Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

MBH 2007.02.169 A kft. üzletrészének adásvételére kötött szerződés tartalmát, így a vételárat is a felek szabadon állapíthatják meg, az abban foglaltak értelmezésekor a bíróságnak a rendelkezésre álló bizonyítékokat okszerűen kell értékelnie.

[1959. évi IV. tv. (Ptk.) 200. § (1) bek., 361. § (1) bek.; 1997. évi CXLIV. tv. (Gt. (régi)) 42. §, 47. §, 50. § (2) bek.; 1952. évi III. tv. (Pp.) 181. §; 2000. évi C. tv. 3. §]

A magánszemély alperes kizárólagos tulajdonát képezte az M. Kft. 100 %-os üzletrésze, amelyet 1999. június 10-én kelt üzletrész adásvételi szerződés alapján értékesített a felperesi cégnek. Az adásvételi szerződés 2. pontja szerint a vételár egy rögzített és egy változó vételárrészből állt, amelyből a közösen megállapított képlet alapján a változó vételár három részletben kerül kifizetésre, s az egyes részletek az 1999. december 31-i, a 2000. december 31-i és 2001. december 31-i auditált éves beszámoló elfogadásától számított 30 napon belül esedékesek.

A felek az üzletrész adásvételi szerződés aláírásának napján ügyvezetői munkaszerződést is kötöttek, az adásvételi szerződésben az nyert rögzítést; amennyiben az alperest mint ügyvezetőt, visszahívják, illetve e tisztsége megszűnik, a vételár kifizetése változatlan, a 2. pontban írt feltételek alapján történik.

Az üzletrész tulajdonjoga a rögzített, 180.000.000 Ft összegű vételárrész teljes megfizetésével átszállt a felperesre. A változó vételárrész összege a 2000. üzleti évben a Kft. eredményei alapján 77.988.000 Ft-ot tett ki, amelyet a felperes megfizetett az alperesnek. A felperes 2001. üzleti év első félévében könyvvizsgálóval felülvizsgáltatta a Kft. adott félévre vonatkozó eredményét, s az 2000. évre nézve önellenőrzést hajtott végre. A 2001. üzleti évre háromoszlopos mérleget és eredmény-kimutatást készített, amely szerint az előző évek korrekciója a szokásos vállalkozási eredmény tekintetében mínusz 92.060.000 Ft. A Kft. 2002. szeptember 24-én tartotta évi rendes taggyűlését, amelyen a 2/2002. (09. 24.) számú határozatával a 2001. évi háromoszlopos éves beszámolót egyhangúlag elfogadta.

A felperes álláspontja szerint 2000. évben a valóságosnál magasabb összegben megállapított szokásos vállalkozási eredmény alapján 42.789.000 Ft-tal magasabb vételárrészt fizetett ki az alperes részére, ezért az alperes eredménytelen felszólítását követően 42.789.000 Ft és ennek 2002. július 30. napjától járó évi 11 % kamat megfizetése iránt terjesztett elő keresetet az alperessel szemben a Ptk. 361. §-ának (1) bekezdésére hivatkozással, utóbb a követelését másodlagosan a Ptk. 210. § (1), harmadlagosan a 210. § (3) bekezdéseire alapította. Kérte továbbá, hogy a bíróság kötelezze az alperest 10.000 Euró, megbízási szerződésben kikötött ügyvédi munkadíj megfizetésére.

Az alperes vitatta a kereset jogalapját és összegszerűségét, annak elutasítását és a felperes kötelezését kérte az ügyvédi megbízási szerződésben kikötött 2.100.000 Ft munkadíj megfizetésére. Hivatkozása szerint ügyvezetői tisztsége közös megegyezéssel 2002. január 16. napjával történt megszűnését megelőzően a Kft. minden évben nyereséges volt, ezért állapodott meg az üzletrész adásvételi szerződésben akként, hogy a vételár egy része ún. változó vételárrészként kerüljön meghatározásra és kifizetésre. A Kft. a 2000. évi mérlegét auditálta, szemben a 2001. évi mérleggel, ezért az utólagos mérlegmódosítás jogszerűsége, s az ezzel kapcsolatos felperesi követelés megalapozottsága megkérdőjelezhető. Álláspontja szerint a 2000. évi beszámoló nem kerülhetett módosításra, s az annak alapján kifizetett vételárrész nem tehető utólag vitássá. A 2002. gazdasági évben a felperes volt a Kft. egyszemélyes tulajdonosa, a könyvvizsgáló véleményének meghallgatása nélkül a beszámolóról a Kft. legfőbb szerve nem hozhatott döntést, s mivel a könyvvizsgáló a 2001. évi mérlegről nem mondott véleményt, a taggyűlés döntése nem lehet joghatályos. A valóságos szokásos vállalkozási eredményt kizárólag a 2000. évi auditált mérlegbeszámoló tartalmazza. Az alperes vitatta továbbá a tévesen lekönyvelt tételekre vonatkozó kereseti tényállításokat is.

Az elsőfokú bíróság igazságügyi könyvszakértői bizonyítást követően 74. sorszám alatt meghozott ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg 15 napon belül a felperesnek 42.789.000 Ft tőkét és ennek 2002. december 2. napjától járó késedelmi kamatait, valamint 969.936 Ft és 8.000 Euró perköltséget, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Határozata indokolása szerint a Ptk. 361. §-ának (1) bekezdésére alapított elsődleges kereseti kérelem megalapozott. Megállapította, hogy az üzletrész adásvételi szerződés változó vételárrészre vonatkozó kikötéseinek a Ptk. 207. § (1) bekezdése szerinti értelmezésével a vételárrész számításának alapja a Kft. mérleg szerinti eredménye. A szerződésben nincs kifejezett kikötés arról, hogy csak könyvvizsgálói záradékkal ellátott mérleg szerinti eredmény lehet alapja a számításnak, s a Gt. (régi) nem csak a hitelesítő záradékkal ellátott beszámoló elfogadását teszi lehetővé a taggyűlés számára (Gt. (régi) 150. § (2) bekezdés a) pont, Gt. (régi) 42. § (1) bekezdés). Tényként megállapította, hogy a könyvvizsgáló nem mondott véleményt a Kft. 2001. évi éves beszámolójáról, mert az ügyvezetés nem bocsátotta rendelkezésére a teljességi nyilatkozatot, és ezáltal nem erősítette meg, hogy az éves beszámoló a Kft. 2001. december 31-én fennálló vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről megbízható és valós képet ad. A Kft. taggyűlése ezen könyvvizsgálói jelentés ismeretében döntött úgy, hogy a 2/2002. (09. 24.) számú határozatával elfogadta a 2001. évre vonatkozó éves beszámolót. A taggyűlés e határozatának felülvizsgálatára csak a Gt. (régi) 47-48. §-ai alapján lett volna lehetőség. A perbeli esetben nincs jelentősége annak, hogy a könyvvizsgáló nem auditálta a mérleget, a vételár kiszámításának alapja a felek megállapodása szerint a társaság által elfogadott mérleg szerinti eredmény. A számviteli törvény lehetővé teszi a gazdálkodók részére az önellenőrzést (2000. évi C. tv. 3. § (3) bekezdés 1., 2., 3., 4., 5. pontjai). A Kft. a 2001. évi mérleg elkészítésekor önellenőrzést hajtott végre, mely hibát állapított meg, s a társaságnak ún. háromoszlopos mérleget kellett elkészítenie. A társaság taggyűlése a hiba megállapításának tényét, a háromoszlopos mérleget elfogadta, s a lezárt 2000. évre vonatkozó módosítást a 2001. évi mérlegben bemutatta. A perben kirendelt igazságügyi szakértő véleménye szerint a társaság az önellenőrzést szabályosan hajtotta végre. A Kft. 2001. évi mérlegében kimutatott 2000. évre vonatkozó módosítás megalapozza azt, hogy az üzletrész adásvételi szerződés kikötéseihez képest túlfizetés történt, a felperes 42.789.000 Ft-tal többet fizetett az alperesnek, mint amennyi a szerződés alapján járt volna. Így ilyen összegű vagyoni előnyhöz jutott az alperes a felperes rovására jogalap nélkül, ezért az elsőfokú bíróság a Ptk. 361. §-ának (1) bekezdése alapján a jogalap nélküli gazdagodás visszatérítésére kötelezte, a felperes kamatigényét részben elutasította. Tanúk meghallgatását, mivel álláspontja szerint a per eldöntése szempontjából relevanciájuk nem volt, mellőzte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!