzményi tényállást állapította meg:

A ... - a jegyző megbízásából - (a továbbiakban: elsőfokú építésügyi hatóság) I.r. alperesi beavatkozó kérelmére a ... szám alatti pince+földszint+2 emelet+tetőtér szintszámú, 4 lakásos lakóház építésére építési engedélyt adott az I.r. alperesi beavatkozó részére.

Az elsőfokú építésügyi hatóság határozata az alperesi jogelőd 2010. augusztus 30. napján kelt határozatával emelkedett jogerőre.

A perbeli ingatlan 985 m2 területű, az ingatlanra vonatkozóan a ... önkormányzati rendelettel elfogadott helyi építési szabályzat (a továbbiakban: HÉSZ) van érvényben, amely szerint az ingatlan ... építési övezetben fekszik, ahol a legnagyobb beépítettség 20 %, a szintterületi mutató határértéke 0,6 %, kizárólag a tetőtérben 0,15 %, kisebb zöldfelület 65 %, legnagyobb építménymagasság 19,5 méter.

A jogerős határozattal szemben benyújtott keresetükben a felperesek jogszabálysértésként jelölték meg az OTÉK ... § (2) bekezdését, az Étv. 18. § (2) bekezdését arra hivatkozással, hogy a perbeli ingatlan a kivételes engedélyezési helyzet áll fenn. Ezen túlmenően kifogásolták, hogy az azonos helyzetű építési telkek nem azonos módon kerültek elbírálásra, az OTÉK 7. §-ában foglaltak figyelembevételével. Előadták, hogy a HÉSZ 35. §-a szerint az ingatlan nem .... beépítési övezetbe, hanem az .... övezetbe tartozik. Kifejtették, hogy az OTÉK 45. §-ába ütköző módon történt a tereprendezés, a terepszint megemelésre került. Hivatkoztak továbbá a HÉSZ 30. § (2) bekezdésében foglaltakra, amely szerint tömbvizsgálattal meg kell állapítani a beépítésre jelölt telkeken építhető maximális lakásszámot. Kifogásolták, hogy az OTÉK 81. §-a szerint az OTÉK 1. számú melléklet 66., 80., 101. pontban foglalt tetőtér fogalom meghatározásnak az épület legfelső szintje nem felel meg, így a legfelső szint is emeletnek és nem tetőtérnek minősül. Ezen túlmenően előadták, hogy a beavatkozó olyan építészeti megoldásokat alkalmaznak, amellyel kikerülik, kijátsszák az építésügyi jogszabályokat.

A Fővárosi Bíróság a .... számú jogerős ítéletével az alperes határozatát hatályon kívül helyezte, és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezte.

Az elsőfokú bíróság felperesek keresetét részben találta alaposnak, mégpedig abban a vonatkozásban, hogy a beépítésre jelölt telkeken építhető lakásszámok vonatkozásában nem került megfelelő módon alkalmazásra a HÉSZ 30. § (2) bekezdése, amely szerint a tömbvizsgálatnak kell megelőznie azt, hogy a tervezett épület a telektömbön belül szintszámában a környezetében kirívó-e, megfelel-e az illeszkedés követelményeinek. Ebben a kérdésben az alperest új eljárás lefolytatására kötelezte, és előírta, hogy a megismételt eljárásban a HÉSZ 30. § (2) bekezdése szerinti kiegészítő bizonyítást le kell folytatni, és a ... által elkészített tömbvizsgálat eredményével igazolni kell az ingatlanon építhető megengedett lakásszámot, és összevetni a tervezett négy lakással. A jogerős ítélet indokolása kifejtette továbbá, hogy a kereset a további részeiben nem megalapozott, az övezeti besorolása, beépítési paraméterek, a beavatkozó által megtartásra került. A további jogszabálysértés megjelölések nem voltak megalapozottak, a becsatolt más hatósági határozatokkal ügyazonosság nem állt fenn, a paramétereken belüli, a felperesek által sérelmezett úgynevezett trükkös építészeti megoldások jogszerű jellegét pedig a közigazgatási adatok nem igazolták vissza, a felperesek annak bizonyítására szakértői bizonyítást sem vettek igénybe.

A megismételt eljárás során hozta meg az alperes 2012. május 24. napján a jelen felülvizsgálati eljárás tárgyát képező jogerős határozatát, amellyel helybenhagyta a megismételt eljárás során hozott elsőfokú építési hatóság által meghozott határozatot.

A felperesek ezen jogerős határozattal szemben újból keresetet nyújtottak be a bírósághoz, amelyben már a korábbi jogerős ítélettel befejezett, perben előterjesztett kereseti kérelmüket lényegében megismételték az építménymagasság, szintszám, a földfeltöltés, valamint az építésügyi előírások kijátszását szolgáló megoldások vonatkozásában. Kifogásolták, hogy a bíróság a korábbi eljárásban nem vizsgálta a tervdokumentáció konkrét jogszabálysértéseit, azokat érdemben nem döntötte el, indokolásában nem vezette le, hogy azokat miért nem találja jogszabálysértőnek.

Az eljárt bíróság a rendelkező részben írt jogerős ítéletével az alperes határozatát ismételten hatályon kívül helyezte, és az alperest kizárólag a HÉSZ 30. § vizsgálata körében új eljárás lefolytatására kötelezte. Az ítélet indokolása tartalmazta, hogy a felperesek keresete részben alapos, részben pedig alaptalan volt.

A jogerős ítélet hivatkozott a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) jelenlegi 109. § (3) bekezdésében foglaltakra, amely szerint közigazgatási ügyekben eljáró bíróság határozatának rendelkező része és indokolása köti a megismételt eljárás és határozathozatal során a közigazgatási szervet és a határozat meghozatala során annak megfelelően köteles eljárni. Kifejtette a bíróság, hogy a közigazgatási perben hozott ítélet jogereje több fontos következménnyel együtt, melyek a következők: a közigazgatási hatóságnál ugyanabban az ügyben, azonos tényállás mellett a bíróság által elrendelt megismételt eljárás kivételével nincs helye új eljárásnak. A megismételt eljárásban a hatóságot köti a bíróság határozatának rendelkező és indokolási része, és az abban foglalt jogértelmezés és a határozathozatal során köteles annak figyelembevételével eljárni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!