Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21485/2009/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 345. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §] Bírók: Molnár Ambrus, Németh László, Szűcs József

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.21.485/2009/5.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Vékonyné Somlyó Margit ügyvéd által képviselt felperesnek, a Pokorainé dr. Hermann Éva jogtanácsos által képviselt alperes ellen, az alperes pernyertessége érdekében fellépő dr. Bányai Gábor ügyvéd által képviselt beavatkozó közreműködése mellett, kártérítés megfizetése iránt indított perében, a Fővárosi Bíróság 2009. július 9. napján meghozott, 36.P.26.358/2005/43. számú közbenső ítélete ellen, az alperes részéről 44. és 45. sorszám, míg az alperesi beavatkozó részéről 46. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán, meghozta a következő

k ö z b e s ő í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest és a beavatkozót, hogy térítsenek meg az államnak felhívásra 24.000-24.000 (huszonnégyezer-huszonnégyezer) forint fellebbezési eljárási illetéket.

A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes 2003. február 17-én az alperes által üzemeltetett autóbuszmegállóban oly módon szenvedett balesetet, hogy a megállóból kiinduló autóbusz oldalának esett, majd a jármű kereke és a járda pereme közé szorult. Eközben az autóbusz kerekétől nyomatás-szerű erőbehatás érte. A felperes keresetében a balesettel összefüggésben keletkezett kárai megtérítésére kérte kötelezni az alperest. Az alperes és a beavatkozó ellenkérelmében azért kérte a kereset elutasítását, mert álláspontjuk szerint a felperes kárát a veszélyes üzem működési körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő.

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletével megállapította az alperes kártérítési felelősségének fennállását a felperes balesetével összefüggésben. Úgy foglalt állást, hogy az a Ptk. 345. §, és 339. §-a alapján megállapítható. Döntését a következőkkel indokolta. Önmagában nem mentesíti a kárfelelősség alól a gépjármű üzembentartóját, hogy a nyomozó hatóság amiatt szüntette meg az eljárást, hogy a gépjárművezető a közlekedés szabályait nem sértette meg. A baleset a fokozott veszéllyel járó tevékenység körében, azzal összefüggésben következett be, mivel okirati bizonyítékok rögzítik, hogy a felperes a buszmegállóban tartózkodott, az alperes autóbusza a megállóból éppen elindult, amikor a felperes annak oldalának esett. A megállóhelyen az autóbusz vezetőjétől fokozott elővigyázatosság, gondosság és figyelem várható el. A zsúfolt és szűk megállóhelyen, különösen, ha két járműről is bonyolódik leszálló utasforgalom, jóval nagyobb a baleseti kockázat, amelyet az út síkossága is fokozott. A gépjármű vezetője nem az elvárható gondossággal járt el, figyelemmel kellett volna lennie a megálló részbeni síkosságára, kerülnie kellett volna, hogy a jégbordázott területnél álljon meg. Maga az alperes sem tanúsított kellő gondosságot azáltal, hogy csupán egy csuklós busz hosszúságában síkosság-mentesítette a két autóbusz beállására rendszeresített megállót. Az alperestől mint fokozott veszéllyel járó tevékenység folytatójától elvárható lett volna az is, hogy a megállóhelyen nagyobb területet tisztíttasson meg, illetőleg ennek megtörténtét ellenőrizze. Mindezek együttesen megalapozzák az alperes kártérítési felelősségét.

A közbenső ítélet megváltoztatása, a kereset elutasítása iránt az alperes és a beavatkozó terjesztett elő fellebbezést.

Az elsőfokú bíróság ítéletét az alperes kártérítési felelősségének megállapítása miatt támadták. Álláspontjuk szerint a baleset a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívüli okra vezethető vissza, amely az alperes mint a fokozott veszéllyel járó tevékenység folytatója számára a technika jelenlegi fejlettsége és a társadalom teherbíró képességének mai szintje mellett objektíve elháríthatatlan volt. Álláspontjuk szerint a balesetet az okozta, hogy a felperes gyalogosként esett el a járdán. Kiemelték, hogy az igazságügyi szakértő véleménye szerint a gyalogos busz oldalának esése az autóbuszvezető részéről nem volt elhárítható. A beavatkozó sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság a Ptk. 339. §-a szerint általános felelősségi alakzat, valamint a Ptk. 345. §-a szerinti objektív felelősségi alakzat alkalmazási körét nem tisztázta. A Ptk. 339. §-a tekintetében jelentőséggel bíró körülményeket a Ptk. 345. §-a szerinti felelősség körében értékelt. Az alperes pedig arra hivatkozott, hogy a megállóhely tisztántartásáról, valamint annak ellenőrzéséről megfelelően gondoskodott. Mindketten hangsúlyozták, hogy nem tisztázott teljes körűen a baleset bekövetkezésének módja. Az alperesi beavatkozó ezen túlmenően kérte mellőzni az ítélet tényállásából a felperes balesettel összefüggésben keletkezett kárainak megállapítását.

A felperes fellebbezési ellenkérelme az első fokú ítélet helybenhagyására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!