Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kaposvári Törvényszék P.22146/2007/22. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 210. §, 217. §, 277. §, 298. §, 300. §, 312. §, 318. §, 320. §] Bíró: Böröcz Ibolya

Kapcsolódó határozatok:

*Kaposvári Törvényszék P.22146/2007/22.*, Pécsi Ítélőtábla Pf.20193/2009/3.

***********

A Somogy Megyei Bíróság

21.P.22.146/2007/22. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Somogy Megyei Bíróság dr. Nagy Marianna ügyvéd (8630 Balatonboglár, Erzsébet u. 1/a.) által képviselt felperesnek - dr. Sipos Béla ügyvéd (8600 Siófok, Budai N. A. u. 1.) által képviselt alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében meghozta a következő

ítéletet:

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 21.540.000,- (Huszonegymillió-ötszáznegyvenezer) Ft-ot.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg 15 napon belül a felperes részére 1.025.640,- (Egymillió-huszonötezer-hatszáznegyven) Ft perköltséget.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy fizessen meg a Magyar Államnak az APEH Dél-dunántúli Regionális Igazgatósága külön felhívásra 900.000,- (Kilencszázezer) Ft illetéket. Az állam által előlegezett költséget a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül lehet fellebbezéssel élni a Pécsi Ítélőtáblához, melyet a Somogy Megyei Bíróságnál lehet írásban, 5 példányban előterjeszteni.

A feleknek ugyanezen idő alatt előterjesztett kérelme alapján a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el.

Amennyiben a fellebbezés a teljesítési határidővel, a feljegyzett illeték, költség, perköltség összegével, viselésével kapcsolatos, vagy az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el. Ebben az esetben a tárgyalás megtartását lehet kérni.

Indokolás:

A ... hrsz. alatti, az ingatlan-nyilvántartásban kivett lakóház, udvar, vendéglőként nyilvántartott ingatlan 2000-ben került az alperes tulajdonába. Az alperes a 2002-es évben az ingatlanát értékesíteni kívánta.

A felperes rendszeresen ...-on nyaralt, így amikor tudomást szerzett arról, hogy az alperes az ingatlant értékesíteni kívánja, jelezte vételi szándékát. A felek megállapodtak abban, hogy a felperes 30.000.000 Ft vételárért megvásárolja az alperestől az ingatlant.

A felperes nem tudott magyarul, az alperes németül, így a tárgyalások folyamán mindkét felet ismerő 1. számú tanú tolmácskodott. 1. számú tanú nyelvvizsgával nem rendelkezik, a jogi szakkifejezéseket nem ismeri, magát németül meg tudja értetni, de a szavakat nem ragozza.

Felperes és az alperes ...-on, 2002. január 27-én "Ingatlan foglaló" elnevezésű okiratot írt alá. Annak tartalmát a felek tárgyalást követően alakították ki. Az okiratot 1. számú tanú írta. Azt, hogy 1. számú tanú pontosan mit foglaljon írásba, részére az alperes diktálta, a felperessel a tárgyalás folyamán kialakultaknak megfelelően. Ezen alkalommal a felek tárgyalásánál jelen volt 2. számú tanú, aki általános iskolai matematika-német szakos tanár. Az írásba foglalt szerződés szerint az ingatlan vételára 30.000.000 Ft, amelyből a szerződés aláírásával egyidejűleg a felperes megfizetett 3.540.000 Ft-ot, amelyet a felek foglalónak tekintettek, míg a fennmaradó 26.460.000 Ft megfizetését a felperes 2003. december 31-ig vállalta. A felek rögzítették azt is, hogy a felperes tulajdonába az ingatlan a teljes vételár kifizetése után kerül. A megállapodás szerint, amennyiben a felperes a teljes vételárat 2003. december 31-ig megfizetni nem tudja, úgy közös megegyezéssel határidő módosítást fognak eszközölni.

Az "Ingatlan foglaló" elnevezésű szerződés érvényes adásvételi szerződésnek minősül.

A felperes ezt követően több részletben teljesített, így 2002. május 15-én 3.000.000 Ft, 2002. augusztus 23-án 1.000.000 Ft, 2002. október 31-én 2.000.000 Ft, 2003. április 19-én 3.000.000 Ft-ot fizetett meg az alperesnek. Az átvett 12.540.000 Ft-ról a felek átvételi elismervényt írtak.

Az adásvételi szerződésben rögzített 2003. december 31. napjáig a felperes a teljes vételárat nem tudta megfizetni, így került sor 2003. december 30. napján az adásvételi szerződés teljesítési határidejének módosítására a "Megállapodás" elnevezésű okiratban.

A 2003. december 30-i keltezésű "Megállapodás" elnevezésű okiratot ugyancsak 1. számú tanú írta meg annak alapján, amit neki az alperes diktált. Ezen megállapodás aláírásakor tolmács igénybevételére nem került sor. A "Megállapodás" elnevezésű okiratban rögzítették, hogy a felperes az előzetes adásvételi szerződésben vállalt határidőre a teljes vételárat kifizetni nem tudta, ezért a teljesítési határidőt 2005. december 31. napjáig módosították. A megállapodás tartalmazza a következőt: "A vevő kijelenti, hogy 2005. december 31-ig a megállapodott teljes vételárat kifizeti, amennyiben nem teljesíti az eddig kifizetett összeg elvesztésre kerül." Ezen utolsó bekezdés tartalmát is 1. számú tanú tolmácsolta a felperes felé. A megállapodásban szereplő "elvesztésre" helyett azonban a "marad" kifejezést fordította a felperes felé.

2003. december 30-át követően I. Z. közvetítésével a felperes megfizetett további 9.000.000 Ft-ot, ezt meghaladóan azonban a közte és a házastársa között felmerülő vita miatt további teljesítést nem eszközölt.

A felperes az alperest arról, hogy a különbözetként fennmaradó 8.550.000 Ft-ot nem tudja megfizetni, nem értesítette, kizárólag 1. számú tanúnak mondta el. Az alperes a felperes a hátralékos 8.550.000 Ft teljesítésére nem hívta fel, nem állt el a szerződéstől, ennek ellenére a 2007. február 13. napján kelt adásvételi szerződéssel az ingatlant 20.000.000 Ft vételárért értékesítette T. M. és T. M.-né részére. A 20.000.000 Ft vételár kifizetését követően a vevők tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzést nyert a ... Körzeti Földhivatal ... számú határozatával. Az állami adóhatóság az illeték kiszabása során az ingatlan után 25.000.000 Ft-os forgalmi érték figyelembevételével kötelezte a vevőket az vagyonszerzési illeték megfizetésére.

Az ingatlan birtokába a felperes nem került, azt végig az alperes tartotta birtokban.

A felperes módosított keresetében elsődlegesen a Ptk. 217. § (1) bekezdése, és a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiuma XXV. számú Polgári Elvi Döntésére hivatkozással állította, hogy az adásvételi szerződés érvényesen nem jött létre, mert az nem tartalmazza a tulajdonjog átruházási szándékot. Erre tekintettel kérte az eredeti állapot helyreállítását, és az alperes kötelezését 21.540.000 Ft megfizetésére.

Másodlagosan a Ptk. 210. § (1) és (4) bekezdése alapján támadta az aláírt szerződésmódosító okiratot, állítva, hogy a megállapodás aláírásakor tévedésben volt, és ezen tévedését az alperes okozta, mert nem tudta, hogy azt írja alá, hogy amennyiben a megadott határidő alatt nem fizeti ki a hátralékos összeget, úgy a teljes addig átadott összeget elveszíti. Hivatkozott arra is, hogy e körben az alperes megtévesztette. Erre tekintettel kérte az alperest a foglalóval csökkentett összeg, 18.000.000 Ft megfizetésére kötelezni. Harmadlagosan hivatkozott arra is, hogy sem a szerződés, sem a szerződésmódosító okirat bontó feltételt nem tartalmazott, amelyre figyelemmel az alperesnek nem lett volna lehetősége az ingatlant értékesíteni, így az alperes hibájából lehetetlenült a szerződés. A lehetetlenülés a szerződést megszünteti. Arra figyelemmel, hogy a lehetetlenülésért az alperes felelős, az alperest a Ptk. 312. § és 318. § (1) bekezdése alapján kérte kötelezni a 21.540.000 Ft megfizetésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!