A Pécsi Törvényszék P.20299/2008/31. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 4. §, 78. §, 182. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 298. §, 300. §, 301. §, 339. §, 340. §, 349. §, 355. §, 360. §, 1978. évi IV. törvény (Btk.) 170. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 5. §] Bíró: Gelencsér Zoltán
A Magyar Köztársaság nevében!
A Baranya Megyei Bíróság a dr. Boronkai Zsolt ügyvéd (cím) által képviselt felperes neve (címe) felperesnek a dr. Galbavy Magdolna ügyvéd (cím) által képviselt alperes neve (címe) alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
A megyei bíróság kötelezi az alperest, hogy fizessen meg 15 napon belül a felperesnek nem vagyoni kártérítés címén 3.000.000,- (hárommillió) forintot, ennek 2004. január 31-től a kifizetésig járó mindenkori törvényben meghatározott késedelmi kamatát.
Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 2004. január 31-től 2009. március 10-ig terjedő időre 1.662.409,- (egymillió-hatszázhatvankettőezer-négyszázkilenc) forint kártérítési járadék hátralékot, ennek 2006. szeptember 10-től a kifizetésig járó középarányos időtől számított mindenkori törvényben meghatározott késedelmi kamatát.
Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 2009. március 10-től minden hónap 10. napjáig havonta előre 28.542,- (huszonnyolcezer-ötszáznegyvenkettő) forint kártérítési járadékot.
A késedelmi kamat mértéke:
2004. január 31-től 2004. december 31-ig évi 11 %
2005. január 1-től 2005. június 30-ig évi 9,5 %
2005. július 1-től 2005. december 31-ig évi 7,25 %
2006. január 1-től 2006. június 30-ig évi 6 %
2006. július 1-től 2006. december 31-ig évi 6,25 %
2007. január 1-től 2007. június 30-ig évi 8 %
2007. július 1-től 2007. december 31-ig évi 7,75 %
2008. január 1-től 2008. június 30-ig évi 7,5 %
2008. július 1-től 2008. december 31-ig évi 8,5 %
2009. január 1-től évi 10 %
Ha a kifizetésre 2009. június 30-a után kerül sor, a kamat mértéke minden naptári félév teljes idejére az érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező.
Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 197.012,- (egyszáz-kilencvenhétezer-tizenkettő) forint, valamint 334.250,- (háromszáz-harmincnégyezer-kettőszázötven) forint + ÁFA perköltséget.
Az ítéletnek a járadékra vonatkozó rendelkezése fellebbezésre tekintet nélkül előzetesen végrehajtható.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt a Pécsi Ítélőtáblához címzett, de a Baranya Megyei Bíróságnál írásban, három példányban előterjesztett fellebbezésnek van helye.
A bíróság tájékoztatja a peres feleket, hogy a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.
A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költségek megfizetésére vonatkozik, illetve csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul.
Ha a felek a tárgyalás megtartását kérik, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson bírálja el.
I n d o k o l á s
A megyei bíróság a per adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg.
2004. január 31-én a felperes hajnalban ért haza egy előzőleg szórakozóhelyen töltött éjszaka után, ahol nem pontosítható mennyiségű szeszes italt fogyasztott, amelytől legalább közepes mértékű ittas állapotba került, feleségével vitatkozni kezdett, ez rövidesen kiabálássá fajult és ez már felébresztette a fenti ingatlanban lakó felperesi szülőket és egyéb hozzátartozókat. A felperes egyre nagyobb indulatba jött, őt csillapítani igyekvő húgát (név)t egy pohár vízzel leöntötte, majd megragadott és földhöz vágott egy kristály hamutartót, amely darabokra tört. (név) úgy látta, hogy csak rendőri segítséggel tudja a testvérét lecsöndesíteni, ezért felhívta a rendőrség ügyeletét és segítséget kért. Hajnali 5 óra 25 perckor érkezett az alperes alkalmazásában állón (név) és (név) járőrök a felperesi kertes családi ház kapujához. A két járőrt a kivilágított udvaron, illetve a bejáraton keresztül a szintén kivilágított előszobába vezette a felperes édesanyja, ahol együtt volt még valamennyi családtag és az akkor indulatosan ordítozó felperes. A rendőröket meglátva a felperes indulata tovább fokozódott, szidalmak áradatát zúdította rájuk és a házból kiutasította a járőröket. Többek között "pufajkás"-nak, "kommunista állatok"-nak nevezte őket, majd olyan megjegyzést is tett, hogy "kiontom a beleteket". A járőrvezető (név) úgy döntött, hogy az intézkedést a lakásban biztonságosan lefolytatni nem lehet, ezért - miután eredménytelenül szólította fel a magatartása abbahagyására a felperest -, kilépett társával a lakásból és a kertkapu felé menet rádión erősítést kért. A kifelé tartó rendőrök után ment a felperes is, miközben folyamatosan szitkozódott, szidalmazta, fenyegette őket, olyan kijelentést is tett, hogy "pofán váglak", majd visszament a házba. Néhány perc elteltével több járőrkocsi is érkezett a segítség kérés nyomán a ház elé, legalább hat autóval.
A felperes ismét a kertkapuig ment és onnan folytatta a szitkozódást, ekkor kiment a kapuhoz édesapja és édesanyja is. A felperes két kézzel a kapura ráfogott és a befelé nyíló kaput így kitámasztani igyekezett, miközben kiabálta, hogy az első belépő rendőrt leszúrja. Miután a kezeivel a kapura támaszkodott, a rendőrök által is jól láthatóan nem tartott magánál semmilyen eszközt. A lecsillapítására irányuló felszólítás eredménytelensége nyomán (név) és (név) rendőrök egy időben vegyi eszközt használva, a palack tartalmából mintegy 1,5 méter magas kovácsoltvas kerítésen és kapun át felszólítás nélkül a felperes arcába fújtak, aki kezeit odakapta és azonnal sietve hátrálni, majd megfordulva menekülni kezdett a járdán a ház bejárata felé. A rendőrök a kaput kinyitva utána mentek, felszólításra a felperes nem állt meg. A felperest először (név) érte utol, a nála levő rendőrbottal a felperes hátára több ütést mért, csak úgy, mint (név). Az ütések a felperes hátát és jobb felkarját érték, hatásukra a felperes megtorpant, ekkor lépett (név) és (név) mögül elő (név) és (név), akik ruházatánál és karjánál fogva megragadták a felperest úgy, hogy jobb felét (név), bal felét (név) fogta. Ezután a ház bejáratához vezető lépcsők előtt közvetlenül a járdára döntötték, a felperes az esés során a fejét az egyik lépcsőfok élébe beütötte, a fejsebe intenzíven vérezni kezdett. Az ellenszegülő felperest a két járőr hason fekvő helyzetbe kényszerítette és egy-egy karját megragadva a közben érkező nem pontosítható számú rendőr járőrrel együtt hátrafeszítve megbilincselte. Az ellenállással ekkor a felperes teljesen felhagyott és őt a legkevesebb, öt, hat rendőr gyűrűjébe közrefogva felállították, majd az utcára kísérték és az egyik járőrkocsiba ültették. Időközben a helyszínre érkezett az ügyeletes parancsnok is, aki a felperes sérüléseit észlelve mentőt hivatott és őt a (név) Kórházba vitette.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!