A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20694/2021/6. számú határozata jogsértés megállapítása (SZERZŐI jogsértés megállapítása) tárgyában. [1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) 1. § (1) bek., (2) bek., (3) bek., (6) bek., 16. § (1) bek., (6) bek., 17. §, 19. §] Bírók: Békefiné dr. Mózsik Tímea, Karaszi Margarita, Lesenyei Terézia
A határozat elvi tartalma:
Egy kiértékelő szoftver alapját képező algoritmus engedély nélküli felhasználása (más programba történő implementálása) nem valósít meg szerzői jogsértést, mivel önmagában a program részét képező matematikai műveletek akkor is kívül esnek a szerzői jogi védelmen, ha egyébként azokat egy számítógépi programalkotásban hasznosították.
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék P.21527/2020/56., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20694/2021/6.*, Kúria Pfv.20013/2022/4.
***********
Fővárosi Ítélőtábla
8.Pf.20.694/2021/6.
A Fővárosi Ítélőtábla dr. Prágai Gabriella ügyvéd ügyvéd címe.) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - az SBGK Ügyvédi Iroda (ügyvéd címe1., ügyintéző: dr. György András ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen szerzői jogsértés megállapítása és jogkövetkezményeinek alkalmazása iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2021. június 2. napján kelt 3/A.P.21.527/2020/56-I. számú ítélete ellen a felperes 58. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta a következő
í t é l e t e t:
A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.
Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 150.000 (Százötvenezer) forint + áfa összegű ügyvédi munkadíjból álló másodfokú perköltséget.
Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
I n d o k o l á s
[1] A felperes mérnöki tevékenység és műszaki tanácsadás főtevékenységgel bíró vállalkozás; ügyvezetője G.P. (a továbbiakban: szerző). A szerző kizárólagos felhasználási engedélyt adott a "Gázzal telített szénhidrogén folyadékok tömegárammérési eredményeinek kiértékelési algoritmusa" című műre vonatkozóan a felperesnek, egyben feljogosította, hogy harmadik személy jogsértővel szemben saját nevében felépjen.
[2] Az alperes kőolaj-feldolgozást végző gazdasági társaság. Az alperes tulajdonában lévő kőolaj- és földgázkitermelő állomások folyamatirányítási rendszereit a perben nem álló A. cég kezeli, fejleszti és ellenőrzi. 1998-ban merült fel az alperes részéről az igény, hogy a termelvény víztartalmának növekedése és az olajelszámolásban így jelentkező hatás miatt az olajgyűjtő állomásokon a kezdeti igényeket kielégítő mintavételi módszereknél pontosabb, közvetlenül értékelhető módszereket alkalmazzon. Az elérni kívánt cél a kitermelvény kőolaj, rétegvíz és gáz arányának pontosabb meghatározása volt az alperesi gyűjtőállomásokba épített tömegárammérők adataiból.
[3] Ehhez az igényhez kapcsolódóan 1998. december 29. napján "Víztartalom meghatározás algoritmusának kidolgozása Algyő SzT-olajgyűjtő állomáson", majd 1999. szeptember 15. napján "SzT-4-5-6 gyűjtőállomás víztartalma meghatározásának algoritmusa" tárgyban a felperes, mint tervező és az alperes, mint megrendelő tervezési szerződéseket kötöttek. A szerződések az algoritmusnak próbaüzem keretében az SzT-algyő (SzT 8-9), illetve az SzT-4-5-6 gyűjtőállomásokon történő jogszerű telepítéséről szóltak, a felek úgy rendelkeztek, hogy minden további alkalmazáshoz a szerző külön engedélye és önálló hasznosítási szerződés kötése szükséges, a szerződés rögzíti a használat módját és ellenértékét is. A szerződések 1. számú melléklete szerint az alperes feladata volt az algoritmus kidolgozása, írásos dokumentáció készítése és mágneslemezen való átadása. A szerződések 2. és 3. számú - "Egyéb vállalkozási feltételek" című - melléklete értelmében a tervdokumentációban alkalmazott eljárás olyan újszerű műszaki megoldást tartalmaz, amely szerzői jogi mű, vagyoni értékkel rendelkezik, s mint ilyen szerzői jogi védelem alatt áll. Ehhez az utóbbi szerződés 2. sz. melléklete azt is hozzáfűzte, hogy a szerzői jogi védelem 99...3T azonosítási számon áll fent.
[4] A felperes e szerződések nyomán elkészített egy, a gázzal telített szénhidrogén folyadékok tömegáram mérésének kiértékelésre szolgáló számítási eljárást (a továbbiakban: Algoritmus), amely lehetővé teszi, hogy az alperesnél alkalmazott tömegárammérő által szolgáltatott primer adatokból (térfogat és átlagsűrűség) közvetlenül meghatározzák a kitermelvény olaj-, víz- és gázfázisainak arányát. A szerző az Algoritmust írásban bővebb kifejtéssel is rögzítette a "Gázzal telített szénhidrogén folyadékok tömegáram mérésének kiértékelése" című műszaki tanulmányban, melynek műpéldányát 1999. júniusában letétbe helyezte az Artisjusnál 99...3T számon.
[5] Az alperes az általa alkalmazott tömegárammérők primér eredményeinek kiértékelésére - azaz a kitermelvény folyadék, olaj és a gáz arányának meghatározására - az Algoritmust alkalmazza jelenleg is.
[6] A felperes 2006. január 31-én levélben jelezte az alperes felé, hogy tudomására jutott, hogy a jogosított felhasználásokon túl az alperes további gyűjtőállomásokon lévő tömegárammérőkre is használja a szoftvert, amire nem kért és nem kapott engedélyt a felperestől, ezért e felhasználások utáni elszámolást kért az alperestől. Az alperes 2017 szeptemberében e-mailben 49 olyan felhasználásról tájékoztatta a felperest, amelyek a próbaüzemet követően kezdődtek és amelyek tekintetében a felek között nem került sor elszámolásra. A felperes ezt követően felhasználási szerződéstervezetet küldött az alperesnek, amelyben felhasználásonként 350.000 forint + áfa, kamatokkal együtt összesen 17.000.000 forint felhasználási díjat igényelt. Az alperes ezt az összeget magasnak tartotta, újabb egyeztetéseket követően szoftverfelhasználási előmegállapodást szövegezett meg, azonban e megállapodást végül az alperes nem írta alá. A felperes 2018. szeptember 17-én felszólította az alperest teljesítésre, valamint a jogsértés abbahagyására. Az alperes a felperes követelésének elévülésére hivatkozott.
[7] A felperes keresetében elsődlegesen annak megállapítását kérte, hogy az alperes megsértette a felperes szerzői jogát azon magatartásával, hogy az 1999., 2000., 2003., 2004. és 2017. évektől összesen 49 esetben jogosulatlanul használta fel az Algyő Termelési Régióban 15 olajgyűjtő állomásának irányítástechnológiai rendszerébe telepítve és az ahhoz csatlakoztatott 2 db tömeg-árammérőnél alkalmazva a kutak termelvényeinek mennyiségi meghatározására vonatkozóan a felperes kizárólagos hasznosításában álló T8bevq.xls Excel fájlon alapuló "Gázzal telített szénhidrogén folyadékok tömegáram mérésének kiértékelése" megnevezésű számítógépes kiértékelő programot, műszaki szoftvert. Kérte az alperes kötelezését 5.888.480 forint kártérítés és annak egyes részösszegei után a megjelölt időponttól számított késedelmi kamata megfizetésére, valamint a jogsértés abbahagyásra és a jövőbeni jogsértéstől történő eltiltásra kötelezni. Másodlagosan a felperes keresetében a Ptk. 6:587. §-ában szabályozott utaló magatartás alapján kérte az alperes kötelezését 5.888.480 forint kár és kamatai megfizetésére.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!