29/2016. (XI. 24.) KKM utasítás
a Külgazdasági és Külügyminisztérium külképviseletei által foglalkoztatott munkavállalóknak adható elismerésekről és jutalmakról, továbbá válsághelyzet esetén történő segélyezésről
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következő utasítást adom ki:
I. Fejezet
Általános rendelkezések
1. Az utasítás hatálya, értelmező rendelkezések
1. § (1) Az utasítás hatálya a külgazdasági és külügyminiszter irányítása és felügyelete alá tartozó külképviseletek (a továbbiakban: külképviselet) által foglalkoztatott munkavállalókra (a továbbiakban: munkavállaló) terjed ki.
(2) Az utasítás alkalmazásában
a) válsághelyzet: a külképviseletekről és a tartós külszolgálatról szóló 2016. évi LXXIII. törvény (a továbbiakban: Külszoltv.) 2. § 18. pontjában meghatározott válsághelyzet;
b) munkavállaló: a Külszoltv. 2. § 15. pontjában meghatározott természetes személy.
II. Fejezet
Az elismerés
2. Az elismerés nyújtásának esetei és az elismerés fajtái
2. § Elismerésben részesülhet a munkavállaló a nyugdíjba vonulása alkalmával, amennyiben a külképviselettel fennálló munkaviszonyának időtartama eléri vagy meghaladja a 10 évet.
3. § Elismerésben részesíthető a munkavállaló:
a) ha munkáját tartósan magas színvonalon végzi, és a külképviselettel fennálló munkaviszonyának időtartama eléri az 5 évet;
b) a munkaviszonya megszűnésekor, amennyiben a munkaviszony a munkavállalón kívül álló okból szűnt meg, és a munkaviszony időtartama eléri vagy meghaladja a 10 évet;
c) válsághelyzetben tanúsított helytálló magatartásáért;
d) ha a külképviselet számára kiemelten fontos feladat ellátásában vett részt, és munkáját magas színvonalon látta el.
4. § A munkavállaló részére elismerésként:
a) külképviselet-vezetői köszönőlevél;
b) emléklap;
c) pénzjutalom
adható.
5. § A munkavállalónak a 2. §-ban meghatározott esetben emléklap és legfeljebb háromhavi bruttó munkabérnek megfelelő pénzjutalom adható.
6. § A 3. § a) pontban előírt feltételek fennállása esetén a munkavállalónak:
a) az 5 évet elérő, külképviselettel fennálló munkaviszony esetén külképviselet-vezetői köszönőlevél vagy külképviselet-vezetői köszönőlevél és legfeljebb egyhavi bruttó munkabér összegének megfelelő pénzjutalom;
b) a 10 évet elérő, külképviselettel fennálló munkaviszony esetén emléklap vagy emléklap és legfeljebb kéthavi bruttó munkabére összegének megfelelő pénzjutalom
adható.
7. § A 3. § b) pontban előírt feltételek fennállása esetén a munkavállalónak emléklap vagy emléklap és legfeljebb kéthavi bruttó munkabére összegének megfelelő pénzjutalom adható.
8. § A 3. § c) pontban foglalt feltétel fennállása esetén a munkavállalónak külképviselet-vezetői köszönőlevél és legfeljebb egyhavi bruttó munkabére összegének megfelelő pénzjutalom adható.
9. § A 3. § d) pontban foglalt feltétel fennállása esetén a munkavállalónak külképviselet-vezetői köszönőlevél vagy külképviselet-vezetői köszönőlevél és legfeljebb egyhavi bruttó munkabére összegének megfelelő, de 1000 euró összeget el nem érő pénzjutalom adható.
3. A pénzjutalom forrása és feltételei
10. § (1) A pénzjutalmat a külképviselet költségvetésének terhére, egyéb megtakarításokból kell biztosítani.
(2) A fedezetnek költségoptimalizációs megtakarításból kell származnia (nem eredhet feladatelmaradásból).
11. § A munkavállaló pénzjutalomban legfeljebb háromévente részesülhet, ide nem értve a 2. §, valamint a 3. § b)-d) pontjában foglalt eseteket.
12. § Az évente pénzjutalomban részesíthetők száma - ide nem értve a 2. §, valamint a 3. § b)-d) pontjában foglalt eseteket - nem haladhatja meg
a) a legfeljebb 10 fő létszámú munkavállalót foglalkoztató külképviselet esetében az évi egy;
b) a 10 fő létszámot meghaladó munkavállalót foglalkoztató külképviselet esetében az évi kettő
főt.
4. Az elismerésről történő döntés és nyilvántartása
13. § Az elismerésről - pénzjutalom esetében a külképviselet éves költségvetésének terhére - a külképviselet vezetője dönt.
14. §[1] Az elismerésről - annak átadását követő 5 munkanapon belül - a személyügyi feladatok ellátásáért felelős szervezeti egységét hivatalos úton tájékoztatni szükséges.
15. § Az elismerésekről évente nyilvántartást szükséges vezetni, amelyet a munkavállalók személyügyi nyilvántartása részeként kell kezelni.
5. A köszönőlevél és emléklap kiállítására, valamint a pénzjutalom kifizetésére vonatkozó rendelkezések
16. § (1) A külképviselet-vezetői köszönőlevél, valamint az emléklap kiállításáról és átadásáról a külképviselet gondoskodik.
(2) Emléklap elismerés esetén az 1. melléklet szerinti emléklapot kell a munkavállaló részére átadni.
(3) Az 1. melléklet szerinti emléklap a magyar mellett idegen nyelven - a külképviselet által elkészített fordításban - is kiállítható.
17. § A pénzjutalom kifizetése kizárólag a fogadó állam járulék- és adófizetési előírásainak betartása mellett, a munkaszerződés szerinti munkabérnek megfelelő pénznemben történhet.
III. Fejezet
A munkavállalók segélyezése, a segély folyósításának feltételei, kérelmezésének eljárási szabályai
18. § A legalább fél éve a külképviseleten foglalkoztatott munkavállaló életét és vagyonbiztonságát közvetlenül veszélyeztető válsághelyzet esetén háromhavi bruttó munkabérének összegét meg nem haladó összegű segélyben (a továbbiakban: válságsegély) részesíthető.
19. § A 18. § szerinti válsághelyzet esetén a külképviselet vezetője haladéktalanul köteles tájékoztatni a válságsegélyre jogosult munkavállalókat a válságsegély kérelmezésének lehetőségéről.
20. § (1) A munkavállaló a válságsegély iránti írásbeli kérelmet a külképviselet vezetőjéhez köteles benyújtani.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a munkavállaló személyes adatait;
b) a fennálló munkaviszonyának kezdő időpontját;
c) a válsághelyzet bekövetkezésének rövid ismertetését.
21. § (1)[2] A külképviselet vezetője a kérelmet javaslatával együtt haladéktalanul felterjeszti a személyügyi feladatok ellátásáért felelős szervezeti egység részére, amely soron kívül továbbítja azt az illetékes területi főosztály, valamint a biztonsági feladatok ellátásáért felelős szervezeti egység részére.
(2)[3] Az (1) bekezdésben meghatározott szervezeti egységek a kérelmet 3 munkanapon belül kötelesek véleményezni és azt javaslatukkal együtt a személyügyi feladatok ellátásáért felelős szervezeti egység részére megküldeni.
(3)[4] A (2) bekezdés szerinti vélemények beérkezését követően a személyügyi feladatok ellátásáért felelős szervezeti egység haladéktalanul feljegyzést készít a gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár és a közigazgatási államtitkár részére a válságsegély kifizetésére vonatkozó javaslatról.
(4) A válságsegély kifizetéséről a gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár javaslatára a közigazgatási államtitkár dönt.
22. §[5] A válságsegély kifizetéséről szóló döntés alapján a személyügyi feladatok ellátásáért felelős szervezeti egység a válságsegélyt pótelőirányzat formájában biztosítja a külképviselet részére.
23. § A válságsegély kifizetésére kizárólag a fogadó állam járulék- és adófizetési előírásainak betartása mellett, valamint az utasítás 2. melléklete szerinti nyomtatvány kitöltésével kerülhet sor.
24. § (1) A külképviselet saját hatáskörben, a közigazgatási államtitkár engedélyének hiányában segélykifizetést nem teljesíthet.
(2) Válságsegély nyújtására a külképviselet előirányzatot nem tervezhet.
25. §[6] A válságsegélyek kifizetésének bizonylatolását a személyügyi feladatok ellátásáért felelős szervezeti egység munkafolyamatba épített ellenőrzés keretében rendszeresen ellenőrzi.
IV. Fejezet
Záró rendelkezések
26. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő hónap első napján lép hatályba.
(2) Hatályát veszti
a) a Magyar Köztársaság külképviseletei által foglalkoztatott helyi alkalmazottaknak adható elismerésekről és jutalmakról szóló 3/2006. KüM utasítás,
b) a külképviseletek által munkaszerződéssel foglalkoztatott helyi alkalmazottak szükséghelyzet, veszélyhelyzet esetén történő segélyezésének rendjéről szóló 3/2005. KÁT ügyviteli rendelkezés.
Szijjártó Péter s. k.,
külgazdasági és külügyminiszter
1. melléklet a 29/2016. (XI. 24.) KKM utasításhoz
2. melléklet a 29/2016. (XI. 24.) KKM utasításhoz
MUNKÁLTATÓI NYILATKOZAT EGYSZERI, RENDKÍVÜLI VÁLSÁGSEGÉLY NYÚJTÁSÁRÓL | |
Magyarország ...................................................... (képviselet megnevezése, címe) mint Munkáltató képviseletében: ............................................................ (külképviselet vezetője) ................................................ (munkavállaló neve, munkaköre) munkavállalót .............................. (fényképes személyazonosító okmány száma) .............................. (lakcím) .............................. (munkaviszonyának kezdete) az alulírott napon és helyen egyszeri, rendkívüli szociális juttatásban részesíti, melynek összege: ..................... (összeg/pénznem: munkaszerződésben meghatározott munkabér pénzneme). A juttatást a fent nevezett munkavállaló segélyként kapja, tekintettel arra, hogy a ........................ (időpont), ........................-n (hely) bekövetkezett válsághelyzet a munkavállalót közvetlenül érintette. A segély célja a válsághelyzet okozta károk következményeinek enyhítése. A munkavállaló és a munkáltató között ...-án létrejött munkaszerződés ... pontja értelmében a helyi jogszabályok a munkáltatónak a foglalkoztatással kapcsolatosan az alábbi adó-, illetve járulékfizetési kötelezettségeket írják elő: ……………………………………………………………………………………………………………………………… Az Európai Unió területén be kell szerezni az adóilletőségi nyilatkozatot (EG01). | |
Jelen nyilatkozat készült 3 példányban, melyből 1 példány a helyi munkavállalóé, 2 példány a munkáltatóé. | |
Kelt ........................, ......... év .................. hónap ...... nap | |
Munkavállaló neve, aláírása | a Munkáltató képviseletében, külképviselet vezetőjének neve, aláírása |
Lábjegyzetek:
[1] Módosította a 17/2021. (XII. 10.) KKM utasítás 31. § a) pontja. Hatályos 2022.01.01.
[2] Módosította a 17/2021. (XII. 10.) KKM utasítás 31. § b)-c) pontja. Hatályos 2022.01.01.
[3] Módosította a 17/2021. (XII. 10.) KKM utasítás 31. § c) pontja. Hatályos 2022.01.01.
[4] Módosította a 17/2021. (XII. 10.) KKM utasítás 31. § c) pontja. Hatályos 2022.01.01.
[5] Módosította a 17/2021. (XII. 10.) KKM utasítás 31. § c) pontja. Hatályos 2022.01.01.
[6] Módosította a 17/2021. (XII. 10.) KKM utasítás 31. § c) pontja. Hatályos 2022.01.01.