Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.34235/2008/5. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1996. évi I. törvény (Rttv.) 2. §, 15. §] Bíró: Hajdú Ágnes

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék K.34235/2008/5.*, Fővárosi Ítélőtábla Kf.27252/2009/4.

***********

Fővárosi Bíróság

24.K.34.235/2008/5.

A Magyar Köztársaság nevében!

A Fővárosi Bíróság

a Mydlonné dr. Isépy Eszter ügyvéd (Isépy Ügyvédi Iroda, cím.) által képviselt felperes (cím.) a dr. Katona-Pokorádi Márta jogtanácsos által képviselt Országos Rádió és Televízió Testület (cím hiv. szám: ORTT 1633/2008.) alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított peres eljárásban meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság az alperes 1633/2008. (IX. 3.) számú határozatát hatályon kívül helyezi.

Az eljárási illetéket a Magyar Állam viseli.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül fizessen meg a felperes részére 25.000.- (huszonötezer) forintperköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek van helye, amelyet az ítélet kézbesítésétől számított 15 napon belül a Fővárosi Ítélőtáblának címezve jelen bíróságnál kell 3 példányban, írásban benyújtani.

I n d o k o l á s

A bíróság a rendelkezésre álló közigazgatási iratok, a becsatolt kazetta, valamint a felek nyilatkozatai alapján a következő tényállást állapította meg:

A felperesi műsorszolgáltató ... és ... elnevezésű csatornáin 2008. február 1-jén sugárzott klasszikus reklámblokk egyik szpotjaként az alábbi közlemény volt hallható a Magyar Köztársaság Kormányának megbízásából:

"Egy biztosító, több pénztár. Ez az egészségbiztosítás új rendszere, amelyben ugyanannyiért többet kapunk. Megkapjuk a választás szabadságát, és mindannyiunk számára megmarad a közösség nyújtotta biztonság is. Miben különbözik ez a rendszer a több biztosítóstól? Hányszor válthatok majd pénztárat? Miért nem emelkedik a járulék mértéke? És hogyan mentesíthetnek a pénztárak a vizitdíj alól? Kérdéseire választ kaphat a www.Magyarorszag.hu./egezsegbiztositas oldalon. Készült a Magyar Köztársaság Kormánya megbízásából."

Az alperes hatósági ellenőrzés keretében hivatalból vizsgálta az Rttv. felperes általi megtartását.

Az ellenőrzés megállapításai alapján az alperes 2008. szeptember hó 3. napján kelt 1633/2008. (IX. 3.) számú határozatában megállapította, hogy a műsorszolgáltató 2008. február 1-jén 10:40:10-kor és 11:57:57-kor, 2-án 11:04:30-kor és 15:04:21-kor (...) 2008. február 1-jén 8:58:30-kor, 17:35:11-kor és 18:37:31-kor, valamint 2-án 13:59:03-kor (...) megsértette az Rttv. 15. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezést, ezért a Testület az Rttv. 112. § (1) bekezdés a) pontja alapján felhívta a műsorszolgáltatót sérelmezett magatartás megszüntetésére.

Az alperes a határozatának indokolásában kifejtette, hogy a kérdéses szpot politikai hirdetés volt, mely álláspontját arra alapozta, hogy az egészségbiztosítási törvényt 2007. december 17-én fogadta el a parlament, amelyet a köztársasági elnök visszaküldött új tárgyalásra. Másodszorra 2008. február 11-én sikerült az Országgyűlés plénumának megegyezésre jutnia. A kérdéses szpotot a felperes 2008. február 1-jén tette közzé, tehát olyan időben népszerűsítette a www. Magyarország.hu/egeszsegbiztositas oldalt, és ezzel a több biztosítós modellt, amikor az erről szóló törvény közjogi értelemben nem született meg. A szpot fontos eleme volt az "És hogyan mentesíthetnek a pénztárak a vizitdíj alól?" kérdés, amely közvetlen kapcsolatot mutat az akkori népszavazási kampány témájával, hiszen a köztársasági elnök 2008. január 25-én írta ki - az egyebek mellett - a vizitdíj eltörlésére vonatkozó kérdésről szóló referendumot, amelyet 2009. március 9-ére tűzött ki. A kormány közleménye ily módon a népszavazási kérdés eldöntésében is befolyásolhatta a választópolgárokat, tehát politikai hirdetésnek minősül, így a műsorszolgáltató megsértette az Rttv. 15. § (1) bekezdését, amikor a szpotot nem politikai hirdetésként tette közzé.

A szankció kiszabásával kapcsolatban az alperes hangsúlyozta, hogy 2007. és 2008. évben egy alkalommal szankcionálta a műsorszolgáltatót az Rttv. 15. § (1) bekezdésében foglaltak megsértése miatt, amikor is felhívta a műsorszolgáltató figyelmét a sérelmezett magatartás megszüntetésére. Ez miatt a rendelkező részben meghatározott szankció alkalmazása miatt döntött.

A felperes az alperesi határozat ellen keresettel élt, melyben kérte a határozat bírósági felülvizsgálatát. A keretében a felperes arra hivatkozott, hogy az eljárás során arról tájékoztatta az alperest, hogy a vitatott közleményt a I.Kft, valamint a II.Kft. rendelte meg reklámként, ezért a felperes a reklámozó által elérni kívánt más hatás elérésének megfelelően sugározta a kérdéses hirdetéseket. Az alperes ezzel szemben arra hivatkozással állapította meg a jogsértést, hogy politikai hirdetés elnevezéssel kellett volna közzétenni a közleményt. A felperes hangsúlyozta, hogy álláspontja szerint az alperes határozata téves, ugyanis a Legfelsőbb Bíróság egyik eseti döntésében megállapította, hogy a Kormány és a közigazgatási szervek nem résztvevői a választási eljárásnak, ezért hatáskörük és feladatuk gyakorlása, működése nem sorolható a választási eljárásról szóló 1997. évi C törvény (a továbbiakban: Ve.) 149. § a) pontjában meghatározott és a 40-50 §-aiban szabályozott választási kampány körébe, és kampánycselekménynek sem minősíthető. Hangsúlyozta, hogy a népszavazás kiírása 2008. január 23-án volt, így nehezen fogadható el, hogy a honlapon leírt tájékoztatás a kampány része lett volna. A szpotban említett internetes cím egy 2007. december 13-án létrehozott, illetőleg utoljára akkor módosított weboldalra mutat. Véleménye szerint a visszaküldött törvény megszavazására a rádióhallgatóknak semmilyen ráhatása nem volt, a reklám sokkal inkább a törvény szavazásra bocsátása előtti tájékoztatást szolgálhatta csak, mert a népszavazásig még több mint egy hónap volt hátra. Mindezek alapján jelen ügyben fel sem merülhettek a politikai hirdetés fogalmi elemei. A közleményeket a reklámozó által elérni kívánt hatás elérésének megfelelően sugározta a műsorszolgáltató, mert a perbeli szpot a reklám tartalmi elemeinek felelt meg. Mivel az előadottak alapján megállapítható, hogy nem sérült az Rttv. 15. § (1) bekezdése, ezért a felperes kérte a határozat megváltoztatását.

Az alperes ellenkérelmében a felperes keresetének elutasítását kérte, tekintettel arra, hogy határozata nem jogszabálysértő. Álláspontja szerint a felperes több ízben megsértette a határozatban megjelölt törvényhelyet, mert olyan tartalmú szpotot tett közzé, mely politikai hirdetésnek minősíthető. Hangsúlyozta, hogy a felperes tévesen hivatkozott arra keresetében, hogy a perbeli szpot reklám. Bár megnevezett két céget, amelyek a közlemény közzétételét megrendelték, azt azonban sem a közigazgatási eljárásban, sem a keresetében nem bizonyította, hogy a két megnevezett cégnek milyen érdeke fűződött ahhoz, hogy egy politikai tartalmú közleményt közzé tetessen. Az alperes rámutatott arra, hogy a szpot a Kormány nevében és megbízásából készült, a szpot tartalma is tanúsítja, hogy a Kormány által bevezetni kívánt több pénztáras rendszert kívánja népszerűsíteni. A felperes keresetében azzal kívánja alátámasztani állítását, hogy a közleményben megjelölt oldal már 2007. december 13-án létrehozásra került, ezért nem lehet a népszavazás része. Az alperesi álláspont szerint nem releváns, hogy az oldal mikor készült és mikor került frissítésre, hiszen tény, hogy a szpot közzétételére a népszavazási kiírás után került sor, amellyel a hallgatók figyelmét arra hívták fel, hogy a több pénztáras rendszer jó választás, és arra is felhívták a figyelmet, hogy melyik oldalon találnak bővebb információt a kérdéssel kapcsolatban. Az alperes utalt arra is, hogy nem a honlapon található tájékoztatás volt a népszavazási kampány része, hanem a vitatott közlemény, amely visszautalt a honlapra. Mindez alapján megállapítható, hogy a vitatott közlemény a politikai hirdetés fogalmát meríti ki, ugyanis a népszavazási kérdés egyik lehetséges válaszát sugallta a hallgatók felé, azaz befolyásolta a hallgatókat a döntés mikéntjére. A fentiek alapján az alperes kérte a felperes keresetének elutasítását, és a felperes perköltségben való marasztalását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!