Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20213/2021/7. számú határozata kártérítés tárgyában. [2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 2. § (2) bek., 342. § (3) bek., 370. § (1) bek., 371. § (1) bek., 373. § (1) bek., (2) bek., (3) bek., (4) bek., (5) bek.] Bírók: Hőbl Katalin, Szabó Csilla, Szentpáli Judit

A határozat elvi tartalma:

A bíróság a Pp. 2. § (2) bekezdése és 342. § (3) bekezdése alapján az egész peres eljárása alatt az érvényesíteni kívánt joghoz, ezen felül a másodfokú bíróság a fellebbezési eljárásban a Pp. 370. § (1) bekezdése alapján a fellebbezési kérelem korlátaihoz is kötve van. Ezért a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet nem bírálhatja felül a keresettel érvényesített jogtól eltérő, a fellebbezésben megjelölt jogcímen.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.23285/2019/19., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20213/2021/7.*, Kúria Gfv.30527/2021/9.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

9.Pf.20.213/2021/7.

A Fővárosi Ítélőtábla a Lohn Ügyvédi Iroda (ügyvéd címe1, ügyintéző: dr. Lohn Balázs ügyvéd) és a Krasznai Ügyvédi Iroda (ügyvéd címe2, ügyintéző: dr. Krasznai István ügyvéd) által képviselt felperes (felperes címe.) felperesnek - a Burai-Kovács, Perlaki, Stanka, Szikla és Társai Ügyvédi Iroda (ügyvéd címe, ügyintéző: ifj. dr. Burai-Kovács János ügyvéd) által képviselt alperes (alperes címe.) alperes ellen kártérítés iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2020. december 10. napján meghozott 22.P.23.285/2019/19. számú ítélete ellen a felperes 20. sorszámon előterjesztett fellebbezése folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 200.000 (kétszázezer) forint + áfa másodfokú perköltséget és külön felhívásra az államnak 2.500.000 (kétmillió-ötszázezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

[1] A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 124.000.000 forint és ennek 2018. november 30. napjától a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:48. § (1) bekezdése szerinti mértékű késedelmi kamata megfizetésére. Érvényesíteni kívánt jogként a Ptk. 6:519. §-át jelölte meg.

[2] Az érvényesíteni kívánt jogot és a kereseti kérelmet megalapozó tények körében előadta, hogy a felperes és jogelődje tulajdonában állt a cég1 Zrt. (a továbbiakban: társaság) által kibocsátott összesen 51 darab törzsrészvény, mely részvények adásvétele tárgyában a felperes és jogelődje mint eladók, valamint a cég2 Kft. mint vevő között 2017. július 3. napján adásvételi szerződés jött létre 144.000.000 forint vételár kikötése mellett. A szerződés VII.2. pontjában a felek kikötötték, hogy amennyiben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a vevő befolyásszerzésének engedélyezése iránti kérelmet elutasítja, vagy azt 2017. november 30. napjáig nem adja meg, a szerződést a felek meghiúsultnak tekintik. A részvény adásvételi szerződés megkötése előtt a vevő a társaságot átvilágította, majd a szerződéskötést követően megindította a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előtt a társaságban megvalósuló befolyásszerzésének engedélyezésére irányuló eljárást, mely 2017. november 30. napjáig nem fejeződött be. Tényállítása szerint a szerződésben kikötött határidő letelte ellenére a felek az ügylet megvalósítására irányuló szándékukat az eredeti szerződési feltételekkel fenntartották, és a vevő megkezdte a társaság ismételt átvilágítását. Az ismételt átvilágítás alatt, 2018. május 11. napján az alperes a társaság ún. adósságszolgálati bankszámláját 502.627.789 forint összegben jogalap nélkül zárolta, annak okáról a felperest többszöri írásbeli megkeresése ellenére nem tájékoztatta, a zárolást különböző összegekben 2018. november 23. napjáig fenntartotta, amikor azt technikai hibára hivatkozva megszüntette. Előadta, hogy a vevő vételi szándékát 68.800.000 forintra csökkentett vételáron tartotta fenn, melyet az eladók nem fogadtak el. Ezt követően a részvényeket 2019 novemberében csak 20.000.000 forintért tudta értékesíteni.

[3] A felperes keresetlevelében károkozó magatartásként a számla jogalap nélküli zárolását, annak fenntartását és az alperesi tájékoztatás hiányát jelölte meg. Állította, hogy az alperes e magatartásaival okozati összefüggésben az "ügylet" véglegesen meghiúsult, a vevő a 144.000.000 forint összegű vételi ajánlatát nem tartotta fenn, ezáltal a felperes és jogelődje a szerződésben kikötött vételártól elestek. Kárát a 144.000.000 forintos vételár és a részvények 2019. novemberi 20.000.000 forintos vételára különbözetében mint elmaradt vagyoni előnyben jelölte meg.

[4] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

[5] Állította, hogy jogellenes magatartást nem tanúsított, a szerződés az alperesen kívül álló okból, az MNB engedélyének hiánya miatt hiúsult meg, és a vevő sem hivatkozott az alperes magatartására az "ügylet" meghiúsulásának okaként. A felperes által állított károkozó magatartás a társaság prudens működését nem érintette, a cég értékére - a felperes állításával egyezően - hatással nem volt, így az okozati összefüggés sem áll fenn. A felperest kár sem érte, mivel a részvények a tulajdonában maradtak. Mindezek okán a kártérítési felelősség feltételei nem állnak fenn. Hivatkozott továbbá a felróhatóság és az előreláthatóság hiányára is. Álláspontja szerint a felperes a zárolásból eredő kártérítési igényt az alperessel szemben nem érvényesíthet, mivel a zárolásokból eredő igények a társaság és az alperes közötti, jogviszonyt lezáró megállapodásban rendezésre kerültek, a társaság pedig minden további igény érvényesítésről lemondott.

[6] Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetet elutasította, és kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 1.270.000 forint perköltséget, valamint az államnak az adóhatóság külön felhívására 1.500.000 forint kereseti illetéket.

[7] Ítéletének indokolásában mindenekelőtt rögzítette, hogy a társaság és az alperes által megkötött hitel jogviszonyt lezáró megállapodás, és annak tartalma nem zárja ki a felperes saját jogán történő kártérítési igényérvényesítését az alperessel szemben.

[8] Ezt követően károkozó magatartásként a jogalap nélküli számlazárolást vizsgálta. Kiemelte, hogy a perbeli zárolás "esetleges" jogellenessége nem jelenti egyúttal, hogy az károkozó magatartásnak is minősülne, mivel annak további feltétele, hogy azáltal a felperest ténylegesen kár érje. Ennek hiányában ugyanis károkozó magatartás sem áll fenn, mivel a kárt eredményező magatartás éppen a károkozás miatt tekinthető jogellenesnek. A felperes pedig a perben nem bizonyította, hogy a zárolás folytán kár érte, az újabb adásvételi szerződés elmaradásával vagyoni előnytől esett el, mivel a részvényeket ugyan nem értékesítette, és ezáltal a vételárral nem gazdagodott, azonban saját hivatkozása szerint is a tulajdonában maradt egy 144.000.000 forint értékű cég. A két érték között pedig nincs különbség, vagyis nincs vagyoni veszteség.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!