Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.26358/2005/43. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 213. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 345. §] Bíró: Völcseyné dr. Harmat Erika

Fővárosi Bíróság

...P..../2005./43.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Bíróság

Dr. Vékonyné Dr. Somlyó Margit ügyvéd (....) által képviselt

felperes neve felperes címe. szám alatti lakos) f e l p e r e s n e k ,

Dr. Tomasitz István jogtanácsos (1072. Budapest, Akácfa u. 15.) által képviselt

BUDAPESTI KÖZLEKEDÉSI Zrt. (1072. Budapest, Akácfa u. 15.) a l p e r e s ,

Dr. Bányai Gábor ügyvéd (....) által képviselt

beavatkozó neve. (beavatkozó címe.) alperesi b e a v a t k o z ó ellen

kártérítés iránt indult perében a mai napon meghozta az alábbi

K Ö Z B E N S Ő Í T É L E T E T

A bíróság 2003. február 17-én a felperest ért balesettel összefüggésben megállapítja az alperes kártérítési felelősségét.

Az ítélet ellen a kézhez vételtől számított 15 nap alatt van helye fellebbezésnek, melyet ennél a bíróságnál kell 3 példányban benyújtani.

I N D O K O L Á S :

2003. február 17-én a felperes Budapest, XXII. kerületében a Városház utcai autóbusz megállóban súlyos balesetet szenvedett, amikor is a ... forgalmi rendszámú Ikarus 435 típusú autóbusz a Városház utcai megállóból kiindulva a buszmegállónál elütötte.

A baleset időpontjában és helyén csúszós volt az útfelület, csak az elsőként megálló busz előtti rész volt csúszás mentesítve.

A felperes a baleset következtében eszméletét elvesztette, így a baleset körülményeire már nem emlékszik, a kórházban tért magához.

A büntetőeljárás során megállapították, hogy az autóbuszvezető nem volt ittas, a gépjárműnek műszaki hibája sem volt, így büntetőjogi felelősségének megállapítására nem került sor.

A rendőrség által lefolytatott nyomozást megtagadó határozat szerint a busz a Városház téri megállóba beállt, majd az utascsere befejezése után állóhelyzetből elindult és ez idő alatt a buszmegállóban várakozó felperes elesett és a kiinduló autóbusznak esett.

A felperes a baleset következtében igen súlyosan megsérült. Súlyos zúzódások, bevérzések keletkeztek a jobb oldali combján és alsó lábszárán, a lábának izomzata súlyosan zúzódott, az inak és az erek is sérültek és a bőrfelületen is igen súlyos károsodás következett be.

A közúton történő sérülés miatt a sebek elfertőződtek, így hosszú időn keresztül kórházi gyógykezelés alatt állt, majd műtétsorozatokon esett keresztül és különböző utókezelésekben is részesült, amely 2004. szeptember végére fejeződött be. A lábát négyszer műtötték, még bőrátültetésre is sor került.

A baleset miatt munkaképesség-csökkenése keletkezett. A jobb alsó lábszáron mindkét combról ültettek át egy kb. 25x25 centiméteres bőrdarabot, amely egészségügyi és esztétikai károsodást is okoz.

A baleset következtében a jobb lábát funkcionálisan már nem tudja úgy használni mint korábban. A táppénzes állományt követően leszázalékolására került sor, a háztartási munkákhoz is kisegítőt vesz igénybe.

A felperes ezért több jogcímen is kártérítési igényt terjesztett elő az alperessel szemben, így a tönkrement ingók kártérítése, valamint ápolás, háztartási kisegítő, élelemfeljavítás és gyógyszer többletköltség, valamint közlekedési költség címén követelt kifizetést az alperestől. Nem vagyoni kártérítés címén 10.000.000.- Ft-ra tart igényt.

A felperes a baleset előtt gondnokként dolgozott, s a baleset után képtelen volt ellátni a munkáját, ezért munkaviszonya megszűnt és gondnoki lakását is el kellett hagynia, így lakbérköltség címén 780.000.- Ft követeléssel lépett fel az alperessel szemben. Költségei megállapítását is kérte.

Az alperes marasztalását a Ptk. 345. §. és a Ptk. 339. §-ra alapította.

Az alperes a felperesi kereset elutasítását kérte utalva arra, hogy a büntetőeljárás során a gépjárművezetőt nem vonták felelősségre és KRESZ szabályszegés sem állapítható meg a gépjárművezető részéről.

Hivatkozott arra, hogy a baleset üzemkörön kívül történt, tehát azt a veszélyes üzem működési körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő, hiszen a felperes a többi utassal szemben valamilyen ok miatt megcsúszott, ezért így csak és kizárólag károsulti önhibáról lehet szó.

Tagadta, hogy a baleset azért következett be, mert a megállóhely csúszásmentesítése nem történt meg. Védekezésében előadta, hogy szerződés kötöttek a 1 sz. cég neve.-vel aki a szükséges síkosságmentesítést, az ezzel kapcsolatos feladatokat megfelelően elvégezte.

Az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében perbe hívta a beavatkozó neve.-t, mint a BKV Zrt. felelősségbiztosítóját és a 1 sz. cég neve-t. Utóbb írásban is bejelentette, hogy a perbe beavatkozni nem kíván kiemelve, hogy mind a BKV., mind a 1 sz. cég neve. műszaki és területi ellenőrei a baleset helyszínét képező megállóhelyen a takarítással és a síkosságmentesítéssel kapcsolatban semmilyen hiányosságot nem tapasztaltak.

A felperes arra hivatkozva, hogy a kereseti kérelmének jogalapja és összegszerűsége külön is elbírálható, a jogalap vonatkozásában közbenső ítéletet kért.

A bíróság megállapította, hogy a felperes követelésének jogalapja a Ptk. 345. §. és Ptk. 339. §-a alapján megalapozott és a Pp. 213. §. (3) bekezdése alapján figyelemmel arra, hogy a keresettel érvényesített követelés jogalapja iránti igény az összegszerűségtől valóban elkülöníthető, közbenső ítéletet hozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!