Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.34615/2011/7. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FOGYASZTÓVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2008. évi XLVII. törvény (Fttv.) 3. §, 6. §] Bíró: Hajdú Ágnes

Fővárosi Törvényszék

24.K.34.615/2011/7.

A Fővárosi Törvényszék

a dr. Simon Attila ügyvéd (cím.) által képviselt felperes neve (felperes címe.) felperesnek a dr. Ádám Gabriella Katalin jogtanácsos által képviselt Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (alperes címe.) alperes ellen fogyasztóvédelmi ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében - mely perbe a személyesen eljárt alperesi beavatkozó neve (alperesi beavatkozó címe.) alperesi beavatkozóként beavatkozott - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A bíróság az alperes HAJ-02594-3/2011. számú határozatát - az elsőfokú határozatra is kiterjedően - akként változtatja meg, hogy a jogsértés miatt a felperesre kiszabott 25.000.- Ft fogyasztóvédelmi bírságot törli, egyben az alperesi beavatkozó kérelmét - a jogsértés hiánya miatt - elutasítja.

A kereseti illeték a magyar állam terhén marad.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy az ítélet kézhezvételétől számított 15 napon belül fizessen meg a felperes részére 25.000.- (huszonötezer) forint perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az alperesi beavatkozó kérelmet nyújtott be a Budapest Főváros Kormányhivatala Fogyasztóvédelmi Felügyelőségéhez (a továbbiakban: elsőfokú hatóság). Kérelmében előadta, hogy a felperes televíziós szolgáltatását több mint 10 évig vette igénybe, és minden évben egyszeri éves befizetéssel egyenlítette ki a szolgáltatás ellenértékét. 2010-ben fontolóra vette a szolgáltató váltás lehetőségét, azonban a 2010-ben kiállított éves számla alapján nem lehetett megállapítani, hogy a befizetési időszak pontosan meddig terjed, ezért 2010 áprilisában elektronikus levélben kért információt a felperestől a számlázási időszaka vonatkozóan. A felperes azt a választ adta, hogy a legutolsó éves számla 2010. január 11-től 2011. február 10-ig terjedő időszakra vonatkozik. Az alperesi beavatkozó előadta, hogy mivel nem volt biztos abban, hogy a befizetett, de igénybe nem vett szolgáltatás ellenértékét visszafizetik-e a részére, ha az előre kifizetett szolgáltatási időszak előtt szerződést bont, ezért a szerződés felmondását a már kiegyenlített szolgáltatás utolsó napjához kívánta igazítani, ezért a felperes által adott tájékoztatásra figyelemmel 2011. február 10. napjával kérte a szerződés megszüntetését. Álláspontja szerint időben bejelentette a szerződés megszüntetése iránti szándékát, miszerint 2011. február 3. napjától nem veszi igénybe a szolgáltatását. Kiemelte, ha a társaság más időpontot adott volna, akkor ő is azt az időpontot jelölte volna meg a kikapcsolás időpontjaként. Sérelmezte azt is, hogy a kikapcsolásra 2011. február 14-én került sor, továbbá, hogy a társaság 2011. március 12-én 5.243.- forintról küldött csekket részére a 2011. február 14-ig esedékes hátralék címén.

Az elsőfokú hatóság a 2011. július 11. napján kelt BPF-5753-2/2011. számú határozatával a felperest 25.000.- Ft fogyasztóvédelmi bírsággal sújtotta.

Határozatának indokolásában arra hivatkozott, hogy a felperes az eljárás során tett nyilatkozatában elismerte, hogy valóban téves tájékoztatás történt, miszerint a panaszos utolsó éves számlája 2011. január 11. és 2011. február 10. közötti időszakra vonatkozik. A felperes az ellenőrzés során feltárt hiányossággal megsértette a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Fttv.) 3. § (1) bekezdését, a 3. § (2) és (3) bekezdését, továbbá a 6. § (1) bekezdés c) pontját. Mindezek alapján az eset összes körülményének mérlegelésével bírság kiszabását és kötelezést találta arányban állónak a megállapított jogsértés miatt.

A felperes fellebbezése folytán másodfokon eljárt hatóság a 2011. október 10. napján kelt HAJ-02594-3/2011. számú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A határozat indoklásában a másodfokú hatóság arra hivatkozott, hogy az Fttv. rendelkezései alapján a vállalkozás minden egyes, a fogyasztók részére nyújtott tájékoztatásadás során - függetlenül a közlés eszközétől - köteles valós és pontos információkat közölni, és ezáltal biztosítani a fogyasztó lehetőségét az optimális, tájékozott döntésre. Az Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF) 11.2. pontja szerint "az előfizető a határozatlan idejű előfizetői szerződés legfeljebb 8 napos felmondási határidővel bármikor jogosult további jogkövetkezmények nélkül felmondani." A téves információ következében az alperesi beavatkozónak nem volt lehetősége a 2011. január 10. napját megelőző 8 napon belül felmondani a társasággal fennálló szerződését, ugyanis a téves tájékoztatás miatt abban a hiszemben volt, hogy 2011. február 10. napjáig egyenlítette ki a szolgáltatás ellenértékét. Az éves számlán a szolgáltatás időtartama vagy arra történő utalás nem volt megtalálható, így a kérelmező bizonyítottan csak 2011. január 12-én értesült arról, hogy 2011. január 10. napjáig volt kiegyenlítve az általa igénybe vett szolgáltatás ellenértéke, így csak a számlázási időszak kezdete után kérte a társasággal fennálló szerződés megszüntetését. Hangsúlyozta, hogy az átlag fogyasztótól nem várható el, hogy a vállalkozástól kapott információk valóságtartalmában kételkedjen, illetve ellenőrizze azok helyességét, így a társaság által elkövetett jogsértés kimentésre nem alkalmas, hogy az Általános Szerződési Feltételekben helyesen szerepeltek-e releváns információk.

A másodfokú hatóság arra is utalt, hogy az Fttv. 6. § alapján megtévesztőnek minősülő magatartás esetében nem kell vizsgálni a 3. § (2) bekezdésének a) pontjában meghatározottakat (szakmai gondosság), mert azokat a törvény közvetetten megvalósultnak tekinti a konkrétabb tényállás (6. §) megvalósítása esetén. Amennyiben egy vállalkozás olyan kereskedelmi gyakorlatot alkalmaz, amely valótlan információt tartalmaz, egyúttal nem az ésszerűen elvárható szintű szakismerettel, illetve nem a jóhiszeműség és tisztesség alapelveinek megfelelően elvárható gondossággal jár el (szakmai gondosság követelménye). Ha a jogalkalmazó hatóság a kérelemre indult eljárásban, vagy hatósági ellenőrzése során észleli a 6. § (1) bekezdésének megsértését, a szakmai gondosság követelményének megsértését a valótlan információközléssel megvalósultnak kell tekinteni.

Mivel az eljárás alapja az Fttv. volt, és a jogsértés megállapítására is az Fttv. anyagi jogszabályai alapján került sor, így a felperes által hivatkozott, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság érdemi vizsgálat nélkül elutasító végzése a fogyasztóvédelmi hatóság Fttv. szerinti eljárását nem érinti.

Figyelembe véve a leírtakat, a bírság összegének törlését vagy mérséklését a fellebbezésben felhozott körülményekre is figyelemmel a másodfokú hatóság nem találta indokoltnak, ezért a rendelkező részben foglaltak szerint döntött.

A felperes a határozat ellen kereseti kérelemmel élt, melyben kérte a határozat hatályon kívül helyezését, illetőleg a bírság törlésével annak megváltoztatását. A felperes pernyertessége esetére perköltségigénnyel élt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!